Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Konkurs - "Dbaj o świat"

Fundacja „Szansa”
Organizator Akcji „Sprzątamy Mazury”
Z A P R A S Z A
do wzięcia udziału w
OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
„DBAJ O ŚWIAT”
DO WYGRANIA
5.000 zł!!!
Mnóstwo nagród pocieszenia!


„Dbaj o Świat” to program, którego celem jest upowszechnienie prawidłowych zasad zachowania wobec środowiska w życiu codziennym. Opiera się w głównej mierze na zasadzie zrównoważonego rozwoju i wprowadzeniu harmonijnego współistnienia człowieka z otaczającym go światem przyrody.

Konkurs adresowany jest do wszystkich chętnych, dla których działania w zakresie ekologii są zagadnieniem priorytetowych oraz tych, którzy po raz pierwszy pragną włączyć się w działania mające poprawić stan naszego środowiska naturalnego.

Głównym celem konkursu jest zaprezentowanie wzorców zachowań proekologicznych poprzez m.in. uporządkowanie szlaków turystycznych Polski czy chociażby wyzwolenie inwencji twórczej w celu stwarzania czystego krajobrazu naszego kraju.

Konkurs polega na przeprowadzeniu przez grupy zorganizowane i nieformalne odpowiednich działań służących zapobieganiu i likwidowaniu szkód wyrządzonych przez człowieka środowisku naturalnemu oraz udokumentowaniu tych działań.

Honorowy patronat nad akcją Sprzątamy Mazury, prowadzoną w ramach kampanii „Dbaj o Świat” sprawuje Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej i Sportu.

Dodatkowe informacje uzyskają Państwo na stronach internetowych:

www.fundacjaszansa.org.pl
www.sprzątamy-mazury.pl

REGULAMIN KONKURSU

Termin: wakacje letnie 2004 (15.6.2004 – 30.9.2004)
Miejsce: polskie szlaki turystyczne
Uczestnicy:Konkurs adresowany jest do wszystkich chętnych, dla których działania w zakresie ekologii są zagadnieniem priorytetowych oraz tych, którzy po raz pierwszy pragną włączyć się w działania mające poprawić stan naszego środowiska naturalnego.

Do konkursu zapraszamy:
  • społeczności lokalne,
  • organizatorów i uczestników letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (kolonie, półkolonie, obozy),
  • uczestników zorganizowanych wyjazdów, np. pracowników firm,
  • rodziny, zespoły przyjaciół i inne nieformalne grupy.

Cele konkursu:
  • prezentacja wzorców postępowania z zakresu ekologii,
  • popularyzacja dbałości o zachowanie czystości środowiska,
  • motywowanie wszystkich napotkanych osób do działań proekologicznych,
  • uporządkowanie szlaków turystycznych całej Polski,
  • wyzwolenie własnej inwencji twórczej w celu stworzenia czystego krajobrazu Polski.

Zasady konkursu:Konkurs polega na przeprowadzeniu przez grupy zorganizowane i nieformalne odpowiednich działań służących zapobieganiu i likwidowaniu szkód wyrządzonych przez człowieka środowisku naturalnemu oraz udokumentowaniu tych działań.

Aby przystąpić do konkursu należy:
  1. Przesłać organizatorom zgłoszenie udziału w konkursie wraz ze sprawozdaniem.
  2. Podać w zgłoszeniu dane personalne (imię, nazwisko, adres zameldowania) osoby zgłaszającej oraz wybrać wariant uczestnictwa:
    • Grupy zorganizowane – nazwa pełna z pieczęcią i podpisem osoby upoważnionej do występowania w imieniu organizatora.
    • Grupy nieformalne – oprócz danych zgłaszającego niezbędne są podpisy wszystkich uczestników grupy pod zgodą na reprezentowanie ich przez osobę zgłaszającą.
  3. Przeprowadzić i udokumentować przeprowadzone działania.

