Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

II Wegetariański Festiwal w Kożyczkowie

MIESIĘCZNIK "WEGETARIAŃSKI ŚWIAT"
ZAPRASZA 29 LIPCA DO 3 SIERPNIA 2004 R.

NA II JUŻ WEGETARIAŃSKI FESTIWAL
DO KOŻYCZKOWA

W programie: wykłady dotyczące wegetarianizmu, zdrowego odżywiania i stylu życia, medycyny naturalnej, ćwiczenia tai chi, taniec, relaksacja, ognisko, muzyka.

Żywienie wegetariańskie lub wegańskie, witariańskie.

Obok piękne jezioro i tereny spacerowe.

W tym roku hasłem przewodnim Festiwalu będzie: Jacy odrzuceni bogowie kryją się w naszych uzależnieniach? W naszych codziennych ograniczeniach w myśleniu i nawykowych ścieżkach, w naszej słodkiej pułapce z cukru i innych mirażach.

Gotować na festiwalu będzie Stefan Poprawa, znany z wielu ekoimprez mistrz kuchni makrobiotycznej. W marcu br. gotował dla obserwatorów głodówkowych na organizowanej przez WŚ głodówce leczniczej. Stefan jest absolwentem Międzynarodowego Instytutu Makrobiotyki w Kientalu (Szwajcaria), nauczycielem shiatsu i działaczem ekologicznym. Od lat prowadzi kursy makrobiotyki i masażu shiatsu, a także kuchnię na różnego typu ekoimprezach. Stefan jest także poetą i mistrzem gry na flecie. Inspiracje do gry czerpie ze świata swoich wewnętrznych przeżyć. Uczestnikom zaprezentuje utwory ze swojej autorskiej płyty inspirowanej pobytem na Hawajach. Opowie też o wyprawie na Hawaje i poprowadzi praktyczny kurs gotowania.

Chleb dostarczy gospodarstwo ekologiczne Małgorzaty i Jacka Malczewskich z Liksajn.

Zajęcia prowadzić będą:

Elżbieta Sikorska, wybitna specjalistka od spraw zdrowego odżywiania. Można będzie dowiedzieć się co nieco o rafinadach przemysłowych, czyli o tym, co stoi na półkach sklepowych, o ukrytych alergiach oraz poznać wiele innych tematów. Będzie też słynny już wykład z cyklu: Dlaczego nie lubię budyniowego wegetarianizmu?

Mateusz Wiszniewski, arteterapeuta, instruktor improwizacji tańca i symboliki ciała oraz eksperymentalnego teatru tańca, nauczyciel hawajskiego masażu lomilomi, kahiloa i tańca hula poprowadzi spotkania z Improwizacją w kontakcie. Mateusz ma 9-letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, jest autorem książek: Uzdrawiający taniec, Potęga wizaulizacji, Zrelaksuj się i żyj twórczo, Samouzdrawianie i praca ze snami. Obecnie przygotowuje pracę doktorską z zakresu antropologii tańca i terapii tańcem.

Improwizacja w kontakcie jako styl tańca zaczęła się rozwijać w 1972 roku, gdy grupa amerykańskich tancerzy zaczęła eksperymentować z łapaniem siebie w tańcu i upadaniem. Jej powstanie zbiegło się w czasie z rozwojem kultury hippisów i kontrkultury w USA. Powstawała sztuka zorientowana na proces, a nie na efekt. Sztuka, która miała budzić wrażliwość, zaskakiwać, szokować, a nie wprawiać w podziw perfekcyjnym wykonaniem. Improwizacja w kontakcie jest praktyką twórczego i spontanicznego zachowania w ruchu oraz uczy bycia tu i teraz. Samo tańczenie formy Improwizacji w kontakcie może być bardzo radosnym, twórczym i terapeutycznym doświadczeniem. Praca z techniką jest też dobrą okazją do poszerzania świadomości ciała i zgłębiania sztuki ruchu.

Jacek Kryg, taoista i mistrz feng shui poprowadzi wykłady dotyczące różnych koncepcji zdrowia i choroby popularnych na Wschodzie, szczególnie według taoistów. Będzie też ważny i fundamentalny w rozumieniu koncepcji Wschodu wykład: Pięć przemian w życiu. Jacek Kryg poprowadzi też poranne i wieczorne ćwiczenia tai chi.

Tak jak i w roku ubiegłym, zaprosiliśmy na festiwal artystkę niekonwencjonalną Mercedes Starzyńską, która zaprezentuje przedstawienie taneczne zatytułowane Free Music Expieriences. Poprowadzi też zajęcia z doświadczania żywego dźwięku, gdzie instrumentem jest ciało.

