Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Polska ekologia na światowym topie

Nasz system finansowania ochrony środowiska to dobry wzór dla Europy i świata. Taki wniosek zawiera najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Raport został – po raz pierwszy w Polsce – zaprezentowany 25.10.2007 w Warszawie podczas sesji „Droga do polskiego sukcesu – system finansowania ochrony środowiska”.

Polski system tworzą: Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Ochrony Środowiska i Ekofundusz. Raport przygotowali eksperci z OECD. Członkami tej organizacji jest 30 wysoko rozwiniętych państw, m.in. USA, Niemcy i Kanada.

Polskie instytucje tworzą uniwersalny i przejrzysty system – oceniają eksperci OECD.

Nowa publikacja przedstawia dobre praktyki związane z oceną projektów ekologicznych dofinansowywanych przez fundusze ekologiczne z krajów OECD. Adresatami podręcznika są m.in. politycy, decydenci, menedżerowie.

Raport międzynarodowej organizacji został zaprezentowany na sesji Polskiej Izby Gospodarczej „Ekorozwój”, rozpoczynającej obchody jej 10-lecia. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że od przełomu lat 1989/1990, bez względu na zmiany polityczno-ekonomiczne, w naszym kraju jest konsekwentnie budowany i doskonalony system polskich instytucji finansujących ekologię. Jednym z jego najważniejszych dokonań jest stałe zapewnianie „wkładu krajowego” do projektów UE. Bez tych pieniędzy nie byłoby możliwe pozyskanie środków unijnych. Polski system – już w połowie lat 90-tych – okazał się także pomocny przy pozyskiwaniu i obsłudze środków z GEF – Funduszu Globalnego Środowiska UNDP w Polsce (mechanizm finansowy zarządzany przez agendy ONZ) oraz tzw. Funduszu Norweskiego.

Kontakt
Wojciech Brochwicz
sekretarz Polskiej Izby Gospodarczej Ekorozwój
tel.: 0503 159 122

PIGE
ul. Srebrna 16
00-810 Warszawa
tel./fax: 022 625 2632
e-mail: pigekorozwoju@neostrada.pl

Powyższy artykuł w pliku PDF:
PIGE

Komentarze

Warto przeczytać 03-04-2008
Warto przeczytać:
\"Jak działają fundusze. Raport WFOSiGW 2007\", http://wydawnictwa.zielonasiec.pl

http://www.wfos.info

http://www.wfos.info/raport