Udokumentowanie działań nastąpi poprzez dostarczenie organizatorom sprawozdań (pisemne opisy aktywności grupy, wykorzystane narzędzia edukacyjne, osiągnięty rezultat itd.) oraz dołączenie do tego dokumentu różnorodnych form prezentacji własnych dokonań – mogą to być zdjęcia, własne materiały promocyjne, kasety VHS, rekomendacje organizacji pozarządowych, gospodarzy lasów lub samorządów, na terenie których przeprowadzono działania (na dokumentach poświadczających przeprowadzenie działań wystawionych przez instytucje, niezbędny jest czytelny podpis osoby poświadczającej wraz z pieczęcią instytucji).

Terminarz konkursu:

Do 30 września 2004 – realizacja działań konkursowych przez grupy.

Do 31 października 2004 – nadsyłanie sprawozdań z realizacji działań zgodnych z ideą konkursu z dopiskiem na kopercie „Konkurs Dbaj o Świat” (decyduje data stempla pocztowego na kopercie z nadesłanym sprawozdaniem z działań).

Do 30 listopada 2004 – ocena nadsyłanych sprawozdań przez Komisję Konkursową.

Do 31 grudnia 2004 – ogłoszenie wyników, wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród.

Kryteria oceny działań konkursowych:

  1. Prace konkursowe ocenia Komisja Konkursowa powołana przez organizatora konkursu. Wszelkie decyzje Komisji są niepodważalne.
  2. Pomysłowość, nowatorstwo i skuteczność podejmowanych działań.
  3. Zakres prowadzonych działań a w szczególności uwzględnienie:
    • ASPEKTU EKOLOGICZNEGO: osiągnięty efekt ekologiczny (wyrażony uprzątniętym obszarem, ilością zebranych śmieci, długością czasu prowadzenia akcji, przyrodniczą wartością miejsc, w których przeprowadzono działania);
    • ASPEKTU EDUKACYJNEGO: zakres prowadzonych działań, stopień przygotowania uczestników wypoczynku do działań proekologicznych, przeprowadzone spotkania, pogadanki z osobami w szerokim rozumieniu dbającymi o środowisko, dostarczenie i sprawdzenie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska podczas turnusu, wycieczki, zlotu;
    • ASPEKTU SPOŁECZNEGO: zaangażowanie społeczności lokalnej i turystów nie będących uczestnikami wypoczynku danej placówki w akcję sprzątania bądź inną formę działań grupy.
  4. Wywołany oddźwięk po stronie mediów, władz lokalnych, organizacji itp.
  5. Forma nadesłanego sprawozdania z przeprowadzonych działań wraz z dokumentacją.

Nagrody i wyróżnienia:

  1. Nagrodą główną w konkursie jest nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł (pięć tysięcy złotych) ufundowana przez Fundację SZANSA, organizatora kampanii społecznej „Dbaj o Świat”.
  2. Nagroda ta będzie przyznana Zwycięzcy konkursu, którym zostanie grupa, której praca będzie w najciekawszy sposób spełniać kryteria zawarte w regulaminie, sprawozdanie z działań będzie dostarczone w odpowiednim terminie i odpowiednio udokumentowane.
  3. Nagroda finansowa zostanie przekazana osobie zgłaszającej pracę grupy do konkursu „Dbaj o Świat” jako pełnomocnikowi danej grupy.
  4. Grupom, których praca zyska szczególne uznanie Komisji Konkursowej, przewidziano przyznanie specjalnych wyróżnień i nagród pocieszenia oraz dyplomów będących uhonorowaniem ich działań na rzecz środowiska

Organizator:

Fundacja SZANSA
ul. Wasiutyńskiego 15
00-707 Warszawa
tel. 0-22/651-04-13
fax 0-22/651-04-11
fundacja@fundacjaszansa.org.pl
www.fundacjaszansa.org.pl

Organizator odpowiada za:

  • propagowanie konkursu wśród różnorodnych placówek
  • ocenę nadesłanych sprawozdań
  • realizację konkursu
  • ufundowanie i uroczyste wręczenie nagród