Tworzenie lokalnych form ochrony przyrody
Eugeniusz Dubiel
Instytut Botaniki UJ
WALORYZACJA PRZYRODNICZA A PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO I PROJEKTOWANIE RÓŻNYCH FORM OCHRONY PRZYRODY
Nieodzownym warunkiem sporządzenia poprawnego planu zagospodarowania przestrzennego i uwidocznienia w nim różnych form ochrony przyrody jest posiadanie pełnego rozeznania walorów przyrodniczych danego terenu.
Podstawą waloryzacji przyrodniczej jest przeprowadzenie inwentaryzacji stanu podstawowych elementów przyrody. Inwentaryzacja taka powinna objąć:
- florę, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków chronionych i rzadkich w skali kraju i regionu,
- faunę, z uwzględnieniem gatunków chronionych, a szczególnie zamieszczonych w “Czerwonej Księdze”,
- aktualne rozmieszczenie zbiorowisk roślinnych (uproszczona mapa fitosocjologiczna),
- wybrane elementy przyrody nieożywionej.
1. INWENTARYZACJA FLORY
Najlepszą metodą inwentaryzacji flory jest podzielenie interesującego nas terenu (jednostki administracyjnej) na kwadraty 1 x 1 km i zaznaczenie w ich obrębie stanowisk wybranych gatunków. Przy wyznaczaniu kwadratów wskazane jest nawiązanie do siatki kwadratów w “Atlasie rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce” lub w “Atlasie rozmieszczenia roślin naczyniowych w woj. krakowskim”. Po skończonej inwentaryzacji będziemy wiedzieli, w których kwadratach jest najwięcej roślin chronionych i rzadkich, a które są bardzo ubogie florystycznie. Przy inwentaryzacji flory musimy koniecznie uwzględnić dane z literatury odnoszące się do interesującego nas terenu. Znajomość tych danych pozwoli nam ocenić jak zmieniała się flora w czasie, jakie są zagrożenia dla poszczególnych gatunków i co należy robić aby je skutecznie chronić.
W naszym regionie najbardziej zagrożone są rośliny związane z siedliskami wodnymi, podmokłymi i borowymi. Jak wynika z prowadzonych ostatnio badań w Puszczy Niepołomickiej wymarło w ubiegłym stuleciu ponad 80 gatunków roślin (8,5% flory), z czego najwięcej charakterystycznych dla torfowisk mszysto-turzycowych i borów bagiennych.
2. INWENTARYZACJA FAUNY
Przy inwentaryzacji fauny najprościej jest ograniczyć się do zbadania występowania zwierząt w określonych biotopach, takich jak: wody i bagna, łąki, pola, lasy i zarośla, murawy kserotermiczne oraz obszary zurbanizowane. Ze względu na zajmowany przez zwierzęta dość duży areał, zaznaczanie stanowisk poszczególnych gatunków w kwadratach, tak jak w przypadku roślin, jest niemożliwe.
Obserwując wody i bagna zwracamy szczególną uwagę na chronione gatunki ryb, wszystkie gatunki płazów, gady i gniazdujące ptaki. Na łąkach notujemy przede wszystkim gniazdujące ptaki. W lasach i zaroślach będą występować liczne chronione ptaki i ssaki. Z murawami kserotermicznymi mogą być związane interesujące gatunki owadów, szczególnie motyli. Na obszarach zurbanizowanych ze zwierząt chronionych można spotkać nietoperze, nieliczne ptaki (bocian biały, sowy) i sporadycznie ssaki.
Inwentaryzując faunę uwzględniamy również dane z literatury oraz przeprowadzamy wywiady z mieszkańcami i administracją leśną.
