Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Ogrzewanie elektryczne

W kraju gdzie wszystko jest na prąd


Wyjątkowa sytuacja

Jeśli EDF chwali ogrzewanie elektryczne za pomocą wielkiej kampanii reklamowej, to dlatego, że usiłuje pozbyć się swej nadprodukcji energii jądrowej. Francja jest jedynym państwem na świecie, gdzie ta absurdalna forma ogrzewania jest tak bardzo rozwinięta: 30% mieszkań we Francji jest ogrzewanych elektrycznie (10% w Austrii, 5% w Niemczech).
Wbrew rozpowszechnionej opinii, elektryczność nie tylko jest najbardziej kosztownym dla społeczności ogrzewaniem, ale także jednym z najbardziej zanieczyszczających.
Niedopuszczalne marnotrawstwo
Elektryczność to cenna i droga energia, a używanie jej do produkcji ciepła jest energetyczną aberracją. Biorąc pod uwagę straty przy jej produkcji i transporcie, trzeba wyprodukować 3,6 KWh ciepła w elektrowni, żeby otrzymać 1 KWh na końcu linii. Nieprawdopodobne marnotrawstwo!
Wasze ogrzewanie elektryczne zużywa węgiel!
Ogrzewanie elektryczne w zimie jest odpowiedzialne za trudny do opanowania poziom zużycia energii.
EDF musi funkcjonować na pełnej mocy swoich elektrociepłowni (olej opałowy i węgiel), które produkują CO2. W efekcie „ogrzewanie atomowe” powiększa efekt cieplarniany. Zastąpienie ogrzewania elektrycznego przez piece indywidualne na gaz, które mają znacznie większą wydajność, pozwoliłyby uniknąć każdego roku emisji 10,8 milionów ton CO2.
Bardzo drogie ogrzewanie elektryczne…
Średnio ogrzewanie elektryczne w stosunku do gazowego jest droższe o 610 euro/rok. Korzystne dla inwestorów, jest rujnujące dla użytkowników i staje się nieszczęściem w źle izolowanych mieszkaniach socjalnych. Fakt mało znany: spora część pomocy społecznej idzie na pokrycie niezapłaconych w okresie zimy rachunków za ogrzewanie elektryczne czyli dla EDF.
Położyć kres temu szaleństwu
Jest wiele skuteczniejszych i ekonomiczniejszych sposobów ogrzewania: piece kolektywne czy indywidualne (na gaz, drewno, itp.), geotermia, kogeneracja , sieć ciepłownicza. Odejście od ogrzewania elektrycznego wymaga środków na poziomie zbiorowym: zakaz promocji, ograniczenie w jej instalowaniu (przede wszystkim w mieszkaniach lokatorskich), premie popierające zastępowanie go innymi mediami itp. W wielu krajach Europy (Szwajcaria, Niemcy, Dania), prawo surowo ogranicza stosowanie tego sposobu ogrzewania albo zakazuje jego reklamowania.
Ogrzewanie elektryczne to 13% zużycia elektryczności we Francji,
czyli odpowiednik produkcji 8 reaktorów nuklearnych o mocy 900 MW.