Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

KOCI UCHODŹCA, PRZEPROSIN NIE BĘDZIE, ŻÓŁWIE NA TARGOWISKU, PRAWO A PSIA AGRESJA

KOCI UCHODŹCA
W ciężarówce, jaka wiozła meble z Radomska, przez Berlin, Dover, aż do Thrapston w Wielkiej Brytanii, znalazł się kot. Ponieważ ten przypadkowy emigrant nie miał swego właściciela, postanowiono go uśpić.
Kota jednak nie zabito, gdyż pracownicy magazynu meblowego, do jakiego dotarła ciężarówka, zlitowali się nad czworonogiem i dokonali składki na kwarantannę dla kota, zaś jeden spośród nich zdecydował się przygarnąć “uchodźcę”, przy okazji nadając mu imię Roly Poly.

Na podstawie: Polska Agencja Prasowa, 29.4.2000.

PRZEPROSIN NIE BĘDZIE

Gdy jedna z organizacji aborygeńskich zaproponowała premierowi Australii, Johnowi Howardowi, przeproszenie Aborygenów za 200 lat prześladowań, ten demonstracyjnie odmówił.
Aborygeńscy przywódcy wzywali też ludzi do uczestnictwa w wielkim marszu przez most w Sydney. W marszu tym oprócz Aborygenów uczestniczyło też wielu białych - w tym również przedstawiciele kościołów, politycy, biznesmeni – by symbolicznie przeprosić za niechlubną historię. W marszu tym uczestniczyły setki tysięcy ludzi, wg niektórych szacunków ponad milion (aczkolwiek np. PAP podaje jedynie 100 000).
Marsz zakończył się wielką galą, na której po raz kolejny wezwano premiera Howarda do przeprosin. Ten przyznał, że przeszłość zawiera wiele niewłaściwych działań wobec ludności aborygeńskiej, lecz mimo to udziału w samym marszu nie brał, tudzież ponownie odmówił przeprosin. W odpowiedzi na ten gest zatwardziałości uczestnicy gali wstawali z miejsc, by demonstracyjnie stanąć plecami do premiera.
Aborygeni pełnię praw obywatelskich otrzymali dopiero w r. 1967 – wcześniej nie mogli nawet decydować o losie swych dzieci, których edukacja w świetle prawa polegała na przymusowej tzw. “asymilacji ze społeczeństwem”.

Na podstawie: TVN, Fakty, 28.5.2000.

ŻÓŁWIE NA TARGOWISKU
Wrocławska policja zatrzymała 36-letniego Zygmunta B. i 44-letniego Zbigniewa B., którzy na targowisku handlowali sprowadzonymi z przemytu, chronionymi na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej z 1973 r. (podpisanej przez Polskę 4.4.1991) żółwiami stepowymi. Obu mężczyznom stawia się zarzuty przemytu zwierząt i znęcania się nad nimi.
750 tych zwierząt trafiło do Polski głodzonych, poranionych i poupychanych w dwóch kartonach. Teraz znalazły się pod opieką medyczną we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Na podstawie: Rzeczpospolita, 23.5.2000.

PRAWO A PSIA AGRESJA
W piątek 5.5.2000, ministrowie spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych na spotkaniu w Düsseldorfie wypowiedzieli się za zaostrzeniem przepisów odnoszących się do ras psów uznanych za agresywne.
Ministrowie zalecili władzom landów zakazanie hodowli ras, które mogłyby być groźni dla ludzi oraz zabronienie tresury mającej na celu pobudzanie agresji. Ponadto władzom regionalnym mają być dane upoważnienia nakazywania kastracji lub sterylizacji agresywnych psów.

Na podstawie: Rzeczpospolita, 6-7.5.2000.


4 x Marcin “Narciarz” Opolski
 mail: http://www.most.org.pl/wolfpunk
mail:  http://eko.wroc.pl/~wataha
Marcin “Narciarz” Opolski