Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Słońce

  • Energia Słońca
Słońce świeci dla wszystkich, to darmowe źródło energii, dostępne wszędzie. Można zamieniać promienie słoneczne w ciepło (pasywna architektura solarna, termiczny konwektor solarny) albo w elektryczność (fotowoltaika).
  • Energia solarna pasywna
Najpewniejszy sposób „pasywnego” korzystania z ciepła (i światła) słonecznego to konstruowanie i urządzanie budynków tak, aby jak najwięcej i najbardziej naturalnie korzystać z promieni słonecznych w zimie, równocześnie chroniąc się przed nimi latem.
  • Energia fotowoltaiczna
Kolektor fotowoltaiczny (składający się z cienkiej warstwy krzemu o niebieskim kolorze) pozwala produkować elektryczność ze światła słonecznego. Może być wbudowany w dach, fasadę, osłony przeciwsłoneczne, ekrany akustyczne itd. Urządzenie o powierzchni 10 - 15 m2 może zaspokoić około 50% zapotrzebowania elektrycznego domu (bez ogrzewania) za cenę 5 do 6 000 euro.
Produkcja światowa wzrasta obecnie o 35% rocznie a moc zainstalowana w Europie wzrosła w 2002 r. o 37,7%. Komisja Europejska ocenia, że obecny wzrost sektora pozwoli stworzyć kilkaset tysięcy miejsc pracy do r. 2010.
@ rysunek na dole @

  • Kolektory słoneczne
Ciepło słoneczne jest łapane za pomocą czarnych płyt, w których krąży ciecz przenosząca ciepło. W naszym klimacie 15 m2 płyt może zaspokoić od 35 do 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę i ogrzewanie dla domu o powierzchni 100 m2. Słoneczny ogrzewacz wody jest połączony z dodatkowym źródłem energii tak, aby dawać ciepłą wodę nawet wtedy, gdy energia słońca jest niewystarczająca. Od 2000 r. Niemcy są tu niekwestionowanym liderem, następnie jest Grecja i Austria. W 2002 r. podczas gdy Niemcy mieli blisko 5 mln m2 konwektorów, Francja miała ich mniej niż 700 tys. m2.
@ rysunek @
Energia słoneczna nie jest zarezerwowana dla krajów Południa! Bardziej opłacalne jest zainstalowanie słonecznego podgrzewania wody na Północy, ponieważ oszczędności na rachunkach za ogrzewanie pozwolą szybciej zamortyzować koszt zakupu konwektora. Zresztą inne kraje Europy nie mylą się: Austria ma więcej m2 zainstalowanych na mieszkańca niż Grecja.