NIEKTÓRE SPOŚRÓD
NAJWAŻNIEJSZYCH OSIĄGNIĘĆ GREENPEACE'U
1971:
Po pierwszej akcji Greenpeace'u rząd USA zakazał prowadzenia testów nuklearnych na wyspie Amczitka w stanie Alaska.
1975:
Francja zakończyła prowadzenie testów atmosferycznych na Południowym Pacyfiku po protestach Greenpeace'u.
1978:
Działania Greenpeace'u powstrzymały rzeź foki szarej na Orkadach.
1982:
W wyniku społecznego protestu zapoczątkowanego akcją Greenpeace'u w Kanadzie, Wspólnota Europejska wydała zakaz importu skór młodych fok.
Po działaniach wymierzonych w połowy wielorybów, Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza ogłosiła moratorium na połów tych ssaków.
1983:
Działania Greenpeace'u ujawniły proceder składowania odpadów radioaktywnych w oceanach. Konwencja Londyńska wprowadziła moratorium zakazujące tego rodzaju działań.
1985:
Francuskie testy nuklearne na Południowym Pacyfiku znowu wzbudzają protesty opinii publicznej, szczególnie po zatopieniu statku Greenpeace'u - "Rainbow Warrior".
1987:
Greenpeace wzywa do stworzenia "Światowego Parku" na Antarktydzie i tworzy tam pierwszą bazę należącą do organizacji pozarządowej.
1988:
Konwencja Londyńska zostaje uzupełniona o zakaz spalania odpadów chloroorganicznych na morzu - zakaz jest następstwem m.in. działań podejmowanych przez Greenpeace.
1989:
Greenpeace ujawnia zagrożenia wynikające ze stosowania wielkoskalowych sieci dryfujących, a ONZ wprowadza moratorium na ich stosowanie na pełnym morzu.
1991:
39 sygnatariuszy Układu Antarktycznego zgadza się na przynajmniej 50 letni zakaz wydobycia minerałów z tego kontynentu.
Greenpeace podczas jednej ze swoich wypraw w okolice podbiegunowe
protestuje przeciwko zanieczyszczaniu Arktyki toksycznymi substancjami.
Niemiecka firma chemiczna Hoechst ogłasza koniec produkcji freonów. To jedno z największych osiągnięć długoletniej kampanii Greenpeace'u.
Najwięksi niemieccy wydawcy przechodzą na używanie papieru wyprodukowanego bez użycia chloru w odpowiedzi na przygotowanie przez Greenpeace "wolnej od chloru" edycji "Der Spiegel" (jest to część kampanii antychlorowej Greenpeace'u).
1992:
Francja rezygnuje z planowanych na ten rok testów nuklearnych na atolu Mururoa po wizycie "Rainbow Warrior".
Wchodzi w życie zakaz stosowania wielkoskalowych sieci dryfujących.
Greenpeace aktywnie uczestniczy w Szczycie Ziemi, gdzie przedstawia swoje zalecenia dotyczące polityki ochrony klimatu i bioróżnorodności przedstawicielom ponad 160 rządów uczestniczących w szczycie.
W wyniku działań Greenpeace'u Rosja jest zmuszona przyznać się do składowania odpadów radioaktywnych w morzu.
Komisja paryska (OSPAR) zgadza się zakazać produkcji substancji, które są toksyczne, ulegają bioakumulacji i długo pozostają w środowisku (w tym chloroorganicznych).
1993:
Lodówki Greenfreeze stworzone na zamówienie Greenpeace'u wchodzą do produkcji w Niemczech, udowadniając, że istnieje rozsądna alternatywa dla produktów opartych na freonach.
Konwencja Londyńska zakazuje całkowicie składowania na dnie morskim materiałów radioaktywnych i odpadów przemysłowych.
1994:
Ujawnienie praktyk eksportu odpadów toksycznych z krajów OECD do krajów nie należących do tej organizacji wspiera działania na rzecz zakazu tego rodzaju praktyk przez Konwencję Bazylejską.
