Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Wystawa PLANETA OCEAN 15 maja do 28 września

Laurent Ballesta & Pierre Descamp
PLANETA OCEAN
Odkrywając świat morskiej bioróżnorodności

Wystawa przy współpracy z IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów)

Patronat nad łódzką edycją wystawy:
Jerzy Kropiwnicki - Prezydent Miasta Łodzi
Włodzimierz Fisiak - Marszałek Województwa Łódzkiego
Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki

Po bezprecedensowym sukcesie wystawy ZIEMIA Z NIEBA autorstwa Yanna Arthus-Bertranda, którą obejrzało dotychczas w Polsce prawie półtora miliona widzów, organizatorzy zapraszają na nowe plenerowe wydarzenie. Od 15 maja do 28 września, w magicznej scenerii parku Staromiejskiego w Łodzi, oglądać będzie można wystawę „PLANETA OCEAN – Odkrywając świat morskiej bioróżnorodności”.
Ekspozycja będzie czynna całą dobę, oświetlona w nocy i bezpłatna.

Na oficjalnym wernisażu pojawią się francuscy autorzy, władze miasta i regionu, wybitne postaci świata nauki, kultury i sportu – m.in. himalaista Leszek Cichy, przedstawiciele mediów oraz licznie zgromadzona publiczność. Dwa dni później – w sobotę 17 maja w Europejską Noc Muzeów od 18:00 – przewidziany jest autorski wieczór Laurenta Ballesty i Pierre'a Descampa, którzy zaprezentują specjalnie przygotowaną multimedialną projekcję, a także filmy dokumentalne ze swoich wypraw od Polinezji po Grenlandię.

Autorzy – francuscy biolodzy morscy, Laurent Ballesta i Pierre Descamp – zostali uznani przez 6000 naukowców IUCN za pionierów przełomowego podejścia do tematu ochrony środowiska morskiego. Łódzka publiczność, jako pierwsza w tym regionie Europy, będzie mogła obejrzeć efekt ich wieloletnich wypraw. Na 82 wielkoformatowych (180 cm x 120 cm) fotografiach, w istnej feerii barw i form, ukaże się cała morska bioróżnorodność, uwrażliwiając nas wszystkich na kruche piękno podwodnego świata. Zdjęciom towarzyszyć będą plansze z zaskakującymi informacjami na temat aktualnego stanu mórz i oceanów.

Prezentując zarówno wyjątkowe wartości artystyczne, jak i edukacyjne, wystawa PLANETA OCEAN propaguje ideę zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska morskiego. Dla realizacji tego celu dodatkowo uruchomiony zostanie pawilon multimedialny, przy starej pętli tramwajowej, z dostępem do konkursu internetowego PLANETA OCEAN oraz do ekologicznego programu edukacyjnego adresowanego do młodzieży i grup szkolnych. Szczególną atrakcją będą cotygodniowe seanse kina letniego. Przez okres lipca i sierpnia, w każdy piątek oraz sobotę, wyświetlane będą znakomite filmy na temat oceanów autorstwa m.in. Jacques-Yves'a Cousteau, Luca Bessona i samych autorów Wystawy, a także słynna seria Ushuaia Nature Nicolas'a Hulota. Wstęp na wszystkie wydarzenia przewidziane w ramach Wystawy będzie bezpłatny.

Więcej informacji o programie Wystawy, jej autorach i organizatorach dostępne na naszych stronach oraz w albumie Planeta Mórz, Laurent Ballesta i Pierre Descamp, Wyd. Arkady, W-wa 2007
www.planetaocean.pl
www.centrumziemi.eu
www.planetaocean.pl/konkurs

(c) Sylvie i Krzysztof Derdaccy
Fundacja Europejskie Centrum Ziemi
0 501 135 588

Z poważaniem,
Krzysztof Masternak
Fundacja Europejskie Centrum Ziemi
ul. Moniuszki 4a, 90-111 Łódź
tel. 42 630 29 71
e-mail: pr@centrumziemi.eu

zdjęcie na stronie głównej:
Młody humbak, Polinezja Francuska
(c) Laurent Ballesta / L’Oeil d’Andromede