Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Przeciw "tarczycy"

Zieloni: apelujemy o rzetelną debatę w sprawie tarczy rakietowej i rozpisanie referendum w sprawie zgody społeczeństwa na jej instalację w Polsce

Zieloni od kilku dni biorą udział w protestach przeciwko podpisaniu umowy w sprawie instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce. Decyzja w tak ważnej dla bezpieczeństwa Polski sprawie została podjęta bez konsultacji społecznych, bez szerokiej debaty publicznej, w atmosferze zewnętrznych nacisków wywołanych konfliktem zbrojnym w Gruzji. Nie chcemy, aby Polska stała się „państwem frontowym", dlatego apelujemy o rozpisanie referendum w sprawie zgody społeczeństwa na instalację tarczy antyrakietowej w Polsce. Zapraszamy na dzisiejszy protest o godz. 17.00 pod ambasadę amerykańską w Warszawie.

- Jednym z największych sukcesów polskiej transformacji po 1989 roku było wyprowadzenie obcych wojsk z terytorium Polski, tymczasem rząd funduje nam powtórkę z historii, tyle że zamiast baz Moskwy mamy teraz Waszyngton – powiedziała Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Zielonych 2004, komentując podpisaną dzisiaj umowę o budowie w Polsce elementów „tarczy rakietowej". - Już dziś wiadomo, że instalacja tarczy antyrakietowej będzie się wiązała z ogromnymi wydatkami. Podobnie jak wojna w Iraku, będzie kosztowała polskich podatników dziesiątki miliardów złotych. W budżecie nie ma ponoć środków na podwyżki dla pielęgniarek, dla nauczycieli, tymczasem rząd do spółki z Prezydentem wymusza na Polsce udział w kosztownym nowym wyścigu zbrojeń. Mamy znacznie więcej ważniejszych wydatków: powinniśmy inwestować w edukację, służbę zdrowia, a nie trwonić pieniądze na zbrojenia – dodała Grzybek.

- Badania opinii publicznej wskazują, że Polki i Polacy nie mają zielonego pojęcia, czym jest „tarcza antyrakietowa" i jakie są jej konsekwencje dla bezpieczeństwa naszego i przyszłych pokoleń. Rząd Donalda Tuska naprędce wciągając nas w globalny militarny plan administracji Busha nie po raz pierwszy oszukał społeczeństwo mówiąc, że przeprowadzi kampanię informacyjną na temat kosztów i korzyści tej instalacji - powiedział Dariusz Szwed, przewodniczący Zielonych 2004. - Domagamy się, aby przed ratyfikacją umowy z rządem Stanów Zjednoczonych w polskim parlamencie odbyła się debata, podczas której przedstawione zostaną argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników „tarczy", żeby za kilka lat politycy, jak dzisiaj Aleksander Kwaśniewski w sprawie Iraku, nie mogli mówić „gdybym wiedział…" - dodał Szwed.

Biuro Prasowe partii Zieloni 2004
biuro.prasowe@zieloni2004.pl

Aleksandra Kretkowska
www.zieloni2004.pl
www.zielonapolityka.blog.onet.pl
www.zielonawarszawa.blogspot.com

Partia Zieloni 2004 jest częścią Europejskiej Partii Zielonych: www.europeangreens.org. Przewodniczącymi Zielonych 2004 są Agnieszka Grzybek i Dariusz Szwed, partia prowadzi szereg kampanii, m.in. na temat zielonej gospodarki, zdrowej żywności, zmian klimatycznych, promocji demokratyzacji czy równego statusu mężczyzn i kobiet.
***
Poniżej i na stronie głównej plakat Inicjatywy "Stop Wojnie"