Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Wystawa "Dzika Polska" w Mikołowie [17-30.10.2007]

Jeśli popatrzymy, jak mapa naszego kraju zmieniała się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zobaczymy, że wciąż ubywa miejsc dzikich, nietkniętych przez człowieka, a przybywa zabudowy, dróg, inwestycji. Trwa nieustanna presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych.

Dzika Polska - logo

Kolekcja zdjęć pt. "Dzika Polska", które przedstawiają najdziksze, najcenniejsze i najbardziej naturalne obszary Polski; pokazuje te miejsca, które jeszcze nie zostały przekształcone lub zniszczone. Jeśli przyjrzymy się tym fotografiom, zauważymy, jak bardzo ulotne jest piękno poszczególnych miejsc. Trwa bowiem nieustanna presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych. Mogą one zostać zniszczone nierozważnymi decyzjami lokalizacyjnymi lub tylko brakiem należytej opieki i ochrony.

Celem wystawy jest zachęcenie jak najliczniejszej rzeszy ludzi do zwrócenia uwagi na ginący obok nas świat przyrody i przyłączenie się do sieci Strażników Miejsc Przyrodniczo Cennych, którzy będą działać na rzecz ochrony dzikiej przyrody.

Miejsce prezentacji:, MIKOŁÓW, Ognisko Pracy Pozaszkolnej, ul. Karola Miarki 9,
Termin prezentacji: 17-30 października 2007 r., Wernisaż: 17 października, godz. 17.00.

W ramach wernisażu odbędzie się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciel Pracowni zaprezentuje Stowarzyszenie, i będzie mówić o działaniach prowadzonych przez Pracownię - kampaniach w obronie przyrody, prowadzonej edukacji ekologicznej i idei Dzikiej Polski.

Autorami pięknych zdjęć są: Wiktor Wołkow, Jan Walencik, Artur Tabor, Saturnina i Artur Homan, Antoni Kasprzak, Tomasz Ogrodowczyk, Jacek Więckowski, Piotr Fiedorowicz, Piotr Morawski, Jacek Szarek, Marta Lelek, Janusz Korbel, Jacek Zachara i Ryszard Kulik.

Wystawa jest zbiorem 40 plansz fotograficznych o wymiarach 100 x 70 cm, wykonanych podczas terenowych rekonesansów w najcenniejszych naturalnych obszarach Polski.

Do tej pory wystawa była pokazywana m.in. w: Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, Bielsku - Białej, Suwałkach, Kielcach, Inowrocławiu, Cieszynie, Poznaniu, Wrocławiu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Myślenicach, Krakowie, Łodzi, Dublinie (Irlandia), Krośnie, Kazimierzu Dolnym, Zawierciu, Gdańsku, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Legnicy, Słupsku, Mielcu, Tucholi, Biłgoraju.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot - logo

Wystawę popularyzuje stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, jedna z najbardziej znanych polskich pozarządowych organizacji ekologicznych, która od 1990 roku zajmuje się ochroną dzikiej przyrody i bioregionalizmem. Stowarzyszenie jest zaangażowane w obronę Tatr, doliny Rospudy, Puszczy Białowieskiej, Masywu Pilska oraz ochronę dużych drapieżników. Wydaje miesięcznik „Dzikie Życie”, książki, prowadzi szkolenia i warsztaty, zdobywało liczne, prestiżowe nagrody za swoją działalność.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra k. Bielska-Białej
tel./fax 33 / 817 14 68, http://www.pracownia.org.pl, e-mail: biuro@pracownia.org.pl
Osoba kontaktowa: Grzegorz Bożek tel.: 665-831257UE - logo

Wystawa i warsztaty są częścią ogólnopolskiego projektu „Przyroda wokół nas bezcennym dziedzictwem społecznym – prośrodowiskowa kampania edukacyjna Dzika Polska”, realizowanego obecnie przez PnrWI i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Za wystawę i warsztaty odpowiada Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, poglądy w nich wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.