NOWOŚĆ: FILM DZIKIE KARPATY
NOWOŚĆ: FILM DZIKIE KARPATY
Karpaty. Jedne z największych gór Europy. Na polsko-słowackim pograniczu, obejmującym Karpaty Zachodnie i część Karpat Wschodnich leży jeden z ich najciekawszych, najbardziej zróżnicowanych fragmentów. Ze szczytu królującej nad Beskidami Babiej Góry widać Tatry – jedyne w tej części Europy pasmo górskie ze wspaniale wykształconym piętrem alpejskim. Nieco na wschód leżą wapienne Pieniny – przecięte przełomem Dunajca. Jeszcze dalej rozciąga się morze bukowej zieleni – Beskid Niski i Bieszczady. W porównaniu z innymi częściami naszego kontynentu Karpaty w niewielkim stopniu zostały zmienione przez człowieka.
Tak rozpoczyna się nowy film Pracowni na rzecz Wszystkich Istot o dzikich, magicznych górach. Ten rozległy bioregion, będący kolebką i tyglem wielu kultur jest również perłą różnorodności krajobrazów, form geologicznych, a także miejscem występowania wielu rzadkich roślin i zwierząt. Właśnie o nich jest ten film. Można w nim znaleźć zarówno główne zagrożenia przed jakimi współcześnie stoi ten obszar, a więc rabunkowa gospodarka leśna, niszczenie naturalnych ostoi oraz zabudowa górskich krajobrazów inwestycjami narciarskimi, jak i konkretne sposoby na ratowanie tych miejsc, proponowane przez organizacje pozarządowe PNRWI i Vlk ze Słowacji m.in. akcja wykupu terenów leśnych pod rezerwaty, alternatywy rozwoju dla gmin górskich, akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Jeśli więc bliskie są ci góry i chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób należy o nie walczyć, to ten film koniecznie musisz zobaczyć.
Jest to ważny film, dlatego, że jest głosem w dyskusji na temat przyszłości Karpat, pokazuje bowiem, że jeśli budujemy duże inwestycje w niedostępnych do tej pory górach, to również coś istotnego tracimy. Gdy dzika góra zostanie ujarzmiona, ludzie nie zobaczą już nigdy w tym miejscu niedźwiedzia czy rysia, rzadkich gatunków ptaków. – mówi reżyser filmu Marcin Krzyżański
Film Dzikie Karpaty reż. Marcin Krzyżański „TatraLive”, 30 min. Cena 15 zł (koszt przesyłki wliczony). Zainteresowanych zakupem filmu prosimy o wpłatę tej kwoty na konto Pracowni, z podaniem dokładnego adresu osoby wpłacającej oraz dopiskiem „film”. Konto: PNRWI, PKO BP, nr rachunku 10201390-173889-270-1