Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

ANIOŁOWIE IZABELI BILSKIEJ – Z WYSTAWY MAŁYCH FORM RZEŹBIARSKICH

ANIOŁOWIE IZABELI BILSKIEJ
– Z WYSTAWY MAŁYCH FORM RZEŹBIARSKICH
Aniołowie są ekologiczni, z naturalnego tworzywa, z gliny brązowej.
Izabela tworzy swoją wizję aniołów podobnie jak ludowi artyści: obojga płci, cielesnych i bezcielesnych, lecz zawsze uskrzydlonych i obdarzonych obliczem. Ten charakter Jej rzeźb wyróżnia artystkę spośród szablonowych anonimowych twórców – dzieła Izabeli są bliskie jej widzeniu poezji.
I tak anielskie twarze tych rzeźb przedstawiają istoty w różnym wieku. Czasami wychyla się oblicze chłopięce, inna figurka ukazuje twarz anielskiej nastolatki.
Wizerunki tych aniołów i aniołków nabierają niepowtarzalnego uroku w zręcznych palcach Izabeli. O każdej figurce można napisać staroświecką kolędę, ponieważ usta każdej rzeźby śpiewają w uniesieniu, w natchnieniu bożonarodzeniowego świętowania. A złociste skrzydła Aniołów nad ich głowami stają się u rzeźbiarki realną otoczką twarzy i głowy i to właśnie ONE są tu najważniejsze, to SKRZYDŁA unoszące twórcę nad ziemią i nad jej pozorną pospolitością.. Te ich skrzydła mówią nam o najważniejszej części ciała człowieczego, o jego GŁOWIE przeznaczonej do wniebowstąpienia...
Twórczości Izabeli Bilskiej, tak bardzo oryginalnej w pomysłach, bliskiej widzeniu świata przyrody, owadów i ptaków, nie można zapomnieć. To nie są rzeźby ludowe, bo choć podobne do nich tworzywem, są tworami artystycznie przetworzonymi przez świadome ręce artystki, posiadającej wrodzony talent.
A oto kilka moich szkiców poetyckich oddających charakter tych uroczych rzeźb Izabeli Bilskiej.
ANIOŁEK MOTYLI
tylko skrzypeczki
są od Jasia
skrzydełka się oderwały
a On zajęty śpiewaniem
nie zauważył
straty
ANIELICA AKACJI
Jej pieśnią jest
suknia jakby z kory
drzewa
wizerunku
pokonanego węża
ARCHANIOŁEK LASU
Jeszcze nie wyrósł
a już został ARCHANIOŁEM
dziedzictwo po OJCU

a po MATCE skrzydła
wyrosły mu nad głową
ku NIEBU
ANIOŁEK BEZCIELESNY
Cały jest w SKRZYDŁACH
i tylko ONE są ważne
w JEGO życiu bez początku
i bez końca
Poznań, 6.12.2002r.
z wystawy w Klubie Kopernika na Osiedlu w Poznaniu.
Izabela Bilska, ur. 1972 r., polonistka, pracuje w Muzeum Literatury Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, redaktorka tomików poezji, pisze również wiersze, maluje na szkle, rzeźbi w glinie.
Jadwiga Badowska
Jadwiga Badowska