Po latach działań Greenpeace'u przeciwko połowom wielorybów Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza ogłasza powstanie Antarktycznego Rezerwatu Wielorybów, zaproponowanego przez Francję, a wspieranego przez Greenpeace.
1995:
Komisja Oslo-Paryż (OSPAR) zgadza się wprowadzić zakaz produkcji chlorowanych parafin na wniosek zainteresowanych stron i Greenpeace'u.
Pod wpływem opinii publicznej i działań Greenpeace'u Shell Wielka Brytania wycofuje się ze swej decyzji o zatopieniu platformy wiertniczej Brent Spar na Atlantyku.
Ponad 7 milionów ludzi podpisuje się pod petycją wzywającą do zaprzestania testów nuklearnych prowadzonych przez Francję. Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny zobowiązują się do podpisania Długoterminowego Układu o Zaprzestaniu Prób z Bronią Jądrową.
Równolegle do oficjalnej konferencji w Berlinie poświęconej potrzebie redukcji emisji gazów szklarniowych odbywa się spotkanie prowadzone przez Greenpeace. Na spotkaniu przedstawiciele firm ubezpieczeniowych i banków dyskutują nad możliwym wpływem zmian klimatu na gospodarkę.
Strategia zrębu zupełnego powoduje dodatkowe zagrożenie pożarami.
Działania Greenpeace'u powodują zmianę polityki leśnej w Kolumbii Brytyjskiej - na takich obszarach jak Clayoquot Sound zaprzestaje się wycinki systemem zrębu zupełnego.
Zostaje przyjęty Układ Waigani zainicjowany przez Greenpeace. Układ zakazuje importu niebezpiecznych i nuklearnych odpadów do krajów Południowego Pacyfiku.
1996:
W ramach kampanii ochrony przed zmianami klimatycznymi Greenpeace przedstawia prototyp energooszczędnego samochodu Smile powstałego na bazie Renault Twingo - udowadniając tym samym, że 50 procent redukcja emisji dwutlenku węgla jest możliwa.
Po trzech latach po wprowadzeniu przez Greenpeace nowej technologii na rynek w Chinach rozpoczyna się produkcja lodówek przyjaznych dla warstwy ozonowej.
Kraje śródziemnomorskie postanawiają zaprzestać wypuszczania do środowiska morskiego toksycznych zanieczyszczeń. Decyzja poprzedzona jest wieloletnimi badaniami i działaniami Greenpeace'u.
Greenpeace wyrusza z "misją pokojową" do Szanghaju apelując do rządu Chin o zaprzestanie testów z bronią nuklearną. Chiny skracają czas trwania testów i zgadzają się na wprowadzenie zakazu ich prowadzenia w przyszłości.
Po pięciu latach lobbingu prowadzonego przez Greenpeace kraje - sygnatariusze Konwencji Barcelońskiej - zgadzają się wprowadzić zakaz importu odpadów niebezpiecznych z Unii Europejskiej do krajów rozwijających się.
Jedna z akcji bezpośrednich Greenpeace'u
skierowana przeciwko eksportowi odpadów z Unii Europejskiej.
1997:
Kampania Greenpeace'u i innych organizacji ekologicznych miała wpływ na podjęcie decyzji przez ministrów zgromadzonych na konferencji w Kioto dotyczących prawnie zagwarantowanych redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Greenpeace otrzymał nagrodę "ozonową" United Nations Environmental Programme za projekt domowej lodówki wolnej od substancji niszczących warstwę ozonową i zwiększających efekt cieplarniany.
1,2 miliona osób opowiedziało się w Austrii przeciwko uwalnianiu do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Referendum na ten temat zostało zorganizowane przez Greenpeace i inne organizacje ekologiczne.
Po akcji przeciwko handlowi odpadami przeprowadzonemu przez Greenpeace w Hong Kongu, Australia została zmuszona do zabrania z powrotem niebezpiecznych odpadów komputerowych, które chciała nielegalnie wyeksportować. Unia Europejska przyjęła ograniczenia prawne zakazujące eksportu odpadów do krajów nie należących do OECD oraz ratyfikowała Konwencję Bazylejską.
