Grasshopper nr 2, Wiosna '94
Idea grupy nieformalnej "Czysty Bug" powstała latem tego roku w Nowowołyńsku na Ukrainie. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, gdyż dorzecze Bugu leży na terytorium trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Spośród kilkudziesięciu dużych źródeł zanieczyszczeń Bałtyku dwa znajdują się nad Bugiem. Trucicielami są aglomeracje miejskie: Lwów na Ukrainie i Brześć na Białorusi. Stan czystości Bugu poważnie pogarsza Lwowsko-Wołyńskie Zagłębie Węglowe z kopalniami zbudowanymi w Czerwonogradzie (Krystynopolu) i Nowowołyńsku.
Droga od pomysłu do realizacji jest zwykle długa. Tak było również w przypadku "Czystego Bugu". Dopiero w połowie października, po rozpoczęciu roku akademickiego, zebrała się grupa chętnych do współpracy. Nie chcemy oszukiwać, że stanowimy zgrany zespół i przeprowadziliśmy poważne akcje. Wydawany przez nas "Biuletyn informacyjny" jest jednocześnie ofertą współpracy.
Grupa nieformalna "Czysty Bug" będzie:
Grupa wstąpi do Sieci Młodzieży Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Youth Network - BSYN).
Osobom zainteresowanym "Czysty Bug" wyśle deklarację, której podpisanie nie wiąże się jednak z posiadaniem legitymacji członkowskiej, opłacaniem składek czy uczestniczeniem w zebraniach.
"Czysty Bug",
Damian Panasiuk
DS "Babilon",
ul. Kopińska 12/16 pok. 257 B, Warszawa
tel. 48-22- 220271-3 w.165
(na podstawie Biuletynu Informacyjnego nr 1)