Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Empatia wzięła udział w proteście przeciwko "Gonitwie byków" w Pampelunie

EMPATIA WZIĘŁA UDZIAŁ W PROTEŚCIE PRZECIWKO „GONITWIE BYKÓW” W PAMPELUNIE

Adam Złotnicki ze stowarzyszenia Empatia wyjechał do Hiszpanii, aby dołączyć do trzystuosobowej grupy zwolenników organizacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals – Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt), którzy 5 lipca przebiegli ulicami Pampeluny – w większości ubrani jedynie w bieliznę, czerwone chusty i plastikowe rogi na głowach – dwa dni przed doroczną „Gonitwą byków”, uczestnicząc w trzeciej dorocznej imprezie „Human Race” („Ludzka Gonitwa”) organizowanej przez PETA. Celem nagich biegaczy było pokazanie turystom alternatywy w wobec tradycyjnej gonitwy ulicami miasta przerażonych zwierząt, które udręczone, zostają w końcu zabite na arenie jeszcze tego samego dnia.

Zwolennicy PETA zwrócili się do pani burmistrz Pampeluny o przyjęcie nowej tradycji – radosnej „Ludzkiej Gonitwy” – i powstrzymanie znęcania się nad bykami, które przerażone tą gehenną często odnoszą ciężkie rany, kiedy ślizgając się padają zmuszone do szarży wzdłuż brukowanych ulic. Mimo wzrastającej wśród mieszkańców Hiszpani pogardy dla walk byków – czego świadectwem jest przegłosowany ostatnio w radzie miejskiej Barcelony zakaz tej prymitywnej, krwawej rozrywki – oraz tysięcy petycji z całego świata zalewających biuro burmistrza Pampeluny, nie odpowiedziała ona na prośbę PETA.

Gonitwa byków napędza turystów, ale większość przybyszy nie ma pojęcia o okrucieństwach, którym poddawane są byki przed, podczas i po gonitwie. Pręty elektrowstrząsowe i ostre tyczki są typowymi urządzeniami służącymi do podrażnienia i przerażenia byków, by zmusić je do panicznego pędu. W trakcie ucieczki ulegają one obtłuczeniom, zranieniom i złamaniom kości. W czasie walk następujących po biegu, byki są często celowo pozbawiane sił środkami farmakologicznymi i biciem, a także mają oczy smarowane wazeliną, aby osłabić ich opór przed atakami dręczycieli. Według gazety „The New York Times” aż 90% turystów, którzy oglądali walki byków i byli świadkami cierpień zwierząt, nigdy nie uczestniczyło w tym pokazie powtórnie.

Tegoroczna „Ludzka Gonitwa” obejmowała biegaczy z Kanady, USA oraz prawie wszystkich krajów europejskich, włączając Polskę, Ukrainę, Niemcy, Austrię, Wielką Brytanię, Holandię, Belgię, Włochy, Rosję, Słowację, Węgry, Francję i Hiszpanię i szczyciła się dwukrotnie większą liczbą uczestników niż w roku ubiegłym, kiedy to przyciągnęła uwagę światowych mediów.

Zapraszamy do obejrzenia materiałów z „Human Race” na stronie www.RunningOfTheNudes.com.


Darek Gzyra
d.gzyra@empatia.pl

Darek Gzyra