INTERNETOWY BANK POMYSŁÓW
Od kilku lat bardzo dynamicznie rośnie w Polsce, jak i na całym świecie, liczba użytkowników Internetu. Podstawowym powodem tego wzrostu są ogromne możliwości, jakie daje sieć. Za jej pośrednictwem można m.in. realizować projekty, które w tradycyjnym, fizycznym świecie byłyby prawie do niezrealizowania.Jednym z takich projektów jest Bank Pomysłów, znajdujący się pod adresem www.reporter.pl/bank. Celem tego serwisu jest zbieranie, promowanie oraz wdrażanie wszelkiego rodzaju pomysłów związanych z poprawą życia ludzi. Projekt ten jest wzorowany na Ogólnoświatowym Banku Pomysłów (www.theglobalideasbank.org).
Umieszczane w banku pomysły są podzielone na kilka grup. W pierwszej grupie znajdują się idee, które już zostały gdzieś wprowadzone w życie. Dzięki temu przy ich wdrażaniu będzie można czerpać z gotowych wzorców i doświadczeń. Grupę drugą stanowią pomysły, które są gotowe do realizacji, ale nie były jeszcze nigdzie wdrażane. Do grupy trzeciej należą pomysły, które wymagają jeszcze dopracowania. Grupa czwarta to idee, które raczej nie mają szans na realizację. Autorzy serwisu liczą jednak na to, iż mogą one posłużyć za inspirację do tworzenia innych pomysłów.
Oprócz samych pomysłów, w banku będą również umieszczane opisy problemów związanych z poprawą życia ludzi. Ta opcja jest przede wszystkim skierowana do organizacji społecznych, które w większości przypadków zajmują się właśnie rozwiązywaniem tego typu problemów. Dzięki umieszczeniu ich w banku, każdy internauta odwiedzający ten serwis, będzie mógł zapoznać się z tymi problemami i zaproponować pomysły na ich rozwiązanie.
Aby uniknąć chaosu, pomysły zostały pogrupowane w kategorie. W tej chwili lista kategorii wygląda następująco: Dzieci, Edukacja, Stosunki międzyludzkie, Dom i rodzina, System monetarny i finansowy, Podatki, Praca i zatrudnienie, Ekonomia i biznes, Dobrobyt, Opieka społeczna, Przestępczość i prawo, Zdrowie i leczenie, Społeczności lokalne, Środowisko i ekologia, Jakość życia, Nauka, technika i energia, Transport, Komunikacja międzyludzka, Sztuka, czas wolny i styl życia, Rozwój ogólnoświatowy, Wojna i pokój, Polityka, Religie, Starość, Śmierć i umieranie, Internet, Inne. W miarę rozwoju banku będą prawdopodobnie dochodzić nowe kategorie.
Obecnie realizowany jest pierwszy etap rozwoju banku. Polega on szukaniu osób, które byłyby gotowe zaangażować się w rozwój tego projektu. Wg założeń pomysłodawców banku, każda kategoria pomysłów ma mieć własny zespół, który będzie się nią „opiekował”. Polegać to ma m.in. na ocenianiu nadsyłanych pomysłów, proponowaniu własnych pomysłów czy rozwiązań problemów. W Banku Pomysłów ma również powstać zespół zajmujący się promocją serwisu. Jest to o tyle ważne, iż aby bank spełnił swoje zadanie, nie wystarczy umieścić pomysłów w banku, trzeba je następnie rozpropagować wśród ich potencjalnych użytkowników.
Jeśli projekt ten się powiedzie, jego autorzy chcieliby spróbować „zaszczepić” go w innych krajach. To wymagałoby stworzenia kolejnego zespołu, składającego się z osób dobrze znających język angielski
Osoby zainteresowane współpracą z Bankiem Pomysłów mogą kontaktować się z jego prezesem – Aleksandrem Łamkiem za pomocą poczty elektronicznej: alamek@reporter.pl.