Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

PRAWO KORANU – PRAWEM RYNKU GLOBALNEGO

Islamska bankowość i finanse coraz częściej postrzegana jest również przez banki zachodnie jako jedyna alternatywa wobec zachodniego pro-spekulayjnego systemy ekonomicznego. W bieżącym i przyszłym miesiącu będziemy świadkami dwóch wydarzeń na skalę światową, na forum międzynarodowym odbywają się bowiem obecnie dwie wielkie konferencje poświęcone ekonomii, finansowości i bankowości państw świata islamskiego.

Pierwsza konferencja, to czwarta już z cyklu międzynarodowych konferencji poświęconych islamskiej ekonomii i bankowości, organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ekonomii Islamskiej i największe uniwersytety i instytuty badawcze świata. Pierwsza taka konferencja miała miejsce w Arabii Saudyjskiej, w Mekce, już w 1976 r. Odbyła się pod auspicjami Uniwersytetu Króla Abdulaziza z Dżeddy. Ta właśnie konferencja zapoczątkowała rozwój islamskiej ekonomii jako nowoczesnej dyscypliny naukowej. Druga jej edycja odbyła się w Pakistanie, w Islamabadzie, w 1983 r. pod auspicjami Międzynarodowego Uniwersytetu Islamskiego z Islamabadu. Po raz trzeci muzułmańscy ekonomiści spotkali się w 1992 r. na Międzynarodowym Uniwersytecie Islamskim w Kuala Lumpur w Malezji.
Tegoroczna konferencja jest pierwszą o tym charakterze konferencją zorganizowaną w zachodnim ośrodku naukowym – jakkolwiek w przeciągu ostatnich lat odbywały się na Zachodzie spotkania innego typu. Przedsięwzięcie sponsorowane jest przez wiodące w zakresie islamskiej ekonomii i bankowości instytucje. Wzięło w niej udział wielu pionierów islamskiej ekonomii i bankowości, jak również studentów tych dziedzin. Polska była po raz pierwszy reprezentowana przez przedstawiciela Związku Muzułmanów Polskich Farhata Khana. Konferencja stworzyła jedyną w swoim rodzaju okazję do dyskusji, dialogu i współpracy pomiędzy teoretykami tej nowej dyscypliny naukowej i praktykami, wcielającymi jej zasady w życie w dynamicznie rozrastającej się machinie organizacyjnej islamskiej bankowości i finansów. Przede wszystkim jednak była to kolejna okazja do zamanifestowania więzi i jedności religijnej wspólnoty muzułmańskiej. Konferencja trwała w dniach 13 – 15.8.2000. Tym razem odbyła się ona na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii. Nosiła tytuł: „Islamska finansowość – wyzwania i możliwości w 21 wieku.” Pośród zagadnień poruszanych podczas konferencji znalazły się między innymi:
• Alternatywne wizje reformy systemu monetarnego
• Optymalne uregulowanie zasad bankowości: analiza porównawcza
• Rozwój i integracja rynków finansowych
• Ryzyko i ubezpieczenie
Więcej informacji możecie uzyskać pod adresem:
http://www.islamic-foundation.org.uk
/iefconf/index.html

Druga konferencja, to odbywające się w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Harwardzkim „4 Forum Islamskiej Finansowości” zatytułowane: „Islamska finansowość: zagadnienie otwarte”, organizowane przez Harwardzki Program Informacji o Islamskiej Finansowości. Forum to odbędzie się w dniach 30.9 i 1.10.2000. Będzie poświęcone teoretycznym współczesnym i przyszłościowym zagadnieniom islamskiej ekonomii i finansów w świetle islamskiego prawa szariackiego. Forum ma na celu skoncentrowanie się na krytycznej ocenie idei i praktyki islamskiej ekonomii i finansów, oprócz tego naświetli kwestię skutecznego zwalczania przeszkód stojących na drodze do rozwoju tych dziedzin. Harwardzki Program pod auspicjami Centrum Nauk Bliskowschodnich Uniwersytetu Harwardzkiego organizuje Forum we współpracy z harwardzkim Towarzystwem Islamskim.
Pierwsze, inauguracyjne Forum odbyło się w maju 1997, drugie w październiku 1998, trzecie natomiast w październiku 1999.
Pośród zagadnień zaplanowanych na tegoroczne Forum znajdziemy:
• Współczesne i historyczne perspektywy islamskiej finansowości
• Współczesne badania nad islamską bankowością i ekonomią
• Praktyka islamskiej finansowości
• Zagadnienia prawa szariackiego
Więcej informacji można uzyskać pod adresem:
Harvard Islamic Finance Information Program (HIFIP)
1350 Massachusetts Avenue
850 Holyoke Center
Cambridge, MA 02138 USA
tel. 617/496-2296, 496-2297
fax: 617/496-2373
http://www.hifip.harvard.edu
hifip@harvard.edu

Osoby chcące poszerzyć wiedzę z zakresy ekonomii i bankowości islamskiej proszone są o udział w seminarium organizowanym przez Islamic Foundation w Markfiled, UK w dniach 20-24 września 2000. Zgłoszenia z Polski przyjmuje:
Farhat Khan
ipdirect@home.pl, tel. 0-606/298631.

Więcej informacji o islamie:
http://www.islamiq.w.pl lub http://www.islam.pl

Eliza Turczyńska
Eliza Turczyńska