Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

MUZEUM IM. SAT-OKHA

MUZEUM IM. SAT-OKHA
W przepięknej i nieskażonej okolicy Borów Tucholskich, w pobliżu rezerwatu przyrody, znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich im. SAT-OKHa. Jest to jedyne takie w Polsce muzeum, powstałe w 2000 roku z inicjatywy grupy zapaleńców polskiego ruchu przyjaciół Indian. Muzeum to jest jedną z niewielu tego typu placówek w Polsce. W zbiorach znajduje się spora liczba eksponatów przybliżających życie codzienne i duchowe oraz sztukę pierwotnych Amerykanów. Są to przedmioty użytkowe, stroje, broń i akcesoria obrzędowe. Warto obejrzeć to ciekawe muzeum, korzystając przy tym z przyjemnego wypoczynku nad brzegiem rzeki Brdy, odprężając się w klimacie Borów Tucholskich. Przy odrobinie szczęścia można obcować z naturą w towarzystwie polskich Indian, którzy niezależnie od pory roku rozbijają swoje tipi na malowniczej polance niedaleko muzeum. Wspaniałą atrakcją jest możliwość przyjrzenia się z bliska miłośnikom tubylczych mieszkańców Ameryki, ubranych w barwne stroje, jeżdżących na czarno białych koniach. Warto spędzić kilka godzin w tym obiekcie, aby w przyjaznym otoczeniu przyrodniczym pogłębić swą wiedzę o kulturze Indian.
SAT OKH (Stanisław Supłatowicz) napisał wiele książek o tematyce indiańskiej, pierwszą w 1958 r. pt. Ziemia słonych skał, Głos Prerii i Serce Chippewaya. Do książek tych wykonywał własne lustracje, malował także obrazy. Zmarł 3.7.2003. Pogrzeb odbył się w Gdańsku, na terenie muzeum nie odbyły się żadne uroczystości upamiętniające jego śmierć.
Skoro jestem już przy temacie Indian, myślę, że warto wspomnieć o IX Festynie Archeologicznym „Indian Summer” w Biskupinie, który zaplanowany jest 20 – 28.9.2003. Podczas festynu min. zostanie zaprezentowana kultura Indian Ameryki Północnej. Celem festynu nie jest ukazanie barwnej formy, ale dorobku kultury licznych plemion, od wieków osiedlających się między Alaską a Nowym Meksykiem. Jak informują organizatorzy, prawdopodobnie przyjadą czerwonoskórzy goście ze Stanów Zjednoczonych. Podczas festynu będzie można także obejrzeć eksponaty wypożyczone z muzeów archeologicznych i etnograficznych.
Organizatorami festynu są Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
Weronika Neuman
fiordzik@poczta.onet.pl

Muzeum Indian Północnoamerykańskich im. SAT-OKHa,
Wymysłowo 5, 89-500 Tuchola
Otwarte w sezonie letnim 1000 – 1300 i 1400 – 1600 lub 1800
W przypadku jeśli ktoś chciałby zwiedzić Muzeum w innych godzinach lub poza sezonem, należy się wcześniej skontaktować telefonicznie (0-52/3343219), ponieważ podczas zimy eksponaty są przenoszone do bezpiecznych pomieszczeń.

Weronika Neuman