Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

"Nasze środowisko" dzieciakom

NASZE ŚRODOWISKO DZIECIAKOM

Książki Anny i Waldemara Kołaskich z serii “Nasze środowisko” mogą służyć jako pomoc we wprowadzaniu dziecka w świat ekologii i zagrożeń środowiska.

Każda z książek poświęcona jest konkretnemu zagadnieniu (np. Śmieci czy odpady, Dźwięki czy hałasy, Lasy – nasz zielony skarb itd.) Pisane przystępnym dla dziecka, językiem zawierają zdjęcia i rysunki działające w odpowiedni sposób na wyobraźnię czytelnika. Ponadto autorzy zachęcają młodego odbiorcę do obserwacji omawianych zjawisk w jego otoczeniu i przeprowadzaniu prostych, ciekawych doświadczeń w domu.

Tworzy to klimat pewnej współpracy z dzieckiem, który dodatkowo wspomaga wprowadzenie do “podręcznika” bohatera o imieniu Grześ. Wędruje on wraz z czytelnikiem przez fascynujący świat odległej jeszcze dziecku przyrody. Razem poznają znaczenie takich słów jak: odpady, kwaśne deszcze, benzyna bezołowiowa, rekultywacja, recykling, utylizacja, kompost, ekran akustyczny, efekt cieplarniany. Uczy również jak ogromną wartość dla człowieka mają wszelkie bogactwa otaczającej nas przyrody, jakimi są np. lasy. Razem z młodym czytelnikiem uczy się rozpoznawać pewne gatunki drzew i roślin. Książki zawierają na końcu podsumowanie. Często jest ono połączone z jakąś łamigłówką, a gwarancją jej rozwiązania jest przyswojenie sobie zawartych w książce wiadomości.

Ponadto Fundacja “Biblioteka Ekologiczna” (która je wydaje) ogłasza różnego rodzaju konkursy (np. na plakaty, zdjęcia, czy rysunki) dzięki temu przedszkolaki bawiąc się w ekologów przyswajają sobie podstawową wiedzę. Być może w przyszłości, z tych na razie tylko bawiących się w ekologów, wyrosną naprawdę mądrzy dorośli, którzy lepiej niż my zaopiekują się naszą planetą. Książki te są godne polecenia nie tylko nauczycielom, ale też rodzicom. Każde dziecko powinno być wprowadzane od najmłodszych lat w sytuację w jakiej znajduje się nasze środowisko, a sytuacja ta nie jest wesoła i aby się nie pogorszyła musimy zacząć działać u podstaw.

Agnieszka Żuchowicz
aga_zuch@op.pl

Autorka jest studentką psychotroniki i aktorką w przedstawieniach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

  • Waldemar Kołaski, Nasze środowisko, Fundacja “Biblioteka Ekologiczna”, Poznań.
  • Anna i Waldemar Kołaski, Nasze środowisko. Lasy – nasz zielony skarb, Fundacja “Biblioteka Ekologiczna”, Poznań.
  • Anna Kołaska, Nasze środowisko. Światło i ciepło bez dymiących kominów, Fundacja “Biblioteka Ekologiczna”, Poznań 2000.
  • Anna Kołaski, Nasze środowisko. Dźwięki czy hałasy, Fundacja “Biblioteka Ekologiczna”, Poznań.
  • Waldemar Kołaski, Nasze środowisko. Śmieci czyli odpady, Fundacja “Biblioteka Ekologiczna”, Poznań 1994.
Agnieszka Żuchowicz