Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

NA KOLEJ PIENIĄDZE MARSZ!

LUBELSKIE
30 marca br. Urząd Marszałkowski przekazał pierwsze pieniądze na pokrycie części kosztów regionalnych przewozów pasażerskich. Dzięki temu utrzymane zostaną pasażerskie połączenia kolejowe na ponad 800 km linii kolejowych, z których codziennie korzysta ok. 20 tysięcy ludzi.
Niestety, nie na wszystkich liniach kursujące pociągi otrzymały dofinansowanie. Na dziewięć biegnących przez Woj. Lubelskie samorząd dopłacił do siedmiu z nich: Warszawa – Dorohusk, Warszawa – Terespol, Łuków – Radom, Łuków – Skierniewice, Lublin – Przeworsk, Zawada – Hrubieszów i Chełm – Włodawa. Pozostałe dwie: (Rejowiec – Hrebenne i Zwierzyniec – Stalowa Wola) mają być finansowane przez PKP. Dlatego jest prawie pewne, że podzielą one los linii Lublin – Łuków, na której ruch kolejowy został wstrzymany w kwietniu ubiegłego roku. Dyrekcja Zakładu Przewozów Pasażerskich w Lublinie zapowiada, że ruch utrzymany zostanie na nich do 10 czerwca br. Po tej dacie po tych liniach będą kursować tylko pociągi dalekobieżne. Powodem tego jest bardzo niska rentowność tych linii. Wychodzi więc na to, że z rozkładów znikną kolejne pociągi. Teraz pozostaje tylko czekać na reakcje samorządów gmin i powiatów. Jak pokazał przykład linii Chełm – Włodawa, można poprzez zdecydowane starania utrzymać ruch pasażerski na zamykanych szlakach kolejowych.
POMORSKIE
Najprawdopodobniej już nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy samorządem Woj. Pomorskiego a Zakładem Przewozów Pasażerskich w Gdańsku. Ma ono przynieść poprawę w funkcjonowaniu transportu zbiorowego.
Plan zakłada, że wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy pociągów ma być on skoordynowany z rozkładem jazdy PKS. Powróci także pociąg łączący Kwidzyn z Trójmiastem. Poprawi się latem komunikacja na Półwyspie Helskim np. przez to, iż pociągi osobowe wyjeżdżające z Gdyni będą przystosowane do przewozu rowerów i innego sprzętu turystycznego. Ponadto cały region ma posiadać dogodniejsze połączenia kolejowe ze stolicą województwa.

Rafał Jasiński
erider@poczta.onet.pl
Rafał Jasiński