Transportowanie odpadów
ODPADY STAŁE
Transport z wykorzystaniem pojazdów transportowych (wymienionych na diagramie) stosowany jest, gdy zachodzi potrzeba przemieszczenia większych ilości odpadów na różne odlegości i do różnych miejsc. W takim przypadku, odpady przewozi się np. w skrzyniach ładunkowych, otwartych kontenerach lub szczelnie zamkniętych pojemnikach i zbiornikach, gdy transportowane są odpady niebezpieczne.
Dźwignice wykorzystywane są do przenoszenia (załadunku lub rozładunku pojazdów transportowych) lub podnoszenia (transport pionowy w przypadku np. wielopiętrowych magazynów) stałych substancji i pracują one okresowo. W zależności od potrzeb stosuje się cięgniki, suwnice lub żurawie. Rożnica pomiedzy tymi urządzeniami polega m.in. na tym, że żurawie mogą przenosić ładunki na różne wysokości oraz wzdłuż łuku kołowego, natomiast suwnice (dźwignice złożone) umożliwiają transport zarówno na różne wysokości jak i w przestrzeni wyznaczonej przez drogę jazdy wózka i mostu suwnicy.Cięgniki (suwnice proste) z kolei są w stanie ponosić lub przesuwać ładunek za pomocą uchwytu przymocowanego do liny lub łańcucha (cięgna).
Przenośniki to urządzenia pracujące w trybie ciągłym. Najczęściej stosuje się przenośniki taśmowe, kubełkowe (do transportu pionowego i okrężnego), korytowo łańcuchowe (stosowane w przypadku materiałów wilgotnych, gorących). Przenośników pneumatycznych używa się do transportu np. popiołów lotnych i innych popiołów zatrzymanych w suchych urządzeniach odpylających.
ODPADY CIEKŁE
Transport hydrauliczny z wykorzystaniem spadku hydraulicznego stosowany jest wtedy, gdy dana substancja (płynna lub półpłynna) jest przemieszczana na niewielkie odległości do miejsca położonego niżej. Taki przepływ może odbywać się w kanałach otwartych lub zamnkiętych. W przpadku konieczności transportu ciekłych odpadów do miejsc wyżej położonych niezbędne jest wykorzystanie maszyn przepływowych, czyli pomp. Urządzenia te, w zależności od sposobu przekazywania energii do cieczy, a tym samym wymuszania jej ruchu dzieli się na pompy wirowe, wyporowe i strumieniowe. Poza tym, do przetłaczania różnego rodzaju upłynnionych lub płynnych substancji, wykorzystuje się pompy próżniowe.
Okresowo, na większe odległości korzysta się z drogowego, kolejowego lub wodnego transportu odpadów. Do tego celu stosuje sie różnego rodzaju pojemniki, które wykonane są najczęściej ze stali lub tworzyw sztucznych. Muszą cechować się stabilną konstrukcją, czyli wytrzymałą podłogą, sztywną ramą itp. Są to najczęściej np.: kanistry, beczki. Istnieją również zbiorniki na stałe przymocowane do środka trasportu, czyli cysterny. Cystern używa się do transportu dużych ilości odpadów pompowanych. Zbiorniki takie, zależnie od długości dzielone są za pomocą ścian poprzecznych w celu zapobiegania przemieszczania się odpadów podczas np. gwałtownego hamowania. Służy temu także niewielki przechył do tyłu.
Pojazdy przewożące nieczystości ciekłe - pojazdy ascenizacyjne, wyposażone są w szczelną instalację, szczelny zbiornik oraz układ sterujący systemem napełniającym i opróżniającym zbiornik.
ODPADY GAZOWE
Transport drogowy, kolejowy lub wodny w przypadku odpadów gazowzch stosowany jest raczej rzadko. Aby był on możliwy, substancje gazowe należy uprzednio poddać kompresji (aby zminimalizować niezbędną powierzchnię transportową) - co czasem skutkuje ich kondensacją i odpady transportowane są w formie ciekłej. W ten sposób przemieszczane są odpady szczególnie niebezpieczne, wytwarzane w niewielkich ilościach i niemożliwych do unieszkodliwania w miejscu wytwarzania.
Transport ruruciągowy odpadów gazowych wymaga zainstalowania specjalnych urządzeń, umożliwiających przetłaczanie substancji. Powodują one zwiększenie gęstości gazu, co jest skutkiem zwiększenia ciśnienia, a w rezultacie jego przepływ. Najczęściej stosowane są sprężarki wirowe lub rotacyjne. Spreżarki strumieniowe wykorzystywane są jako pompy próżniowe.
SPRAWDŹ SWOJE WIADOMOŚCI!
- W jaki sposób można transportować odpady stałe?
- Czym różnią się dźwignice od przenośników?
- Co to są suwnice, żurawie i cięgniki?
- W jaki sposób można transportować odpady ciekłe?
- Czym różni się transport hydrauliczny od transportu wykorzystującego urządzenia przepływowe?
- Jak dzieli się maszyny przepływowe w zależności od sposobu przekazywania energii do cieczy?
- Czym charakteryzuje się transport drogowy, kolejowy i wodny?
- W jaki sposób można transportować odpady gazowe?
- W jaki sposób transportowane są odpady gazowe niebezpieczne?
- Czym charakteryzuje się transport rurociągowy?
LITERATURA
„Podstawy gospodarki odpadami“ R.Oleniacz
www.sejm.gov.pl