Warszawa, 29.10.98
Piotr Gliński
Dr hab., Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego IFiS PAN
Profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1. Praca Skrzypca jest kompetentną, wszechstronną rozprawą popularno-naukową dotyczącą bardzo istotnej problematyki konfliktu w demokracji. Prezentuje, systematyzuje i przyczynia się do lepszego zrozumienia zagadnień obywatelskiego nieposłuszeństwa - kategorii podstawowej dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i tzw. demokracji poszerzonej (tj. uwzględniającej prawa i aspiracje mniejszości); jednocześnie zaś mało w piśmiennictwie polskim popularnej i rozpoznanej od strony teoretycznej (choć coraz częściej występującej w praktyce życia społecznego). Książka Skrzypca umożliwia czytelnikowi zrozumienie sensu obywatelskiego nieposłuszeństwa oraz jego - nie zawsze jednoznacznych - granic. Ma to bardzo istotne znaczenie dla pogłębienia społecznej percepcji zachodzących w Polsce przemian ustrojowych. Pracę oceniam b. wysoko, zarówno pod względem merytorycznym, jak i ze względu na wagę podjętej problematyki.
2. Język pracy jest żywy i komunikatywny. W zupełności spełnia wymogi formalne charakterystyczne dla książki popularno-naukowej. Treść ubarwiają liczne, właściwie dobrane, trafne cytaty z prac klasyków i myślicieli gatunku.
3. Zakres podjętej problematyki, jak i forma pracy przesądzają, że książka może być przydatna zarówno dla teoretyków i "praktyków" demokracji (polityków, działaczy trzeciego sektora, uczestników ruchówi protestów społecznych, dziennikarzy, samorządowców itp.), jak i dla przeciętnego czytelnika chcącego pogłębić swą wiedzę na temat otoczającej go rzeczywistości (np. zrozumieć mechanizmy i demokratyczny sens wielu pojawiających się konfliktów i protestów społecznych). Praca może być również przydatna dla studentów nauk społecznych, filozofii, prawa itp.
4. Praca Skrzypca jest pierwszą monografią nieposłuszeństwa obywatelskiego dokonaną przez polskiego autora.
5. W pracy zauważyłem drobne błędy redakcyjno-techniczne: niewłaściwa jest numeracja stron w spisie treści; w przypisach występują błędy składu komputerowego; nie wszystkie artykuły i książki, na które powołuje się autor w tekście, znajdują się w bibliografii.
6. Uważam, że praca Skrzypca zdecydowanie zasługuje na wsparcie finansowe.
[ wstecz ]