Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Energie kopalne

Energie okresu przejściowego

Ropa naftowa, gaz i węgiel są najpowszechniej używanymi w dzisiejszej dobie źródłami energii na świecie. Mają podobne wady:
  • Są nierówno rozprzestrzenione na świecie.
  • Nie są odnawialne; przy dzisiejszym tempie konsumpcji ropy naftowej wystarczy na około 40 lat, gazu na 60, węgla na 200. Ale trudności związane ze zbliżaniem się niedostatku staną się odczuwalne o wiele wcześniej.
  • Przyczyniają się do zmiany klimatu ponieważ w czasie spalania wydzielają CO2.
Z tych wszystkich powodów polityka energetyczna, która zajmuje się nie tylko daleką przyszłością, ale również tą średnioterminową, może zakładać tylko przejściowe użycie energii kopalnych i powinna przygotować przyszłość z trwałymi i dostępnymi dla wszystkich źródłami energii.
Używane w elektrowni cieplnej energie kopalne pozwalają produkować elektryczność.
  • Ropa naftowa może być używana w elektrowniach elektrycznych na olej opałowy. Jest łatwa do transportu i użytku, to bogactwo naturalne najczęściej stosowane na świecie do wszelkiego rodzaju zastosowań energetycznych, ale jest obiektem licznych konfliktów i najprawdopodobniej zostanie zużyta jako pierwsza.
  • Węgiel jest energią kopalną, której złoża na Ziemi są najbogatsze. Jego wadą jest to, że w czasie spalania wydziela dużo CO2. W dodatku dawniej projektowane elektrownie mocno zanieczyszczają, wytwarzając przede wszystkim siarkę (odpowiedzialną za kwaśne deszcze). Technologia nazywana „fluidyzacją złóż” pozwala na znaczne ograniczenie tego problemu i polepszenie wydajności.
Przeciwnie do Niemiec, we Francji elektrownie węglowe (jest ich wiele dziesiątków) nie zostały zmodernizowane. Są uruchamiane na kilka dni w roku, głównie w czasie zimowych przeciążeń, żeby skompensować zwyżkę zużycia związanego z ogrzewaniem elektrycznym.

  • Gaz: najnowocześniejsza i najczęściej budowana obecnie elektrownia na świecie to elektrownia na gaz o cyklu łączonym (połączone zastosowanie turbiny na gaz i cyklu na parę). Bardzo skuteczna, ma wydajność rzędu 60% (2 razy więcej niż elektrownie tradycyjne). Mało zanieczyszcza i produkuje 3 razy mniej CO2 niż elektrownie węglowe. Jest szybka w konstrukcji (2 do 3 lat), Jest bardzo konkurencyjna i (przy aktualnym kursie gazu) może dostarczyć KWh w cenie tego samego rzędu co elektrownia nuklearna.
Emisja CO2 przy produkcji elektryczności (gram/KWh)
węgiel ropa naftowa (olej opałowy) gaz
1000 600 350

Uran, który jest wykorzystywany jako „paliwo”, w elektrowniach nuklearnych, również należy do zasobów nieodnawialnych. Ocenia się, że potwierdzone światowe zasoby uranu przy obecnym tempie konsumpcji wystarczą na 40 do 70 lat. Unia Europejska dysponuje zaledwie 2% światowych rezerw naturalnego uranu.