Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

MISTERIUM SWOBODNEJ IMPROWIZACJI

„Najpierw było dźwiękiem, dopiero później znalazło sens”
Sławomir Gołaszewski

Grupa Swobodnej Improwizacji, a raczej Swobodnie Improwizujących Artystów, powstała w 1977 r. z inicjatywy Andrzeja Turczynowicza, zwanego w okresie rozkwitu kontrkultury „Amokiem”, a z inspiracji „Grupy w składzie” – legendy sceny alternatywnej w Polsce.

Idea swobodnego improwizowania nie jest obca polskiej nacji. Każdy człowiek odczuwa potrzebę wypowiedzenia się inaczej niż słowami. Mogą to być dźwięki, gesty, ruch, obrazy, dotyk. Porozumienie osiągnięte przy pomocy dźwięków i rytmu jest czymś niezwykłym.
Każde takie spotkanie jest inne i niepowtarzalne. jak inni są ludzie biorący w nich udział. Jest wydarzeniem, kreowaniem unikalnych, „transowych” kompozycji na żywo, bez próby…
Spotkań takich było wiele i w bardzo różnych miejscach, jak np.: Ośrodek Terapeutyczny w Głoskowie prowadzony w swoim czasie przez Marka Kotańskiego, Teatr Nowy w Warszawie, Amfiteatr w Kołobrzegu z okazji I Festiwalu Zespołów Nowej Fali, Dom Kultury w Ustrzykach Dolnych, Pałac Lubomirskich w Warszawie, Zamek w Sandomierzu, Stara Kotłownia na warszawskim Mokotowie, na okoliczność ekumenicznego przedsięwzięcia Niny i Janusza Boguckich „Powiększenie wyobraźni”, Świetlica „Trytony” w Bydgoszczy, Kampen Verksted w Oslo na festiwalu rockowym, Quchnia Artystyczna na Zamku Ujazdowskim, Liceum Ekologiczne w Dębem, POLSAT, obóz ekologiczny „Wolę Być”, Fortalicje w Zamościu…
Muzyka jest dla nich sposobem komunikowania się, przekazywania emocji i duchowych wibracji. Swobodna improwizacja niekoniecznie oznacza chaos. Raczej pewnego rodzaju wewnętrzną dyscyplinę, słuchanie siebie nawzajem, dążenie do harmonii. Trzeba się tylko „wyluzować”, uspokoić umysł i złapać fazę … „W przestrzeni, którą stwarza wokół siebie myśl, nie ma miłości” powiedział Kirshnamurti. A czy jest muzyka?
Na górze wielka łódź wiatru się zbliża. Przychodzi z końca wszechświata. Wreszcie nadchodzi. Wszyscy mistyczni uzdrowiciele są w niej. Także czarodzieje i lekarze. Z odległych kosmicznych miast potężni uzdrowiciele nadchodzą.
Taka jest przepowiednia magicznej pieśni „icaros”.
Trąba australijskich Aborygenów didżeridu jest instrumentem leczącym. Wibracje wydobywające się z jej głębi przenikają ciało i umysł człowieka, usuwają blokady energetyczne i przywracają harmonię.
Dźwięki bębnów – co zostało potwierdzone naukowo – wpływają na fale mózgowe, rytm serca, napięcie pracy mięśni i pracę gruczołów hormonalnych. Z przeprowadzonych badań wynika, że partie mózgu pozostające w stanie spoczynku uaktywniają się przez rytm bębnów…
Do masażu dźwiękiem wykorzystywane są też misy tybetańskie.
A więc terapia – dźwiękiem.
Najnowszy projekt Zorii, Jody i Andrzeja nazywa się Trans-master.
Jeżeli jesteś zmęczony i nie wiesz dlaczego
Jeżeli czujesz się dobrze i chciałbyś / chciałabyś poczuć się jeszcze lepiej
Jeżeli nie umiesz grać i śpiewać i nie chcesz się uczyć –
to spotkania Mistrzów Transu są dla Ciebie.

Cóż to za Mistrz? Ten, który jest w Tobie. Jak do niego dotrzeć? Sposobów jest wiele: odpowiednia dieta, techniki relaksujące ciało i umysł, kontakt z NATURĄ. I grać, grać, grać jak najwięcej, niekoniecznie głośno.
Spotkania odbywają się w STUDIO PRZEDSTAWIEŃ w Pogorzeli, niedaleko Warszawy, w niesamowitej przestrzeni dawnego kościoła Mariawitów, którego obecny właściciel – Zarząd Gminy Osieck – udostępnił artystom. W spotkaniach może brać udział każdy – bez względu na płeć, wiek i zawód. Szczególnie polecamy je ciężko pracującym biznesmenom i womenom. Wystarczy zadzwonić.
Agnieszka, Piotrek i Przemek mieszkają w Czarnej B. Rzeźbią instrumenty, na których grają: bębny i didżeridu. Szanują Prawa Natury. Z Andrzejem spotkali się w Bieszczadach, w Oazie Spokoju, gdzie można odpocząć od zgiełku cywilizacji, kontemplować przyrodę, palić Święty Ogień, grać na bębnach i budować szałasy…
Muzyka korzeni. Korzenie.
Człowiek jest podobny do drzewa. W sprzyjających okolicznościach wypuszcza gałęzie. Tymi gałęziami są magiczne pieśni.
Mogą grać wszędzie: na ulicy, na skłotach, bankietach, festiwalach, wernisażach, w klubach i pubach…
Isadora Duncan powiedziała kiedyś: Muzyka jest zjednoczeniem człowieka z rytmem Wszechświata.
Sztuka jest tam, gdzie płynie energia. Sztuka dotyku, dźwięku i koloru…

Andrzej Turczynowicz
Złota 61/66
00-819 Warszawa
0-22/620-96-63
Andrzej Turczynowicz