BZB nr 25 - Wegetarianizm - sposób na życie
W wyniku zmniejszenia wpływu, jaki sektor przemysłu mięsnego wywierał na publikowane co 5 lat przez rząd amerykański Wskazania dietetyczne dla Amerykanów po raz pierwszy w historii wegetariański sposób odżywiania się został w oficjalny sposób uznany. Z końcem 1995 r. Federalny Komitet Doradczy ds. Kierunków Dietetycznych zarekomendował Ministerstwu Rolnictwa i Zdrowia USA (Secretaries of Agriculture & Health) dietę wegetariańską jako właściwy i zalecany sposób odżywiania się dla Amerykanów.
Poprzednie edycje federalnych wskazań dietetycznych w ogóle nie wspominały o diecie wegetariańskiej. W nowo opublikowanych zaleceniach tegoż Komitetu Doradczego czytamy m.in.: laktowegetarianie cieszą się wspaniałym zdrowiem. Ryzyko wystąpienia u nich chorób serca, raka, cukrzycy czy otyłości jest wyraźnie zredukowane. Dieta wegetariańska jest zgodna zasadami zdrowego odżywiania się oraz aktualnymi wskazaniami dietetycznymi. Proteiny nie są żadną barierą w diecie wegetariańskiej...
Federalny Komitet Doradczy nie posunął się jednak tak daleko, aby zaproponować Amerykanom, by całkowicie porzucili spożywanie mięsa i produktów zwierzęcych. Mimo to najnowszy raport tego Komitetu mówi o wegetarianizmie jako o właściwym wyborze, wartym wzięcia pod rozwagę przez wszystkich obywateli amerykańskich.
Dużą zasługę w dokonaniu tej zmiany w dotychczasowych zaleceniach dietetycznych należy przypisać Komitetowi Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej (KLMO). Stowarzyszenie skupia lekarzy-specjalistów różnych dziedzin medycyny. Wśród nich jest też dr Dean Ornish - od 1993 r. osobisty lekarz prezydenta USA Billa Clintona i jego żony. Dr Ornish zajmuje się układaniem codziennych jadłospisów dla pozostałych mieszkańców Białego Domu w Waszyngtonie.
Na początku września '95 PCRM opracował swój nowy raport, na którym następnie oparły się nowe Wskazanie dietetyczne dla Amerykanów, zaakceptowanie i opublikowane przez rząd USA na początku 1996 r. Raport ten podkreśla fakt, że stosowanie diety wegetariańskiej prowadzi do znacznej redukcji wielu poważnych dolegliwości i chorób, jak np. choroby serca, rak, cukrzyca, nadciśnienie, choroba woreczka żółciowego czy otyłość. Opracowanie to zawiera 15 stron rozmaitych argumentów popierających stosowanie diety wegetariańskiej, wspieranych przez ponad 100 referencji naukowych z dziedziny medycyny.
mgr Roman Rupowski
tel. 0-77/53-68-95