„KRAJOWE I UNIJNE PRZEPISY W ZAKRESIE ODPADÓW– TEORIA I PRAKTYKA
Towarzystwo na rzecz Ziemiul. Zamkowa1.50, 32-600 Oświęcim
tel./fax: 0-33/8422120
e-mail:office@tnz.most.org.pl, http://free.ngo.pl/tnz
konto: PKO B.P. O/Oświęcim, nr. 10201417-534-270-1
Oświęcim, 25.4.2000
Szanowni Państwo! Mamy przyjemność poinformować Państwa, że Towarzystwo na rzecz Ziemi, we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Zagospodarowania Odpadów „3R” i z Centrum Prawa Ekologicznego, organizuje ogólnopolską konferencję pt.:
„KRAJOWE I UNIJNE PRZEPISY W ZAKRESIE ODPADÓW– TEORIA I PRAKTYKA”
19-21.9.2000 W OSIECZANACH K. MYŚLENIC
W ostatnim okresie polskie ustawodawstwo w zakresie odpadów podlega ciągłym zmianom. Niemal równocześnie z podpisaniem przez Prezydenta tzw. małej nowelizacji ustawy o odpadach, do Sejmu trafił projekt nowej regulacji prawnej w tym zakresie. Rada Ministrów zaakceptowała też dwa inne projekty ustaw związanych z odpadami:
• o opakowaniach i odpadach z opakowań,
• o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
Projekty te zapewne w najbliższych dniach trafią do Sejmu. Przewiduje się, że nowe ustawy „odpadowe” wejdą w życie 1.1.2001 i spowodują jakościową zmianę w podejściu do problematyki zagospodarowania odpadów w Polsce.
Zmianom ulegają też przepisy Unii Europejskiej – w ub. roku wprowadzono dyrektywę dot. składowisk odpadów, która m.in. wprowadza zakaz składowania odpadów nieprzetworzonych, trwają końcowe prace nad dyrektywami dot. złomu elektrycznego i elektronicznego oraz wyeksploatowanych pojazdów, w bliskiej perspektywie należy się też spodziewać zmian dyrektyw dot. opakowań i spalania odpadów.
Celem konferencji jest zapoznanie przedstawicieli samorządów lokalnych, administracji państwowej, podmiotów gospodarczych i pozarządowych organizacji ekologicznych z najnowszymi krajowymi i unijnymi przepisami w zakresie odpadów – już obowiązującymi lub mającymi wejść w życie w najbliższym czasie. Stworzy im to możliwość wcześniejszego przygotowania na zmiany w przepisach, a w przypadku przedsiębiorców podjęcia odpowiednich decyzji gospodarczych (inwestycyjnych).
Uczestnicy konferencji i osoby do których trafią materiały konferencyjne otrzymają informacje o najnowszych i najlepszych rozwiązaniach prawno-organizacyjnych w wybranych krajach członkowskich UE (ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec), dzięki czemu będą mogli podjąć działania w celu przeniesienia ich na polski grunt. Zostaną też przedstawione aktualne informacje nt. finansowania inwestycji w gospodarce odpadami z funduszu ISPA.
Zakres tematyczny konferencji:
• charakterystyka krajowych i unijnych przepisów w zakresie odpadów,
• przepisy UE w zakresie stałych odpadów komunalnych (w tym dyrektywa dot. składowisk odpadów),
• krajowe i unijne przepisy w zakresie odpadów postkonsumpcyjnych (w tym ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej),
• przepisy UE w zakresie odpadów niebezpiecznych i specjalnych,
• krajowe i międzynarodowe regulacje dot. transgranicznego obrotu odpadami,
• dostosowanie ustawodawstwa polskiego do uregulowań Unii – stanowisko negocjacyjne polski w obszarze środowisko/odpady,
• fundusze przedakcesyjne UE
(w szczególności fundusz ISPA),
• omówione też zostaną przepisy UE w zakresie chemikaliów.
Referaty wygłosią przedstawiciele – Centrum Prawa Ekologicznego, Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań, Spółki „Ekoekspert”, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ekologii Miast „OBREM”, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Ministerstwa Środowiska oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Zagospodarowania Odpadów „3R”.
TERMIN I MIEJSCE
Konferencja odbędzie się 19-21.9.2000 w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Osieczanach k. Myślenic, u podnóża Beskidu Średniego.
KOSZTY UCZESTNICTWA
Koszty uczestnictwa w konferencji obejmujące materiały konferencyjne (w tym teksty dyrektyw i projektów ustaw), materiały uzupełniające nt. systemu zagospodarowania odpadów w Niemczech i innych krajach UE, zakwaterowanie na czas trwania konferencji, pełne wyżywienie (możliwość zamówienie posiłków wegetariańskich) i przejazd z/do Krakowa wynoszą 500 zł.
Szczegółowy program konferencji oraz informacje organizacyjne prześlemy po wyrażeniu przez Państwa chęci uczestnictwa i odesłaniu blankietu zgłoszeniowego.
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
Zgłoszenia uczestnictwa prosimy dokonać do dnia 15.8.2000 na formularzu.