3. AKTUALNE ROZMIESZCZENIE ZBIOROWISK ROŚLINNYCH
Wykonanie uproszczonej mapy rozmieszczenia zbiorowisk roślinnych jest podstawowym elementem poprawnie przeprowadzonej inwentaryzacji przyrodniczej. Zadanie to jest bardzo trudne i należy je powierzyć dobrym specjalistom. Rozmieszczenie zbiorowisk roślinnych najlepiej jest nanosić na podkład topograficzny w skali 1:10 000. Na mapie takiej powinno się uwzględnić następujące wyróżnienia:
- zbiorowiska leśne:
- wierzbowo-topolowe łęgi nadrzeczne,
- zarośla krzewiastych wierzb nad rzekami,
- olszyny bagienne - olesy,
- łęgi olszowe i jesionowe,
- grądy,
- buczyny górskie, kwaśne buczyny niżowe, buczyny storczykowe,
- bory mieszane,
- bory sosnowe suche, świeże i bagienne,
- bory jodłowo-świerkowe,
- bory świerkowe regla górnego,
- sztuczne drzewostany, np. plantacje topoli,
- większe skupienia zarośli na miedzach i skarpach,
- zbiorowiska łąkowe:
- torfowiska mszysto-turzycowe (bielawy),
- łąki wilgotne z ewentualnym zaznaczeniem bogatych w gatunki łąk trzęślicowych,
- łąki świeże,
- pastwiska,
- użytki zielone na siedliskach porolnych,
- murawy i zarośla kserotermiczne,
- suche murawy na piaskach,
- zbiorowiska roślin wodnych,
- zbiorowiska roślin bagiennych (szuwary właściwe i turzycowe),
- zieleń urządzona (parki, skwery, cmentarze),
- pola i odłogi,
- tereny zabudowane,
- tereny zdewastowane (kamieniołomy, hałdy, wysypiska).
Sporządzenie mapy aktualnego rozmieszczenia zbiorowisk roślinnych (mapa fitosocjologiczna) jest przedsięwzięciem bardzo pracochłonnym i kosztownym, ale w sumie opłacalnym. Mapa taka może być użyteczna przez wiele dziesięcioleci, a przeprowadzana raz na kilkanaście lat aktualizacja będzie wskazywać na tendencje przemian szaty roślinnej danego terenu.
4. WYBRANE ELEMENTY PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ
W inwentaryzacji przyrodniczej warto uwzględnić takie twory przyrody nieożywionej jak: źródła, pojedyncze skałki lub ich grupy, naturalne odkrywki geologiczne, stare kamieniołomy, itp.
5. WALORYZACJA PRZYRODNICZA TERENÓW
Dysponując w miarę pełną inwentaryzacją przyrodniczą możemy waloryzować teren dzieląc go na różne kategorie w zależności od wartości przyrodniczej. Wyróżnione kategorie terenów należy nanieść na mapę przeglądową w skali 1 : 25 000.
Proponuję wprowadzenie następujących kategorii:
- Tereny o najwyższych walorach przyrodniczych objęte już ochroną rezerwatową lub nadające się do utworzenia rezerwatów, użytków ekologicznych i stanowisk dokumentacyjnych.
- Tereny o wysokich walorach przyrodniczych, które mogą być chronione w formie zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, stref chronionego krajobrazu, lasów glebochronnych, lasów wodochronnych, lasów podmiejskich, lasów w strefie ochronnej uzdrowisk lub nie podlegające ochronie. Do tej kategorii, bez względu na charakter ochrony, należy zaliczyć w miarę naturalne zbiorowiska leśne, naturalne zbiorowiska wodne, interesujące zbiorowiska łąkowe i murawy kserotermiczne.
- Tereny cenne pod względem przyrodniczym. Tu zaliczymy wszystkie obszary wchodzące w skład parków krajobrazowych (o ile nie znalazły się w I i II kategorii), zbiorowiska leśne częściowo zmienione przez człowieka, łąki wilgotne i częściowo świeże oraz wyjątkowo interesujące obszary rolne.
- Tereny o przeciętnych walorach przyrodniczych. W tej kategorii znajdują się głównie obszary zabudowane, większość pól i odłogów, część łąk świeżych i pastwisk, a nawet sztuczne drzewostany.
- Tereny silnie przekształcone, niekiedy zdewastowane, wymagające pilnej rekultywacji.
Wyznaczając tereny o najwyższych i wysokich walorach przyrodniczych należy zachować umiar i być realistą. Nie warto planować do ochrony terenów, o których z góry wiadomo, że się ich nie ochroni. Waloryzując teren musimy uwzględnić w nim człowieka i przewidzieć, które obszary mogą być zagospodarowane (zabudowa, drogi, handel, usługi, itp.) bez większej szkody dla przyrody.
Aby ochronić najcenniejsze tereny musimy je dobrze poznać i dysponować dokumentacją w postaci inwentaryzacji przyrodniczej.