Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

75 LAT LIGI OCHRONY PRZYRODY

75 LAT
LIGI OCHRONY PRZYRODY

9.1.2003 Liga Ochrony Przyrody skończyła 75 lat. Została ona założona w 1928 r. przez Władysława Szafera (1886-1970). Był on botanikiem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektorem jego Ogrodu Botanicznego, inicjatorem powstania wielu stowarzyszeń związanych z ochroną przyrody: Tymczasowa Komisja Ochrony Przyrody (1920), Państwowa Rada Ochrony Przyrody. W 1926 r. W. Szafer zaproponował utworzenie Ligi Ochrony Przyrody.
Główna działalność terenowych kół LOP skupiona była na edukacji dzieci i młodzieży w zakresie ochrony przyrody, popularyzacji idei ochrony przyrody i środowiska, kształtowaniu właściwego stosunku człowieka do przyrody. Obok takich organizacji jak Polski Związek Wędkarski, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Straż Ochrony Przyrody, które po części zajmowały się zagadnieniami ochrony środowiska naturalnego, LOP była jedyną, która kwestie edukacji dzieci i młodzieży tak mocno akcentowała i stawiała wyraźnie na pierwszym miejscu. LOP znana jest z organizowania wielu imprez, o zasięgu ogólnopolskim, kultywujących ideę ochrony środowiska: Tydzień Ochrony Przyrody, Tydzień Czystości Wód.
W niektórych opracowaniach pisze się o LOP jako o największej organizacji, stojącej na czele ruchu społecznego, który miał i ma na celu ochronę przyrody w Polsce. LOP na początku swojego istnienia liczyła podobno 1,6 mln członków. Według danych z 1984 r. LOP skupiała ponad 1,4 mln członków. Największą grupę stanowi młodzież szkolna i akademicka. Siła LOP była oparta na powstaniu setek szkolnych kół, rozsianych po całej Polsce, nawet w bardzo małych miejscowościach.
Sytuacja organizacji zmieniła się po 1989 r. Dotacje budżetowe stały się niewielkie, a LOP zaczęła być organizacją niezależną. Wraz z zatrzymaniem dotacji rozmach całej organizacji widocznie zmalał. Dziś działa przy szkołach niewiele kół terenowych, a ich działalność jest zazwyczaj skromna, o charakterze akcydensowym. Te koła, które jednak działają, swój byt przede wszystkim zawdzięczają operatywnym liderom, którzy starają się pozyskiwać środki finansowe od samorządów lokalnych, sponsorów itp. LOP podobnie jak i inne organizacje związane z ochroną środowiska przeżywa znaczny kryzys. Głównym powodem jest wspomniany brak środków finansowych na bieżącą (a zarazem najbardziej wydajną i widoczną) działalność oraz spadek aktywności liderów poszczególnych kół.
Marek Ziemba
Marek Ziemba