Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Ekologia po śląsku

EKOLOGIA PO ŚLĄSKU

Górny Śląsk kojarzy się przeciętnemu Polakowi przede wszystkim z wydobyciem węgla, przemysłem i dużym zniszczeniem środowiska naturalnego. Tymczasem i tutaj dzieje się wiele pozytywnego w zakresie edukacji ekologicznej.

W dniach 21 – 28 kwietnia w Zabrzu miał miejsce Tydzień Ziemi. Była to już jedenasta impreza zorganizowana pod tym tytułem w Muzeum Górnictwa Węglowego. W tym roku hasło przewodnie brzmiało “Tajemnice natury” – w czasie Tygodnia organizatorzy chcieli przybliżyć uczestnikom te procesy i zjawiska które są niezwykle istotne dla przyrody i naszego życia, a jednak mało znane. W tym celu przygotowano bogaty program, odpowiadający potrzebom zarówno ludzi w wieku szkolnym, jak i dorosłych. W wydarzeniu udział wzięli między innymi: prof. Zbigniew Religa, mgr Ryszard Danecki z Inspektoratu Ochrony Środowiska, mgr Krystyna Blaut-Howaniec z Centrum Edukacji Ekologicznej Pałacu Młodzieży w Katowicach, dr Alicja Barć z Katedry Geobotaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W ciągu siedmiu dni można było uczestniczyć w wykładach, prelekcjach, zajęciach warsztatowych na terenie Muzeum oraz w okolicy (m.in. zwiedzanie okolicznych zakładów przemysłowych, w których wykorzystuje się nowoczesne metody ochrony środowiska).

Tygodniowi Ziemi towarzyszyły liczne konkursy, zarówno dla uzdolnionych literacko bądź plastycznie osób (np. Konkurs literacki “Dobrze, że jesteś” czy konkurs plastyczny “Co w trawie piszczy”), ale także dysponujących dużą wiedzą z zakresu ekologii (np. Turniej wiedzy ekologicznej). Pomysłem, którego warto pogratulować, był zdecydowanie konkurs “Kolorowy świat czyli 10 ekorad dla młodszego rodzeństwa”, w ramach którego należało wykonać książeczkę do kolorowania z ekoporadami. W ten sposób powstały prawdziwe, odwołujące się do wyobraźni dzieci “poradniki”, a młodzi ekologowie z pewnością nauczyli się dzielić swoją wiedzą z innymi. Prawdziwym zaskoczeniem były efekty konkursu fotograficznego pt. “Spotkania z życiem”. Zdjęcia wykonane przez dzieci niejednokrotnie zdumiewały zawodowych fotografów.

Zainteresowanie młodych mieszkańców Śląska programem Tygodnia Ziemi napawa optymizmem. Dzięki takim akcjom Śląsk nie musi się kojarzyć wyłącznie z hałdami, ale może też uczyć jak działać dla wspólnego – naszego i Ziemi – dobra.

Muzeum (ul. 3-go Maja 19, Zabrze) czynne jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w następujących godzinach: wtorek 10 – 18, środa 10 – 14, czwartek 10 – 18, piątek 10 – 14, sobota 10 – 14, niedziela 10 – 14. Wszelkich informacji udziela oraz zgłoszenia grup wycieczkowych i zamówienia na oprowadzanie przyjmuje Dział Naukowo-Oświatowy Muzeum, tel. 271-88-31, 271-65-91 w. 38.

Dominika Chirowska
ul. Powstańców 30/14
31-422 Kraków
e-mail: maxime@go2.pl
kwiecień 2004

Autorka jest studentką V roku filozofii UJ.
Dominika Chirowska