Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

EKWADOR – BEZ KOMENTARZA

EKWADOR – BEZ KOMENTARZA
Tym razem nie o Puszczy Białowieskiej a o najcenniejszym lesie świata. W najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarze świata, także przez rezerwat w Ekwadorze (lasy Amazonii), trwa budowa potężnego ropociągu. Zaangażowane są w to wielkie korporacje świata zachodniego a głównym finansistą jest niemiecki bank WestLB, który ma swój oddział także w Polsce. Od przyjaciela z Rainforest Information Centre dostałem kasetę wideo pokazującą co tam się dzieje i staram się ją pokazywać ludziom i mówić o co chodzi. My, w Polsce, możemy coś konkretnego zrobić, bo możemy zwracać się do WestLB Polska o wstrzymanie finansowania tej zbrodni. A że dzieją się tam zbrodnie świadczy mail od przyjaciela antropologa, który właśnie dzisiaj (6.6.2003) dostałem:
Jestem już w Coca po morderczej jeździe z Puyo (cała noc). Pięć dni temu ludzie Waorani z miejscowości Tiguino (na końcu drogi gdzie byliśmy razem ciężarówką) zabili 15 dzikich Taromenari, w tym kobiety i dzieci. Sprawą zajął się prokurator generalny. Problem prawny polega na tym, że adwokat Waorani (antropolog) argumentuje, że Waorani na swym terytorium mają prawo stosować swe własne prawo zwyczajowe (była to zemsta). No tak, mówi prokurator generalny, ale Ci co zaatakowali nie byli dzicy i wiedzieli jakie jest prawo w Ekwadorze. Oto paradoksy naszych czasów. Ci z Tiguino mieli BROŃ AUTOMATYCZNĄ, OKULARY NOKTOWIZYJNE I GAZ PARALIŻUJĄCY. Wszystko od kompanii, która ich rękami chce się pozbyć dzikich ze swego terenu koncesji.
Tak się pozbywa problemów w Ekwadorze. Ropociąg powstaje w białych rękawiczkach (projekt ma nazwę OCP). Ten las i ci ludzie to także nasza odpowiedzialność. Jeśli chcemy, żeby naszej puszczy i jej regionu bronili ludzie ze świata, to warto być solidarnym i w ich sprawach. W okolicy Hajnówki jestem gotów przyjechać z kasetą i informacjami na każde spotkanie, żeby choć kilka osób napisało listy do WestLB. WestLB przekazał na te inwestycje 900 milionów dolarów. Prócz WestLB zaangażowane są anglo-francuska korporacja Perenco, kanadyjska korporacja naftowa EnCana i w mniejszym procencie korporacje amerykańskie. W Polsce mamy tylko głównego odpowiedzialnego – WestLB. O kasetę za dowolną dotację lub darmowo można się zwrócić do Rainforest Information Centre: www.rainforestinfo.org.au, johnseed1@ozemail.com.au, należy zaznaczyć w jakim języku jest potrzebna (hiszpański, niemiecki, angielski, włoski, portugalski, francuski)
Andrzej Janusz Korbel
inicjatywa LESZA
http://www.lesza.most.org.pl
http://republika.pl/puszcza_bialowieska
janusz@wild.most.org.pl
PS
Adresy do WestLB i udziałowców (jako cc)
President WestLB Dr. Luthje
Herzogstrasse 15 40217 Dusseldorf
tel. +49 (0)211 826-01 fax: (0)211 826-6119, presse@westlb.de
Ministerprasident Peer Steinbrueck,
Stadttor. 40213 Dusseldorf
tel. +49 (0) 21183701 fax: 211 9371170, poststelle@stk.nrw.de
Andrzej Janusz Korbel