Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

JEŻELI NA ECOTOPIĘ TO TYLKO ROWEREM

Ecotopia to spotkanie ekologów z całej Europy, którzy przez trzy tygodnie sierpnia każdego roku spotykają się, by wymienić poglądy i doświadczenia. Każdego roku w innym kraju powstaje mała ekologiczna wioska, rodzaj letniego uniwersytetu, gdzie każdy może czegoś się nauczyć lub też sam podzielić się swoją wiedzą. Zainteresowania ecotopian są szerokie od wszelkich rodzajów medytacji po problemy współczesnego świata. Poza tym, że jest to miejsce twórczych inspiracji, wymiany myśli, dyskusji, każdy ma tutaj okazję poznania innych kultur, nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni.


W r. 2000 Ecotopia rozpocznie się 4.8 w Finlandii niedaleko Turku. Najlepszym, jedynym, najbardziej ekologicznym środkiem transportu jest oczywiście rower. Dlatego zawsze organizowany jest rajd rowerowy, którego uczestnicy z ekologicznym przesłaniem zmierzają w kierunku Ecotopii. Ten międzynarodowy bike tour organizowany jest wyłącznie przez wolontariuszy, a jednym z głównych jego celów jest pokazanie, że rower to idealny alternatywny środek transportu i wspaniały sposób na zdrowe spędzenie wolnego czasu. Średnie dzienne odcinki rajdu ograniczają się do 50-60 km. Może to wykonać każdy niezależnie od wieku i bez większego przygotowania fizycznego. Na liście zeszłorocznych uczestników znajdował się 65-letni rowerzysta, który, przejechał po-nad 2000 kilometrową trasę z Niemiec przez Czechy, Austrie, Słowenię, Chorwację, Węgry do Rumunii.
Jeżeli grupa na swojej trasie napotka rzeczy istotne, miejsca gdzie dzieje się coś ważnego, nie pozostaje wobec nich obojętna. Uczestnicy zamierzają spotykać się z miejscowymi organizacjami i wspierać je w ich lokalnych inicjatywach i projektach. Spektakularnym przykładem była rowerowa demonstracja w stolicy Chorwacji, gdzie uczestnicy rajdu razem z miejscowymi cyklistami wspólnymi siłami wywołali na ulicach Zagrzebia wystarczające zamieszanie by bardziej zwrócić uwagę na to, że miasta są też dla rowerów i że dwa koła to czasami więcej niż cztery.
10-12.12.99 w Pradze spotkali się ponownie zeszłoroczni uczestnicy by powspominać i przygotować kolejny Ecoto-pia Bike Tour 2000.
Ustalono, że oficjalnie cykliści ro-poczną rajd 7.7 w KRAKOWIE i poprzez kraje bałtyckie Litwę, Łotwę, Estonię dotrą 4.8 do Finlandii. Każdy, kto duchem lub ciałem chciałby wesprzeć to godne poparcia przedsięwzięcie może skontak-tować się z polskim koordynatorem Jakubem Durdeniem poprzez e-mail:
biketour@poczta.wp.pl lub odwiedzić stronę internetową Bike Touru (w jęz. ang.) http://come.to/biketour

tekst i foto Leszek Sowiński
siec_imgw@rose.man.poznan.pl
Leszek Sowiński

Komentarze

Justyna Chapelle 26-11-2008
Po powrocie do Polskimartwi mnie problem ,ze wielu ludzi pali smieci i plastiki!!!
Jest to przykre,ze nikt nie chce wspolpracowac,o ekologii duzo slychac ,ale nie ma zadnych akcji zapobiegajacych i uswiadamiajacych ludziom o zagrozeniach skazenia srodowiska.napisalam pisma do urzedow bez odpowiedzi...
bezsilnosc,sama rozwieszam plakaty z fund.Arka\"kochasz dzieci nie pal smieci\"..pozdrawiam