Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

"Życie i Dług" - pokaz filmu [17,19.05.2007]

Obowiązkowy i silnie oddziałujący - jedyny w Polsce pokaz filmu "Życie i Dług" z udziałem reżyserki!

CEE Bankwatch Network Globalne Południe - Afryka Polska Zielona Sieć

"Życie i Dług"-

Historia opowiedziana i wyśpiewana na Jamajce,
reż. Stephanie Black.

KINOTEKA, WARSZAWA, 17 MAJA, GODZ. 19.00,
ROTUNDA, KRAKÓW, 19 MAJA, GODZ. 17.00.

Jamajka? Kraj morza, piasku, słońca i reggae. Jamajka - to również doskonały przykład tego, jak wygląda gospodarczy aspekt globalizacji w krajach rozwijających się, oraz na czym polega pomoc międzynarodowych instytucji finansowych. Na specjalne zaproszenie Bankwatchu i Polskiej Zielonej Sieci do Polski przyjeżdża reżyserka filmu "Życie i Dług" Stephanie Black. Nowojorscy krytycy filmowi określili go jako "SILNIE ODDZIAŁUJĄCY!" i "OBOWIĄZKOWY", ponieważ bezkompromisowo rozpracowuje "mechanizm długu", który niszczy lokalne rolnictwo wprowadzając Jamajkę w nową epokę postkolonialnych zależności.

Przed pokazem filmu w Warszawie rozmowę z reżyserką poprowadzi Kazimiera Szczuka.

"Podczas swoich wakacji jesz przepyszny posiłek na balkonie hotelu. Lepiej żebyś nie wiedział, że większość tego co jesz, przypłynęło statkiem z Miami." - w filmie bajkowy świat wakacji przeplata się z brutalną codziennością mieszkańców wyspy, okrągłe wypowiedzi bankierów kontrastują z jasnym przekazem jamajskich rolników, wciąga radosna muzyka smutnej wyspy.

Międzynarodowe instytucje finansowe oddziałują na dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. Dobrze znamy ich nazwy i to co o nich słyszymy, niemalże za każdym razem przekonuje nas, że instytucje te niestrudzenie wspierają "reformy", które mają podźwignąć gospodarkę. Od Rosji, przez Tajlandię, Boliwię czy Haiti, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) i Bank Światowy (WB) oferują miliardy dolarów w zamian za obietnicę ścisłej realizacji "programów dostosowawczych". Co ciekawe, podobną działalność zaczyna prowadzić Europejski Bank Inwestycyjny oraz Komisja Europejska za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju. Do budżetów wszystkich tych instytucji dokładają się Polacy, min. jako członkowie Unii - elitarnego klubu państw dobrze rozwiniętych.

Film zawiera wywiady z byłym premierem Jamajki Michaelem Manley, wicedyrektorem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) Stanleyem Fischerem i krótkie komentarze min. Prezydenta Haiti Jean-Bertrand Aristidea i byłego prezydenta Ghany Jerryego Rawlingsa. Niemniej jednak jasne w swej wymowie komentarze ludzi bezpośrednio dotkniętych procesami globalizacji, przykuwają uwagę najsilniej.

Film jest prowadzony narracją napisaną przez Jamaicę Kincaid na podstawie książki "A Small Place", co tworzy bezwzględny obraz "new word order" widziany oczami jamajskich robotników, farmerów i polityków. Zdjęcia filmowe przeplatane są doskonałą muzyką w wykonaniu Boba Marleya, Petera Tosha, Harrego Belafonte, Buju Bantona i wielu innych.

Projekcje filmu są bezpłatne dla dziennikarzy. Organizatorzy proszą jednak o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału - w celu rezerwacji miejsc - poprzez kontakt telefoniczny na numer: 501 101 769 lub adres email: robertc@bankwatch.org

Więcej informacji na temat filmu, reżyserki i organizatorów na stronie: http://www.globalnepoludnie.pl/Zycie-i-Dlug-film-Stephanie-Black