BZB nr 1 - Ekorozwój 2020
UWAGI O ENERGETYCE
- Musimy zdawać sobie sprawę, że degradacja energii stale rośnie i rosną zagrożenia życia na Ziemi, wynikające z procesów degradacji energii. Zagrożenia wynikające z wyczerpywania się zasobów energii są znacznie bardziej odległe.
- Poszanowanie energii jest kluczem do rozwiązywania problemów godnego istnienia. Jedynie uznanie poszanowania energii jako fundamentalnej zasady, pozwoli określić sposoby postępowania dla ratowania i częściowej choćby rekultywacji środowiska naturalnego.
- Ogromnie ważną formą oszczędzania energii jest zwiększanie trwałości i racjonalne użytkowanie budynków, maszyn i urządzeń, mebli i innych przedmiotów codziennego użytku. Należy poświęcić szczególną uwagę ochronie przed korozją.
- Zasadnicze znaczenie prawa własności. Indywidualne prawo własności, realizowane w środowisku naturalnym, musi być podporządkowane faktowi, że środowisko naturalne jest własnością wspólną i wszyscy mają do niego równe prawa. Ochrona prawna środowiska naturalnego, jako dobra wspólnego, musi mieć bezwzględne pierwszeństwo. (Własność to wielka odpowiedzialność.)
- Energetyka opiera się na wykorzystaniu naturalnych zasobów energii na Ziemi. Zasoby te dzielą się na odtwarzalne i nieodtwarzalne. Pierwsze to: energia promieniowania Słońca, wiatrów i wód; zasoby nieodtwarzalne stanowią: energia chemiczna paliw i energia jądrowa. Wykorzystanie tych zasobów wiąże się zawsze z zagrożeniami dla środowiska naturalnego, zarówno żywiołowymi (wynikającymi z samej natury poszczególnych zasobów), jak i wynikającymi z właściwości odpowiednich procesów technologicznych. Istotą ograniczania (minimalizacji) zagrożeń jest przestrzeganie zasady nie stwarzania dużych gradientów. (Małe jest piękne.)
- W energetyce szczególną rolę odgrywa energia promieniowania Słońca, w rutynowych ocenach jej wykorzystanie jest pomijane.
- Rolnictwo, hodowla i leśnictwo to najważniejsze dziedziny energetyki, działające przede wszystkim w oparciu o zasoby energii i promieniowania słonecznego.
- Szeroko rozumiana energetyka obejmuje wszystkie dziedziny działalności gospodarczej człowieka. Można je bowiem przyporządkować do czterech zasadniczych kategorii: przetwarzanie energii, przenoszenie energii, gromadzenie energii oraz wykorzystanie energii.
- Wszelka działalność gospodarcza odbywa się kosztem środowiska naturalnego i w związku z tym musi być oceniana przez porównanie uzyskiwanych z tej działalności efektów ze szkodami, jakie przynosi środowisku naturalnemu. Z tego punktu widzenia wszelką działalność gospodarczą należy rozpatrywać jako nieunikniony kompromis pomiędzy interesami doraźnymi i lokalnymi, a długoterminowymi i globalnymi.
- Konieczność wprowadzenia do rachunku kosztów wytwarzania, kosztu wykorzystania (użytkowania) środowiska. Dotychczas w rozważaniach ekonomicznych w najlepszym razie bierze się pod uwagę kary za szkody spowodowane w środowisku. Kary te są wymierzane za przekroczenie pewnych, ustalanych arbitralnie, wartości progowych. Większość zjawisk, związanych z oddziaływaniem przedsięwzięć gospodarczych na środowisko, traktuje się jako nie dających się ująć w kategoriach ekonomicznych.
- Energetyka, w potocznym rozumieniu, stanowi podstawową część infrastruktury gospodarczej kraju. Wyrządza ona największe szkody w środowisku.
- Przedsięwzięcia energetyki "amatorskiej" (należy odróżniać od energetyki zawodowej), np. poniżej 100 - 200 kW, nie będą wymagały uzyskania koncesji, a będą podlegać obowiązkowemu zgłoszeniu i muszą spełniać wymagania przepisów państwowych.
- Energetyka alternatywna (wiatr, mała hydroenergetyka, promieniowanie Słońca, biogaz i utylizacja odpadów np. drewna) powinna stanowić pole działania energetyki "amatorskiej".
- Nie ma możliwości dokonania szybkiej przebudowy istniejącej elektroenergetyki, zarówno przez jej modernizację (instalowanie urządzeń ochrony środowiska oraz wymiana niektórych urządzeń), jak i przejście do innych niż dotychczasowe technologii. Wynikają stąd następujące postulaty odnośnie elektroenergetyki:
- pilne wdrażanie programu poszanowania energii, który winien doprowadzić do znacznego wzrostu efektywności wykorzystania energii;
- nie zwiększanie globalnej mocy zainstalowanej, do czasu osiągnięcia średnioeuropejskiego poziomu efektywności wykorzystania energii elektrycznej w tworzeniu produktu narodowego brutto;
- rekonstrukcja, modernizacja i racjonalizacja eksploatacji niewyeksploatowanych, istniejących obiektów energetyki;
- stopniowa wymiana najbardziej przestarzałych obiektów na nowe, o mniejszej mocy jednostkowej, położone bliżej odbiorców.
- Sprawa ochrony środowiska, przy udzielaniu koncesji na wytwarzanie elektroenergii, musi być zagwarantowana przez:
- ograniczenie mocy zainstalowanej w nowych obiektach do 300 - 600 MW w jednej elektrowni, w zależności od systemu chłodzenia i warunków hydrologicznych danej lokalizacji. Dla hydroenergetyki takim ograniczeniem winno być maksymalne, dopuszczalne spiętrzenie do 4-6 m.
- położenie nowych obiektów w pobliżu głównego odbioru (skrócenie odległości przesyłu);
- ustalenie opłat stałych za jednostkę uwalnianych zanieczyszczeń oraz kar za niedotrzymanie założonych parametrów technologicznych;
- program unieszkodliwiania lub zagospodarowania odpadów stałych;
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (gwarancje wypłacalności).
Andrzej Wierusz
Wilcza 14/25, Warszawa
BZB nr 1 - Ekorozwój 2020 | Spis treści