Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Co to jest? TA - TU - TA

Wierzymy, że można rozwiązać wszystkie nasze problemy po prostu zmieniając nasze przyzwyczajenia dotyczące konsumpcji i produkcji.

To motto stowarzyszenia BUGDAY realizującego projekty propagujące rolnictwo organiczne w Turcji. TA-TU-TA to najpopularniejszy projekt BUGDAY.

TArım-TUrizm-TAkas to po turecku skrót od rolnictwo, turystyka i wymiana wiedzy i doświadczeń.

Dlaczego turystyka ekologiczna?

By zapewnić pracowników (wolontariuszy) i pieniądze (od gości płatnych) na wsparcie rolników ekologicznych. Jest to jednocześnie okazja by poznać ich życie, kulturę, zamieszkać z ich rodzinami, zyskać nowe spojrzenie na świat. Minimalny wiek by wziąć udział w projekcie to 20 lat.

Cele:
  • zacieśnianie więzów międzyludzkich
  • dawanie szans rolnikom na zapewnienie sobie utrzymania w zgodzie z ich stylem życia
  • szerzenie świadomości ekologicznej
  • wymiana wiedzy i doświadczenia ze społecznością wiejską.
Gospodarstwa organiczne

Gospodarstwa organiczne leżą w różnych regionach Turcji. Stanowią pozostałość tradycyjnego rolnictwa tureckiego, ponieważ obecnie większość rolników stosuje sztuczne środki ochrony roślin i nawozy. Część gospodarstw oczekuje na wolontariuszy przez cały rok, inne tylko przez pewien okres. Wolontariat dotyczy pomocy w gospodarstwie – różnych prac fizycznych, takich jak: zbieranie warzyw, okopywanie, grabienie, szczepienie i przycinanie drzew, podlewanie, koszenie, plewienie, zajmowanie się zwierzętami, proste prace budowlane, wytwarzanie cegieł, prace przy żniwach, suszenie i przetwarzanie liści i nasion itp. Oczywiście nie wszystkie te prace są do wykonania na każdej farmie. Rolnicy są gościnni i otwarci, trzeba być jednak gotowym do pomocy. Wolontariusze mogą być również proszeni o nauczanie języka angielskiego.

Minimalny pobyt to 1 tydzień, maksymalny to rok. Można podzielić pobyt na różne farmy w różnych regionach. Wolontariuszy kwateruje się w osobnych pokojach przy gospodarstwie. Posiłki (w większości wegetariańskie) je się z rodzinami gospodarzy. Z uwagi na ograniczone możliwości gospodarstw, możliwe, że rodzina będzie w stanie przyjąć tylko jednego wolontariusza/gościa. Na pewno jednak osoba ta będzie miała bliski kontakt z lokalna kulturą.

Przy dłuższym pobycie w Turcji należy pamiętać o ubezpieczeniu! Zapewniamy transport na terenie Turcji. Opłata rejestracyjna to 30 Euro.

www.genctur.com
www.tatuta.org
workcamps.in@genctur.com

tłum. Anna Nowak

Powyższy artykuł w pliku PDF: