Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Światowy Dzień Zwierząt [4.10.2007]

WWF Polska - baner

Jednej czwartej wszystkich gatunków ssaków, jednej ósmej ptaków i aż jednej trzeciej płazów grozi całkowite wymarcie. 4 października, obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF apeluje, abyśmy w tym wyjątkowym dniu starali dowiedzieć się więcej o współmieszkańcach naszej planety i uświadomili sobie, że ich los leży w naszych rękach.

Każdego roku bezpowrotnie tracimy coraz większą część bogactwa przyrodniczego świata. Do czerwonej listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) 2007 dodano aż 200 nowych, zagrożonych gatunków.

Smutną prawdą jest, że to działalność człowieka stanowi największe zagrożenie dla przetrwania dzikich zwierząt na całym świecie. Degradacja środowiska, niekontrolowane odławianie z natury i kłusownictwo, zanieczyszczenia – te wszystkie zjawiska wywierają coraz większą presję na dziko żyjące zwierzęta. Wiele gatunków presji tej nie wytrzymuje.

Głównym zagrożeniem dla przetrwania jednej trzeciej gatunków ssaków i ptaków jest według IUCN ich nadmierna eksploatacja. W praktyce jest to najczęściej nielegalne lub niekontrolowane odławianie zwierząt na handel lub zabijanie dla ich części, z których wytwarzane są rozmaite przedmioty. To właśnie międzynarodowy nielegalny handel żywymi zwierzętami oraz wyrobami z nich wykonanymi zagraża przetrwaniu ponad 5 000 gatunków zwierząt na całym świecie.

Zwierzęta odławiane są z ich naturalnego środowiska i sprzedawane jako domowe pupile, także w Polsce. Oprócz żywych okazów, Polacy kupują i przewożą dziesiątki kilogramów nielegalnego kawioru z ryb jesiotrowatych, których dzikie populacje są na krawędzi wymarcia. Wciąż trafiają do naszego kraju tysiące pamiątek turystycznych wykonanych z zagrożonych gatunków. Z łap goryli robi się popielniczki, z nóg słonia - stojaki na parasole, a z jego ciosów - figurki na kominek. Z tygrysa wytwarza się m.in. tabletki działające rzekomo na kaszel, potencję i ładne włosy.

Przewożenie przez granicę, sprzedaż i kupno zagrożonych gatunków zwierząt lub przedmiotów z nich wykonanych bez odpowiednich zezwoleń jest według prawa przestępstwem. Spraw wszczętych w sądzie związanych z tym procederem jest coraz więcej. W 2004 roku policja wszczęła 100 spraw, w 2006 roku było ich aż cztery razy więcej. W ubiegłym roku okazów roślin i zwierząt zagrożonych gatunków zatrzymanych przez służby celne na przejściach granicznych było ponad 6,5 tys., w tym m.in.: 2015 żywych zwierząt, 2662 okazów tradycyjnej medycyny chińskiej i 107,5 kg kawioru. O makabrycznej pomysłowości turystów może świadczyć odnalezienie we wrześniu tego roku w bagażu turysty na warszawskim lotnisku Okęcie czaszki mandryla.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt apelujemy zarówno do Ministerstwa Środowiska (Organ Administracyjny Konwencji Waszyngtońskiej w Polsce), jak i do społeczeństwa o odpowiedzialne działanie, świadome decyzje i szacunek dla przyrody.

Dla skutecznej walki z nielegalnym handlem potrzebujemy lepszego prawa. Dlatego zwracamy się do Ministerstwa Środowiska, aby jak najszybciej przyjęte zostały niezbędne zmiany w polskim prawodawstwie. WWF wraz z innymi organizacjami i instytucjami zrzeszonymi w Grupie Roboczej ds. Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) opracował i przekazał rekomendacje prawne, które mają rozwiązać tą patową sytuację. Mamy nadzieję, że zostaną one wykorzystane w najbliższej przyszłości do wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie przyrody. Bez nich zaangażowanie służb policyjnych i celnych nie przyniesienie długofalowej poprawy sytuacji.

WWF apeluje też do władz o powołanie azylu dla skonfiskowanych zwierząt. Zapewnienie godziwych warunków zwierzętom odebranym przemytnikom poprzez stworzenie odpowiednich azyli jest obowiązkiem każdego sygnatariusza CITES i powinno być priorytetem dla Ministerstwa Środowiska.

Apelujemy jednak przede wszystkim do zwykłych ludzi. Światowy Dzień Zwierząt jest po to, aby każdy z nas zrozumiał, że może chronić zagrożone gatunki na własną rękę. Bez dobrej woli i świadomości ludzi żadne rozwiązania prawne czy patrole policji nie uratują ginącej przyrody. Nie kupujmy zwierząt niewiadomego pochodzenia, ponieważ mogły zostać nielegalnie odłowione w naturze. Podziwiajmy zwierzęta na wolności – nie zamykajmy ich w klatkach dla własnej przyjemności. Strońmy od zakupu przedmiotów wykonanych z zagrożonych gatunków. Każdy z nas ratuje świat przyrody odmawiając udziału w nielegalnym handlu ginącymi gatunkami zwierząt.

Więcej informacji:

  • Magdalena Romanowicz, Kierownik projektu „Ograniczenie nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami”, WWF Polska, kom. 604 641 647, email: mromanowicz@wwf.pl.
  • Karolina Tymorek, Asystent projektu „Ograniczenie nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami”, WWF Polska, kom. 692 452 408, email: ktymorek@wwf.pl.
  • Anna Piekut, Specjalista ds. kontaktów z mediami, WWF Polska, tel. 22 849 84 69 wew. 121, kom. 608 322 153, email: apiekut@wwf.pl.
WWF - logo

WWF Polska
ul. Wiśniowa 38, 02-520 Warszawa, Polska / Poland
Tel. +48 22 849 8469, +48 22 848 7364, +48 22 848 7592, +48 22 848 7593
Fax +48 22 646 3672
www.wwf.pl