Przygody Jonatana poczciwego
Ken Schoolland, Przygody Jonatana poczciwego, Kraków 2000, ISBN 83-87331-15-5, 112 s.A5, kolorowa, foliowana okładka, ilustracje, 15 zł. Książka atrakcyjna zarówno dla dzieci jak i osób dojrzałych, które pod bajkową formą odnajdą przykłady absurdów swego dnia codziennego. Jak sam autor pisze we wstępie jest to bajka, ale pasująca do dzisiejszych czasów. Bohaterem bajki jest Jonatan, chłopiec, który żył na przełomie wieków w małym miasteczku, położonym nad morzem.Po wielkim sztormie Jonatan gubi się na oceanie i ląduje na odległej wyspie, której mieszkańcy przestrzegają dziwnych zwyczajów. Kierowany niepohamowaną ciekawością, Jonatan zadaje wiele zwykłych pytań i otrzymuje wiele niezwykłych odpowiedzi.
W ciągu kilku dni Jonatan przeżywa przygodę swego życia. Zapoznaje się z ludźmi,
ideami, motywami i decyzjami, które tworzą wolne lub zniewolone społeczeństwo.
Wśród tych, których Jonatan spotyka są nauczyciele, rolnicy, robotnicy, strażnicy, politycy, Cyganie, hazardziści, bokserzy, złodzieje oraz stary sęp. Spotyka także Wujka Fiskusa, szacowną Beatę Flanelę, ministra, dr Julię Pawłow, Eliasza Korzenia, Karola Midę i Wielkiego Inkwizytora.
Postaci i miejsca są zmyślone, ale... nie całkiem. Bajka ta jest pożyteczna, gdyż pomaga zbudować jutrzejszy świat, poprzez wyjaśnianie istotnych wartości.
Przygody Jonatana poczciwego (w oryg. The Adventures of Jonathan Gullible. Free Market Odyssey) na prostych i przystępnych przykładach pokazują absurdy współczesnego, opartego na państwowym przymusie i przeżartego etatyzmem społeczeństwa (ściśle rzecz biorąc, chodzi tu o Stany Zjednoczone, ale większość rozdziałów można zastosować również i do innych krajów, w tym do Polski). Do tej pory książka ta została przetłumaczona na wiele języków, m.in. na niderlandzki, litewski, norweski, rumuński, rosyjski, serbski). Na Hawajach, gdzie mieszka autor, została dopuszczona jako pomocniczy podręcznik do nauki ekonomii dla dzieci w tamtejszych szkołach.
Przygody Jonatana poczciwego rozpoczęły się jako cykliczna audycja radiowa w KHVH na Hawajach, nadawana też jako słuchowisko przez KABN i KCAW na Alasce. Dwukrotnie otrzymała medal honorowy Georga Washingtona w kategorii komunikacji społecznej i edukacji ekonomicznej oraz nagrodę Freedems Foundation z Valley Forge.