Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Francuska niezależność energetyczna

Niezależność względna

Niezależność energetyczna to najczęściej podawany we Francji powód stosowania energii jądrowej. Przeanalizujmy, dlaczego ten argument jest podważalny.
Energia jądrowa to 17% ogólnej energii
W przeciwieństwie to tego, co się fałszywie podaje, we Francji elektrownie atomowe nie produkują 77% energii lecz 77% elektryczności! Szczegół ten ma duże znaczenie. Elektryczność (czyli i energia jądrowa) stanowi tylko niewielką część zużytej energii. Produkty ropopochodne to prawie połowa zużywanej energii końcowej, daleko przed prądem i gazem.
Ogólnie biorąc, zależność Francji od ropy naftowej nie zmniejszyła się od lat 50. Daleko nam więc do niezależności energetycznej.
Czy energia jądrowa przyczynia się do naszej niezależności energetycznej?
  • Paliwo jądrowe, jakim jest uran, jest całkowicie importowane. Dziwne więc, iż w krajowym bilansie liczony jest jako bogactwo naturalne rodzimego pochodzenia…
  • Pierwsze reaktory atomowe (grafit-gaz z lat 50.) były koncepcji francuskiej a obecnie z 58 reaktorów atomowych istniejących we Francji, 54 zostały zbudowane na licencji amerykańskiej Westinghouse.
  • Nasza silna zależność od energii jądrowej czyni nas wrażliwymi w razie problemów technicznych czy konfliktu zbrojnego.
  • Konsekwencje energii jądrowej wiążą nas na tysiąclecia.
Energie odnawialne, rozwinięte na bazie zasobów lokalnych, przyczynią się o wiele bardziej skutecznie i długoterminowo do niezależności energetycznej.
We francuskim bilansie energetycznym elektryczność stanowi jedynie 22%. Energia jądrowa, produkując we Francji 77% elektryczności, która stanowi 22% zużywanej w tym kraju energii, stanowi tylko 17% całości zużywanej tu energii.