Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Czarnobyl

Piekło stało się rzeczywistością
26 kwietnia 1986 r. wybuchł w Czarnobylu reaktor jądrowy nr 4 powodując największą jak dotąd katastrofę cywilną.
Konsekwencje zdrowotne są dramatyczne:
  • Likwidatorzy (ok. 800 000 ludzi zmobilizowanych w krytycznej fazie katastrofy) nie korzystają z żadnej oficjalnej opieki medycznej. Lokalne stowarzyszenia szacują zmarłych i inwalidów w tysiącach.
  • Ponad 400 000 mieszkańców zostało ewakuowanych; niektórzy wrócili, inni rozproszyli się. Trudno ocenić co się z nimi stało, to również nie jest oficjalnie badane.
  • Strefa ewakuowana nie jest jedyną dotkniętą przez silną radioaktywność. Autorytety państwowe (Rosja, Ukraina, Białoruś) oceniają, że w r. 2004 2 miliony osób, w tym 500 000 dzieci, nadal zamieszkuje tereny skażone. Dziś źródłem skażenia jest żywność, którą mieszkańcy tych ogromnych obszarów przyjmują każdego dnia.
Błąd profesora Bandażewskiego
Dawny rektor Instytutu Medycznego z Homla (Białoruś), profesor Jurij Bandażewski badał efekt małych dawek radiacji na zdrowie. Ustalił zbieżność pomiędzy skażeniem wewnętrznym (poprzez żywność) przez Cez 137 i licznymi patologiami oczu, organów wydzielania, układu krążenia i immunologicznego. W wyniku machinacji, został oskarżony o korupcję i skazany na 8 lat ciężkich robót. Jego dokumenty zostały skonfiskowane, działalność zlikwidowana. W 2004 r., po 3 latach gułagu, jego kara została złagodzona.
Organizacje pozarządowe starają się o jego całkowitą rehabilitację, żeby mógł całkowicie wolny prowadzić badania i publikować.
www.comite-bandajevsky.org

Świadectwo
„Często pyta się nas: ilu zmarło? Ilu chorych? Nieszczęście ma o wiele większy wymiar; nie ma sensu mówić o cyfrach, trzeba mówić o procentach ludności: np. w szpitalu w okręgu pińskim, ponad 200 km od Czarnobyla, w ciągu 1 roku miało miejsce 1400 hospitalizacji dla 1000 dzieci i 80% dzieci jest chorych. W Mozyrze, 80 km od Czarnobyla, młoda matka (dziewczynka w momencie katastrofy) poświadczyła, że na 600 noworodków, 230 trzeba było reanimować.
Wszyscy na obszarze wielkości połowy Francji ulegają ciągłemu skażeniu i chorują. To ekobójstwo. W r. 2000 na Białorusi (10 milionów mieszkańców) było 50 000 narodzin mniej: niepłodność, deformacje, bardzo wczesne poronienia albo medyczne usunięcia ciąży po badaniach. Najgorsze jest to, że dzieci Czarnobyla zaczynają mieć z kolei własne dzieci i prawdziwego rozmiaru nieszczęścia nie możemy jeszcze ogarnąć”.
Stowarzyszenie „Dzieci Czarnobyla w Bialorusi” („Enfants de Tchernobyl Belarus”) 20, rue, Principale, 68 480 Biederthal, France.
Twarzą w twarz z nieszczęściem, czynniki oficjalne kłamią
Niestety to Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (AIEA) z Wiednia ma monopol na studia o Czarnobylu. Ta agencja o wątpliwej przejrzystości (jej celem jest „powiększenie udziału cywilnej energii atomowej w walce o pokój i dobrobyt na świecie”) kontynuuje rozpowszechnianie wbrew prawdzie skandalicznego zapewnienia, że tylko 32 osoby zmarły w wyniku eksplozji w Czarnobylu, a 2000 osób dotkniętych jest „wyleczalnym” rakiem tarczycy.
Służy ona w ten sposób przemysłowi nuklearnemu, w którego interesie jest stworzenie wrażenia, że wypadek nuklearny ma w rzeczywistości niewielkie konsekwencje. Konflikt interesów między lobby nuklearnym i zdrowiem publicznym prowadzi do nacisków na lekarzy, którzy sprzeciwiają się oficjalnemu dogmatowi. Kompromituje się ich i zmusza do milczenia.
Trzeba pilnie zdemaskować kłamstwa
Zadanie jest ogromne. Organizacje pozarządowe nie mogą podołać wszystkiemu. Czy organy rządowe i międzynarodowe nie powinny raczej zająć się pomocą dla ofiar Czarnobyla, niż minimalizacją konsekwencji sanitarnych wypadku? I wreszcie przestać ukrywać fundamentalną prawdę: jedynie zaprzestanie stosowania energii nuklearnej może zapobiec podobnym katastrofom w przyszłości.

Świetlica dla dzieci, Mińsk, Białoruś, Natasza, 4 lata, jest dotknięta ciężkim paraliżem. Zdj. Paul Fusco, z „L’heritage de Tchernobyl”

Komentarze

Kasza 15-01-2008
To jest straszne :(

sebi14 22-01-2008
to okropne

SEBASTIAN BRYK 13-02-2008
Głupi reaktor 4 rbmk1000 mój dziadek mieszkał kilometr od elektrowni był technikiem reaktora 3 zmarł 2 lata po wybuchu reaktora 4

SEBASTIAN BRYK 13-02-2008
CZAS ZAMKNĄĆ TĘ NIECHLUBNĄ KARTĘ HISTORI

Kasia 09-02-2008
Brak słów na tą straszną tragedie !

;( 01-08-2008
z tego co czytalem o wybuchu reaktora nr 4 to ludzie z elektrowni przeprowadzali ten test a nie ludzie od energetyki jadrowej i z tego powodu zaistaniala ta sytuacja;(

AZ 10-08-2008
\"ludzie z elektrowni przeprowadzali ten test a nie ludzie od energetyki jadrowej\" - czyli nie profesorowie i inżynierowie ale szeregowi pracownicy, np. portier, sprzątaczka?

:( 08-10-2008
Tak najwyraźniej...
I powiedzcie mi co im to dało??