Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Rajd rowerowy Guben - Frankfurt nad Odrą [24.06.2007]

Bündnis 90/Die GrünenZieloni 2004

Ludzi łączyć - naturę zachować !

Serdecznie zapraszamy na rajd rowerowy polskich i niemieckich Zielonych 24 czerwca 2007 pod hasłem przewodnim: "Ludzi łączyć, naturę zachować!". Będziemy jechać po obu stronach granicy, z Guben do Frankfurtu nad Odrą. Udział wezmą: Michael Cramer (eurodeputowany z Grupy Zielonych), Magdalena Mosiewicz (współprzewodnicząca Zielonych 2004, członkini Zarządu Europejskiej Partii Zielonych) i Kathrin Vohland (współprzewodnicząca Zielonych w Brandenburgii).

Odcinek polsko-niemieckiej granicy między Guben a Frankfurtem liczy więcej niż 60 km, jednak w ciągu ostatnich 17 lat nie zostało tutaj otwarte żadne nowe przejście graniczne. Teraz chcą brandenburski i polski rząd wybudować na granicy duży most dla transportu samochodowego, który będzie sporym wyłomem w Dolinie Odry. Uważamy, że jest to złe rozwiązanie.

Podczas rajdu będziemy objaśniać, jak sobie wyobrażamy przyszłość transportu transgranicznego. Jak można będzie połączyć obie strony, polską i niemiecką, nowymi przejściami granicznymi, bez jednoczesnego przeprowadzenia transportu tirowego przez małe wioski, niszczenia Doliny Odry i natury? Na odcinku granicznym między Guben i Frankfurtem, z jego zniszczonymi mostami, nieużywanymi już dłużej drogami oraz prawie w ogóle nie wykorzystywanymi połączeniami kolejowymi jest sporo możliwości stworzenia przejść granicznych, nie powodując szkód w naturze (chodzi po prostu o modernizację istniejącej, zniszczonej infrastruktury i rozbudowę trasnportu kolejowego, transgranicznego w tym rejonie).

Rajd wystartuje o 9.25 dla uczestników/czek, którzy będą jechać po stronie polskiej (około 80 km), oraz o 10.25 dla tych, którzy będą jechać po stronie niemieckiej (około 68 km) na placu przed dworcem w Guben. Między 18 i 19 chcemu zakończyć rajd we Frankfurcie nad Odrą. Koszty podróży oraz ewentualnego noclegu pokrywają uczestniczki/cy rajdu indywidualnie.

Rady dla uczestniczek/ków jadących DB z Niemiec do Guben: najlepiej organizować grupy do pięciu osób, ponieważ bilet Brandenburger w cenie ok. 24 euro obejmuje pięć osób, cena ok. 4,5 na osobę; bilet ten jest ważny na obszarze całej Brandenburgii. Do tego trzeba dodatkowo dokupić bilet na rower (Fahrradkarte), w cenie ok. 3 euro. Można również wcześniej przyjechać do Guben lub Franfurtu i zorganizować tu nocleg. Kto 24 czerwca rano zamierza jechać z Berlina do Guben (wyjazd z Berlina o 7.16 lub 8.16, przyjazd do Guben o 9.16 lub 10.16, oba połączęnia z przesiadką we Frankfurcie) proszę niech napisze najpóźniej do 10 czerwca do Markusa Röhlinga: markus.roehling@gruene-berlin.de. Dzięki temu można będzie wcześniej zrezerwować odpowiednią ilość miejsc w pociągu DB na rowery.

Rady dla uczestniczek/ków z Polski: najlepiej byłoby, gdyby uczestniczki/cy z Polski przyjechali do Frankfurtu lub Guben już 23 czerwca i tutaj postarali się o możliwości noclegu, korzystniejsze ceny są zapewne w polskich częściach miast. Z Frankfurtu do Guben co godzinę odjeżdża pociąg. Można również wcześniej przyjechać do Berlina (tu nocleg u Zielonych), wtedy potrzeba wykupić bilety na dwa dni (w sobotę do Berlina i w niedzielę z Berlina do Guben, istnieje możliwość kupienia grupowego biletu Brandenburger na pięć osób w cenie ok. 24 euro, czyli ok. 4,5 euro na osobę, bilet ten jest ważny na obszarze całej Brandenburgii) wraz z biletami na rower - cena ok. 3 euro. Ci, którzy zamierzają jechać z rowerem pociągiem Eurocity z Warszawy i z powrotem powinni jak najszybciej zarezerwować miejsce na rower. Dla lubiących rano wstawać istnieje możliwość również bezpośredniego dojazdu do Guben, aby uczestniczyć dalej w rajdzie po stronie niemieckiej (http://reiseauskunft.bahn.de):

Zielona Góra odjazd o 6.04 - przyjazd do Rzepina o 7.43
Rzepin odjazd o 8.50 - przyjazd do Frankfurtu o 9.17
Frankfurt odjazd o 9.34 - przyjazd do Guben o 10.16

Poznań odjazd o 6.20 - przyjazd do Frankfurtu o 9.17
Frankfurt - odjazd o 9.34 - przyjazd do Guben o 10.16

Prosimy uczestniczki/ków rajdu z Polski o "zameldowanie się" najpóżniej do 31 maja do Karoliny Jankowskiej: karolina.jankowska@zieloni2004.pl, podając następujące informacje:

  • czy jedziesz w niedzielę rano pociągiem z Frankfurtu do Guben,
  • kiedy i o której godzinie zamierzasz wracać,
  • czy wolisz uczestniczyć w rajdzie po stronie polskiej czy po niemieckiej,
  • ci, którzy zamierzają brać udział w rajdzie po stronie niemieckiej, proszeni są dodatkowo o podanie imiona i nazwiska oraz numeru paszportu lub dowodu osobistego, ponieważ w Aurith (Urad) będzie najprawdopodobniej okazja przepłynąć łódką przez Odrę (dla kilku uczestniczek/ków rajdu). Dlatego potrzeba wcześniej wnieść podanie/wniosek o otrzymanie pozwolenia na przekroczenie granicy przez rzekę w tym miejscu. W tym wniosku muszą być nazwiska oraz numery paszportów lub dowodów osobistych uczestniczek/ków tego przepływu.

W zasadzie każda/y chętna/y może wziąć udział w rajdzie, jednakże dobrze wiedzieć wcześniej, ile/u nas będzie, żeby póżniej nie było problemu z rowerami w pociągach oraz powrotem do Polski.

Po stronie niemieckiej istnieje możliwość zatrzymywania się w różnych zajazdach/knajpkach przydrożnych. Po stronie polskiej działa niestety mniej takich miejsc. Uczestniczki/cy powinni zatem wziąć ze sobą jedzenie i napoje, zwłaszcza uczestniczący/e w rajdzie po stronie polskiej.

Serdecznie zapraszamy i czekamy na zgłoszenia!
Karolina Jankowska, Zieloni 2004
Markus Röhling, Bündnis 90/Die GrünenW całym tekście zaproszenia używamy nazw niemieckich miast: Frankfurt nad Odrą (nazwa polska: Słubice) oraz Guben (naznwa polska: Gubin). Większośc informacji dotyczy niemieckich części tych miast, tam gdzie chodzi o część polską, jest to zaznaczone.