Greenpeace'owi udało się zatrzymać transport 200 000 pojemników z odpadami radioaktywnymi z Tajwanu do Korei Północnej.
Greenpeace jako pierwsza międzynarodowa organizacja ekologiczna został zaproszony na wygłoszenie przemówienia na Specjalnej Sesji Zgromadzenia Generalnego Narodów Zjednoczonych.
Po ujawnieniu przez Greenpeace planów stworzenia składowiska odpadów nuklearnych w pobliżu Sellafield, rząd brytyjski był zmuszony z nich zrezygnować.
Greenpeace zdołał przekonać rząd Australii do oczyszczenia zatoki Homebush, położonej w pobliżu terenów olimpijskich z zanieczyszczeń zawierających m.in. dioksyny.
Plany pokrycia największej na świecie kopuły budowanej w Londynie z okazji końca tysiąclecia - tzw. Millenium Dome ("Kopuła Milenium") - materiałem zawierającym PCW zostały zmienione po proteście Greenpeace'u.
Greenpeace stworzył i wprowadził do użytku wolne od PCW karty kredytowe - biodegradowalne i zrobione z tworzyw naturalnych - w Wielkiej Brytanii, Brazylii i USA.
Kampania ochrony lasów pierwotnych w Finlandii prowadzona przez Greenpeace spowodowała, iż główne zakłady produkcji celulozy i papieru - UPM Kymmene and Enso podjęły decyzję o zaprzestaniu kupowania drewna z lasów Karelii w zachodniej Rosji.
1998:
Firmy Nike, Xerox, 3M, FedEx, B&Q, Homebase, Do-It-All, Magnet, Kinko, Knauf, Schwank and Lenzing zaprzestały kupowania drewna pochodzącego ze zrębów zupełnych lasów pierwotnych Kolumbii Brytyjskiej
Po trwającej 15 lat kampanii Greenpeace'u, Unia Europejska wprowadziła zakaz stosowania sieci dryfujących przez europejską flotę rybacką
Rząd Australii zakazał podpływania japońskim łodziom rybackim na odległość mniejszą niż 200 mil do australijskiego wybrzeża. Nowa Zelandia zakazała im korzystania ze swoich portów. Kroki te poprzedzone były działaniami Greenpeace'u zwracającymi uwagę na niebezpieczeństwo związane z przełowieniem tuńczyka.
Shell zgodził się poddać Brent Spar recyklingowi na lądzie. Kampania Greenpeace'u dotycząca Brent Spar trwała od 1995.
Greenpeace'owi przy wsparciu innych organizacji ekologicznych udało się powstrzymać budowę składowiska odpadów radioaktywnych w Teksasie, niecałe 100 kilometrów od granicy z Meksykiem.
W wyniku intensywnej kampanii Greenpeace'u rząd turecki odłożył w czasie budowę pierwszej w tym kraju elektrowni atomowej.
Shintech, firma należąca do japońskiego giganta chemicznego Shin-Etsu, zrezygnowała z planów budowy jednej z największych na świecie fabryk winylu w Luizjanie. Greenpeace blisko współpracował ze społecznością lokalną nad zatrzymaniem tego projektu.
Greenpeace współdziałając z innymi organizacjami i instytucjami w Stanach Zjednoczonych przekonał Departament Rolnictwa USA do wycofania jego propozycji standardów dotyczących rolnictwa ekologicznego, które obejmowały produkty manipulacji genetycznej .
Brazylijski sąd orzekł na wniosek Greenpeace'u, iż importowana soja, którą poddano modyfikacjom genetycznym musi być oznakowana.
Największa japońska firma sprzętu gospodarstwa domowego zapowiedziała wykorzystanie stworzonej przez Greenpeace technologii produkcji bezfreonowych lodówek - Greenfreeze.