Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Prysznic słoneczny "bez akcyzy"

Witold Nyckowski, inż. mechanik, nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Płocku. Jego zainteresowania to zastosowanie techniki i technologii i pozyskiwaniu energii odnawialnych. Próbuje sprzedać swoją własną konstrukcję jaką jest prysznic słoneczny. Poszukuje inwestorów zainteresowanych tym pomysłem. Opracował dokumentację konstrukcyjno-technologiczną prysznica, wykonał prototypy, badania i testy wraz z certyfikatem CE. Poza tym ma jeszcze wiele rozwiązań i pomysłów, ale brak mu funduszy. Niepokoi go fakt utrudnień w pozyskiwaniu dotacji na dobre pomysły.

Technika oferuje nam wiele różnych możliwości, które możemy zastosować w codziennym życiu. Spróbuję napisać jak wykorzystałem swoją wiedzę techniczną i zbudowałem prysznic słoneczny.

Dzieciństwo

Wakacje spędzałem na koloniach i obozach, lecz większość czasu byłem u babci na wsi. Wtedy dorosłym trudno było uatrakcyjnić wypoczynek dzieciom ale był las, woda, słońce i wiele pomysłów. Zawsze brakowało nam bezpiecznego miejsca do kąpieli. Były oczywiście jeziora, ale bez rodziców nie mogliśmy tam chodzić. Powstała więc konstrukcja znana wszystkim, nie tylko instalatorom i fachowcom. Najprostsze rozwiązanie, które dzieciakom może przyjść do głowy – pomalowana na czarno beczka z wodą. Ojciec pomógł, wujek zmontował, a my mieliśmy wielką frajdę do końca wakacji.Ojcostwo

Dzisiaj świat wokół nas się zmienił, dorośliśmy, a nasze dzieci mają ten sam problem, co my. Powstało pytanie: czy oni muszą mieć taką beczkę jak ja? To już inne pokolenie, technika jest wokół nich na co dzień. Pełne sklepy z basenami, u niektórych z Państwa baseny w ogrodzie. Tylko, że my już wydaliśmy pieniądze na basen, a woda w nim zimna. Mamy środki na ogrzanie tej wody, ale energia coraz droższa. Czy musimy za nią płacić? Odpowiedź jest prosta TAK i NIE. Nie, jeśli będziemy współpracować z przyrodą...

Przemyślenia

Techniczne rozwiązania, pomysły konstrukcyjne i nowe materiały pozwalają pozyskiwać darmową energię.
Energia elektryczna (np. jądrowa), ani żadne paliwo: węgiel, gaz, olej, czy hel-3 z Księżyca nie zwróci nam kosztów. Tylko ekologiczne źródła energii są w stanie przynieść nam zwrot poniesionych wydatków. Powiem więcej, choć z ekonomistami nie wygram: „nie ważne jak długo będzie następował zwrot kosztów”. Mamy pomysły i technologie, by był on jak najkrótszy. Nie zapominając o tym, że ten zwrot kosztów otrzyma również przyroda. Nawet w reklamach słyszymy, że świat zbudowany jest na okrągło. Na lekcji przyrody pokazują naturalny recykling, ale jakoś zapomniano pokazać, że to również energia.

Początek

W lipcu 1999 r. zbudowałem pierwsze własnej konstrukcji kolektory słoneczne. Cztery panele, razem 5,2 m2 i zbiornik 300 litrów z miedzianym wymiennikiem. Nie liczyłem na wiele, może 25-30oC. Jakie było zdziwienie rodziny, gdy pierwszy raz odkręcili kurek z gorącą wodą nagrzaną za darmo. Miała ona temp. 55oC (zawór mieszający). Od tamtego dnia nie wyobrażam sobie, bym musiał płacić za podgrzewanie wody.

Zabawa i wypoczynek

W ogródku bawiące się dzieci, my przygotowujemy grilową ucztę i powstaje odwieczny problem „nie chlapcie się zimną wodą, bo się przeziębicie” – „a co mamy robić gdy jest upał i w piaskownicy potrzebna woda?”. Sami byśmy chętnie wzięli ciepłą kąpiel po pracy w ogródku lub biesiadzie. Coś z tym trzeba było zrobić.Założenia

 1. musi być bezpieczne – dzieciaki są najważniejsze
 2. ekologiczne – za darmo ciepła woda
 3. wydajne i proste w obsłudze – mamy się kąpać, a nie kombinować
 4. estetyczne – ładnie wyglądać w ogrodzie
 5. trwałe – odporne na warunki atmosferyczne
 6. lekkie – żeby można schować na zimę
 7. dla wszystkich – dzieci i dorosłych

Budowa

Rysowałem i rysowałem, powstało wiele rozwiązań. To moje maluchy wybrały najlepsze. I tak powstał prysznic słoneczny. Nie obeszło się bez prototypu i testów na prysznicu. Najważniejszy test przeprowadziły dzieci.