Będzie też obecny Artur Lasoń, twórca Ekologii umysłu. Przedstawi program muzyczno-filozoficzny pod tytułem Pogawędki filozoficzne z dziedziny ekologii umysłu.

Wiola Tucholska, będzie opowiadać o mistyce miłości. O ludzkiej potrzebie dążenia do transcendencji, która może być drogą duchowego odrodzenia.

Zorganizujemy też wycieczkę do miejsca mocy w pobliskich Węsiorach, którą poprowadzi Eugeniusz Leciej, prezes Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów. Kręgi kamienne w Węsiorach, odrestaurowane i udostępnione zwiedzającym, zostały zbudowane na tych ziemiach przez jej dawnych mieszkańców, na wiele tysięcy lat przed Chrystusem. Były niegdyś nie tylko miejscem życia plemion, ale też kalendarzem wyznaczającym wschody i zachody słońca w przesilenia letnie i zimowe. Znane są też ich właściwości lecznicze. Szczególnie kojąco wpływają na system nerwowy przebywających tu ludzi i zwierząt.

Zaprosiliśmy też przedstawicieli Klubu Gaja i Wydawnictwa “Zielone Brygady”, aby zaprezentowali swe osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska.

Festiwal odwiedzą też inni współpracownicy “Wegetariańskiego Świata”, sympatycy i przyjaciele. Zapraszamy grupy wege i ekologiczne z całej Polski do prezentacji swojej działalności. Będzie miejsce do zrobienia wystawy i rozmów z zainteresowanymi. Serdecznie zapraszamy!

Ośrodek Medytacyjny w Kożyczkowie. Lokalizacja: około 40 km od Gdańska. Jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc związanych z kulturą duchową, ekowypoczynkiem i wegetarianizmem. Stworzone, wciąż rozbudowywane i zarządzane przez wegetarian: Mariolę i Marka Miedziewskich. Ulokowane na wzniesieniu Kożyczkowo (267 metrów nad poziomem morza), drugim co do wysokości wzniesieniu, położonym między Morzem Północnym a górami Ural w paśmie pomiędzy 54 a 55 stopniem szerokości geograficznej północnej.

Ośrodek mieści się w kilku domach stanowiących zabudowę dawnego gospodarstwa rolnego, których wnętrza zostały odnowione, a także... w potężnym namiocie mieszczącym 100 osób. Ustawiony został on tuż pod szczytem wzniesienia, tak aby nieustannie owiewany był wyżynnym wiatrem, a widok z niego rozciągał się na pofałdowaną okolicę. Propagowanie ekumenizmu kosmicznego stanowi naczelną ideę ośrodka. Wyraża się ona w tym, że ośrodek otwarty jest dla ludzi związanych z różnymi wyznaniami, światopoglądami i drogami życia. W obrębie ośrodka znajduje się też duża indiańska sauna wybudowana z kamiennych bloków. Wjazdu do ośrodka strzegą dwa olbrzymie żółwie z piaskowca.

Opłata składa się z trzech czynników:

1. Koszt udziału w Festiwalu: 100 zł (bez względu na ilość spędzonych dni).

2. Zakwaterowanie: we własnych namiotach – 10 zł/dziennie lub nocleg na wspólnej sali 20 – 30 osobowej, z własnym śpiworem i karimatą – 15 zł.

Można będzie także zakwaterować się w okolicznych gospodarstwach. W tym celu należy zgłaszać się wcześniej do współorganizatora festiwalu Marka Miedziewskiego tel. 0-58 550 74 28 lub e-mailem poprzez stronę www (podaną niżej).

3. Wyżywienie wege: koszt całodniowego posiłku około 30 zł.

Na Festiwal (jeśli nie zmawiacie kwater u okolicznych rolników) nie trzeba się zapisywać wcześniej. Po prostu przyjeżdżajcie!

Adres: Kożyczkowo, 40 km od Gdańska, nieopodal Kartuz.
tel. do gospodarzy ośrodka: 0-58/550 74 28, 0-602 777202.

Dojazd:
Z Gdańska przez Żukowo do Kartuz, dalej w kierunku Sierakowic. 9 km za Kartuzami skręcić w prawo do Kożyczkowa.

Z Gdańska lub z Gdyni autobusem bezpośrednio lub z przesiadką w Kartuzach.

Więcej informacji i dokładna mapka
dojazdowa na stronie:
http://kozyczkowo.webpark.pl/