Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

ANTOLOGIA ZINÓW 1989 – 2001

Antologia zinów jest dla mnie najważniejszą inicjatywą polskiej sceny niezależnej a.d. 2001. Wydawnictwo systematyzuje dokonania na najbardziej chaotycznym obszarze kultury alternatywnej, jakim niewątpliwie jest zjawisko prasy podziemnej. Antologia ma formę leksykonu podzielonego na kilka działów (pisma muzyczne, artystyczne, „polityczne”, druki ulotne, komiksy, ekologia). Oprócz najważniejszych tytułów, coraz częściej wchodzących na rynek oficjalny, mamy tu mnóstwo lokalnych, efemerycznych gazetek oraz przedstawicieli najgłębszego undergroundu. Jeśli chodzi o działkę „eko”, dostrzec można, że zajmuje ona istotne, choć nie najpopularniejsze miejsce wśród zagadnień jakimi żyją polscy alternatywiści. O ile pism zajmujących się wyłącznie ekologią nie ma zbyt wiele, to „zielone” (w szerokim aspekcie) teksty znalazły się w większości prezentowanych tytułów. Ogólna refleksja po lekturze Antologii... nie jest natomiast zbyt optymistyczna: upada coraz więcej małych, lokalnych zinów, nie zawsze osiągających wyżyny intelektualne i merytoryczne, za to tworzonych z potrzeby serca, a duże, profesjonalne (czego nie stawiam jako zarzutu) wydawnictwa coraz rzadziej zapuszczają się na obszary pozamuzyczne.

Dzieło Dariusza Ciosmaka i jego współpracowników jest obowiązkowym nabytkiem dla każdego, kto choć trochę interesuje się kontrkulturą i naprawdę wartościową inicjatywą, posiada natomiast kilka niewielkich braków, niepozwalających osiągnąć czytelnikowi pełni szczęścia. Szkoda, że autorzy nie poprzedzili leksykonu choćby krótkim szkicem na temat historii sceny zinów w Polsce. Przydałoby się też więcej reprodukcji okładek i przede wszystkim opisy (nawet niekompletne) pionierskich kroków polskich zino-twórców w latach 80-tych. Wrażenie psuje też okładka, utrzymana w jakiejś dziwnej bajkowo-hippisowskiej estetyce i zdecydowanie nie pasująca do tematu.

Jan Bińczycki

.......................................................................................................................................................................................................................................................................................
Antologia Zinów 1989 – 2001, oprac. Dariusz Ciosmak, wyd. Liberation, Kielce 2001. Możesz ją nabyć w cenie 6 zł + 2 zł poczta (pieniądze przekazem) pod adresem:

Kaśka Rossienik
Wyspiańskiego 4/34, 25-409 Kielce, tel. 0-41/331 2874, liberation@interia.pl
Jan Bińczycki