Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Odszedł profesor Stefan Kozłowski

Wielki przyjaciel ekofilozofii, jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Filozofii Ekologicznej. Zmarł tak pięknie jak żył, prawdziwie profesorską śmiercią przemawiając do dużej widowni w świetle jupiterów, na konferencji Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN i Komitetu Nauki PZITB w Krynicy.

W referacie podkreślił cenny sens współpracy inżynierów budowniczych tworzących różnego rodzaju obiekty, zarówno budownictwa lądowego jak i wodnego, ze specjalistami ochrony przyrody, aby wspólna praca dała jak najlepsze efekty dla dobra, rozwoju i zachowania piękna przyrody POLSKI!!! ... to Jego ostatnie słowa.

Nie będzie przygotowywanego na styczeń 2008 Jubileuszu 80-lecia Profesora na KULu w Lublinie, gdzie miał zostać zaprezentowany Atlas georóżnorodności przygotowany ostatnio pod jego naukową kuratelą w Państwowym Instytucie Geologicznym.

Profesor dr hab. inż. Stefan Kozłowski – wybitny pracownik naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego, który pełną wielkich sukcesów naukowych pracę w zakresie geologii surowcowej, a następnie ochrony i kształtowania środowiska przyrodniczego umiejętnie łączył z działalnością o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym. Ikona geologii środowiskowej w Polsce, uznany w kraju i za granicą specjalista i autorytet w tej dziedzinie. Taternik, ekolog, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, poseł na sejm, minister. Propagator idei międzynarodowych rezerwatów biosfery, organizator współpracy polsko-ukraińskiej w strefie Roztocza i zlewni Bugu oraz inicjator idei „Zielonych Płuc Europy”. Człowiek wielkiego formatu, wielkiego serca, oddany Matce Ziemi i wszystkiemu, co na niej istnieje.

Jako minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa był szefem polskiej delegacji na konferencji „Środowisko i Rozwój” w Rio de Janeiro w 1992 r., gdzie podpisał m.in. Konwencję o Ochronie Różnorodności Biologicznej.

Był autorem licznych publikacji z zakresu geologii, ochrony środowiska i krajobrazu, planowania przestrzennego i ekorozwoju (m.in. kilku monografii: Ochrona krajobrazu, Ochrona litosfery, W drodze do ekorozwoju, Ekorozwój wyzwanie XXI wieku, Przyszłość ekorozwoju). Społeczeństwo polskie przeżywa szybko postępujący proces degradacji podstawowych wartości, takich jak: uczciwość, odpowiedzialność, prawdomówność. Coraz bardziej zaczynają dominować: zachłanność, nielojalność, obojętność na dobro wspólne... (Stefan Kozłowski, Ekofilozofia a Polska w: Biznes i Ekologia nr 46/2005)
Wielki esteta, miłośnik piękna we wszystkich dziedzinach życia i sztuki, wrażliwy, wspaniale potrafiący cieszyć się życiem i wszystkim co piękne... Wielu ludziom będzie Go bardzo brakowało...

Stefan Kozłowski nie przyjdzie już na ul. Sienną w Warszawie, na spotkania z Mistrzem – jak zawsze tytułował Henryka Skolimowskiego, twórcę ekofolozofii – przyciągające ludzi spragnionych nowego myślenia – jak mawiał. To tu, z jego inicjatywy, TPFE powołało do życia Bibliotekę Ery Ekologicznej, która odgrywa ważną rolę w krzewieniu myśli ekofilozoficznej. Stefan Kozłowski zostawił wielki dorobek naukowy i bardzo wielu ludziom zaszczepił motywację do pracy dla przyszłości. Będziemy pamiętać Panie Profesorze.

Aleksandra Wójtowicz
Biznes i Ekologia nr 63/2007

Powyższy artykuł w pliku PDF:
Aleksandra Wójtowicz