Szczegóły

Prysznic słoneczny to kolumna wykonana z rury aluminiowej tworzącej zbiornik 25 l, przegięta pod kątem 300 i ocieplona na 2/3 swojej wysokości, ze względu na bezpieczeństwo i możliwość przegrzania. Pozyskiwanie energii słonecznej odbywa się dzięki panelowi kolektora, który jest też mojej konstrukcji. Budując swoje kolektory opracowałem technologię łączenia blachy miedzianej z rurą, na 1/2 obwodu rury. Pozwoliło to bardzo efektywnie przekazać ciepło.

Całość jest zamknięta w wytrzymałej obudowie wykonanej z żywicy poliestrowej. Od strony kolektora słonecznego jest poliwęglan odporny na UV. Szkło byłoby lepsze, ale bezpieczeństwo dzieci trzyma mnie w ryzach konstrukcyjno-technologicznych.Wewnątrz jest cała instalacja hydrauliczna.
 1. zawór trójdrożny mieszający wodę od 30 do 60oC – zabezpieczenie przed poparzeniem – nastawiamy nim temp. wody do kąpieli.
 2. zawór poboru wody do wylewki (główki) prysznica
 3. zawór zwrotny i bezpieczeństwa, zabezpiecza przed wzrostem ciśnienia.
 4. rurki i złączki, bez których nie da się tego spiąć w całość.

Na zewnątrz jest wylewka prysznica, mydelniczka, wieszak ręcznika, termometr kontrolny, pokrętła: zaworu do wylewki prysznica, zaworu mieszającego, zaworu bezpieczeństwa – czasami musimy go udrożnić (zalecenie producenta zaworu). W dolnej części prysznica znajduje się przyłącze i kran poboru zimnej wody. Prysznic o masie 25 kg wstawiamy na podstawę i dzięki obrotowemu osadzeniu (3600) możemy ustawić go w kierunku Słońca. Przewidziane jest jeszcze miejsce na elektronikę solarną, ale brak inwestora ogranicza moje możliwości. W słoneczne dni kąpiel pod prysznicem można brać co godzinę, a nawet częściej. W pochmurne trochę rzadziej. Ale kto się kąpie, gdy pada deszcz?

       

Zastosowanie

Prysznic słoneczny jest uzupełnieniem wyposażenia: basenów, ośrodków wczasowych i agroturystycznych, pól namiotowych, plaż nadmorskich, działek rekreacyjnych, ogrodów przydomowych, placów zabaw dla dzieci a nawet jako dodatek w gospodarstwie rolnym do brania kąpieli po pracy w polu. Pierwszy pokaz odbył się na Targach POLEKO 2006 w Poznaniu. Zainteresowanie było ogromne. Wielu gratulowało pomysłu i konstrukcji.

termostatyczny mieszacz wody
termometr kontrolny
doprowadzenie zimnej wody
wylewka (główka) prysznica
zawór wylewki prysznica
zawór bezpieczeństwa
wieszak ręcznika
mydelniczka
pobór wody
naklejka ostrzegawcza

Dane techniczne prysznica słonecznego

Wysokość całkowita 2200 mm
Wysokość pod wylewką 2050 mm
Masa prysznica ok. 25 kg
Masa podstawy ok. 6 kg
Temperatura pracy do 90oC
Temp. wody zasilającej > 5oC
Temp. wody użytkowej 30-60oC
Uzysk ciepłej wody 25-40 l
Ciśnienie maksymalne 6 bar
Ciśnienie zasilania 0,5-6 bar
Pojemność układu ok. 25 l
Powierzchnia grzewcza 0,43 m2
Obrót kolumny prysznica 3600
Warunki pracy prysznica > 5oC
Termometr kontrolny do 120oC
Zasilanie wodą pitną +
Wylewka prysznica +
Zawór wylewki prysznica +
Zawór poboru zimnej wody +
Mieszacz termostatyczny +
Zawór bezpieczeństwa +
Podstawa stalowa ocynkowana +
Gwarancja 2 lata
Instrukcja obsługi +

Powyższy artykuł w pliku PDF:
Witold Nyckowski