Zapytanie nr 1502

do ministra środowiska

w sprawie nieprzyznania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacji Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Wydawnictwo "Zielone Brygady"

   Szanowny Panie Ministrze! Na początku bieżącego roku Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Wydawnictwo "Zielone Brygady" została poinformowana telefonicznie, że jej wniosek o dofinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wniosek nr 1442/1999) został rozpatrzony negatywnie. Informacja ta została podana bez żadnego uzasadnienia.

   Dwutygodnik "Zielone Brygady" istnieje od 1989 r. Od tego czasu, mimo niskiego nakładu, stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych pism ruchu ekologicznego w Polsce. Pismo jest swoistego rodzaju tablicą ogłoszeń dla wszystkich zainteresowanych ekologią, ochroną środowiska oraz prawami ludzi i zwierząt. Stanowi forum wymiany myśli i poglądów ekologicznych, na łamach którego dochodzi niejednokrotnie do nadzwyczaj burzliwych, ale zawsze merytorycznych dyskusji. Pismo jest również jednym z niewielu szeroko dostępnych kanałów dystrybucji informacji, umożliwiających nawiązywanie kontaktów wewnątrz i na zewnątrz ruchu ekologicznego. Jest także ważnym środkiem nacisku na instytucje łamiące prawo ochrony środowiska.

   Wśród ponad 300 autorów publikujących swoje teksty na łamach pisma są najwybitniejsi ekolodzy i naukowcy zajmujący się szeroko rozumianą tematyką ekologiczną, przykładem mogą być profesorowie Skolimowski, Kozłowski czy Wierzbicki.

   "Zielone Brygady" nie zamykają swoich łam przed żadną opcją polityczną czy światopoglądową, czym bez wątpienia dają przykład działania ponad podziałami na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jedynym kryterium kwalifikacji tekstów jest ich wartość merytoryczna. Dzięki własnej sieci dystrybutorów "Zielone Brygady" są dostępne we wszystkich większych miastach Polski. Można je znaleźć w wielu bibliotekach i w Internecie.

   Bez wątpienia dwutygodnik "Zielone Brygady" jest działalnością wydawniczą, która poprzez zapewnienie dostępu do aktualnych i wiarygodnych informacji z zakresu ochrony środowiska i ekorozwoju przyczynia się wyraźnie do krzewienia edukacji ekologicznej oraz propagowania działań proekologicznych i zasady zrównoważonego rozwoju, co jest jednym z podstawowych działań, na które w myśl ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska powinny być przeznaczane pieniądze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

   W myśl tej zasady Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Wydawnictwo "Zielone Brygady" była dotowana przez NFOŚiGW od 1993 r. Całkowicie niezrozumiała jest więc decyzja NFOŚiGW o nieprzyznaniu dotacji na ten cel na rok 2000, tym bardziej że nie została ona poparta żadnym uzasadnieniem.

   Panie ministrze, zwracam się w związku z tym do pana, jako osoby odpowiedzialnej za nadzór działalności NFOŚiGW, z następującym pytaniem:

   Jakie powody zadecydowały o nieprzyznaniu przez NFOŚiGW dotacji na działalność wydawniczą Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Wydawnictwo "Zielone Brygady"?

   Jaka jest procedura informowania o odmowie dotacji NFOŚiGW i czy w powyższym przypadku procedura ta była w pełni przestrzegana?

   Czy zdaniem MOŚZNiL dwutygodnik "Zielone Brygady" spełnia warunki, o których mówią przepisy dotyczące przyznawania dotacji przez NFOŚiGW?

   Z szacunkiem

   Poseł Izabella Sierakowska

   Lublin, dnia 14 stycznia 2000 r.


[ Wstecz ] [ Strona główna ZB ]