Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

Represje po G8

REPRESJE PO G8

Władze Szwajcarii usiłują skazać na karę więzienia dwoje aktywistów, którzy rok temu niemal nie stracili życia na moście w Aubonne.

Minął dokładnie rok od czasu, gdy dwójka aktywistów protestujących podczas szczytu G-8 nieomal nie zginęła z ręki policji szwajcarskiej – obecnie grozi im do trzech lata więzienia.

Martin Shaw (Wielka Brytania, lat 39) oraz Gesine Wenzel (Niemcy, lat 25) zostali wezwani do stawienia się w sądzie 28 czerwca w związku z zarzutem o zablokowanie drogi oraz narażanie życia kierowców.

Procedura oskarżenia antyglobalistów przebiega sprawnie, podczas gdy śledztwo przeciwko policji nadal spowija mgła.


Pierwszego czerwca 2003 zablokowali oni drogę w kierunku Evian wisząc na dwóch końcach liny przeciągniętej w poprzek mostu. W ten sposób usiłowali uniemożliwić uczestnictwo w szczycie delegatom z państw grupy G-8. Oficer policji przeciął linę i posłał Martina z wysokości 25 metrów do płytkiego, kamienistego strumienia pod mostem. Gesine uratowała się jedynie dzięki refleksowi wspierającej ją grupy, której udało się w porę pochwycić linę.

W wyniku upadku Martin odniósł rozległe obrażenia kręgosłupa, miednicy oraz stóp. Nadal nie wiadomo, czy kiedykolwiek odzyska pełną sprawność. Gesine poddana została terapii po przeżytym szoku. Oboje nie byli w stanie wrócić po tym incydencie do normalnego życia. Po wszystkich tych cierpieniach zostali oni obecnie wezwani do sądu i postawieni w stan oskarżenia – grozi im pokrycie kosztów sądowych oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat. Rozprawa będzie monitorowana przez Międzynarodową Komisję ds. Globalizacji i Praw Człowieka. Jest to grupa prawników, która powołana została, aby zbadać przypadki łamania praw człowieka wobec protestujących podczas szczytu G-8 w roku 2001 w Genewie.

Ta sytuacja pokazuje, jak daleko posunąć się mogą władze w celu zniechęcenia ludzi do korzystania z demokratycznego prawa do protestu – mówi Martin. To oburzające, że oskarża się nas o narażanie życia innych, podczas gdy policjanci, którzy niemal doprowadzili do naszej śmierci, nadal wykonują swoją pracę jakby nic się nie stało.

Dla nas jest to kolejny epizod w rosnącej fali represji w stosunku do ludzi, którzy rzucają wyzwanie niedemokratycznym i bezkarnym instytucjom, takim jak G-8 – mówi Gesine. Ważne jest ważne, aby ludzie odpowiadali na takie represje ze zdwojoną energią i nie pozwolili na to, by ta taktyka zastraszania zamykała im usta.

Gesine i Martin złożyli skargę przeciwko policji, która naraziła ich na utratę życia, nie udzieliła pomocy w potrzebie oraz doprowadziła do odniesienia poważnych obrażeń ciała przez Martina. Oboje są zaangażowani w kampanię, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dramatyczne ograniczanie praw obywatelskich w całej Europie, praktyczne zniesienie prawa do protestu, jak również wpływ, jaki na życie ludzkie mają zaburzenia pourazowe związane z represjami.

Podczas, gdy oskarżenie przeciwko Martinowi oraz Gesine zostało sprawnie przeprowadzone przez szwajcarski wymiar sprawiedliwości, skarga złożona przeciwko policji natrafiła na różnego rodzaju przeszkody biurokratyczne oraz zarzuty o brak jawności i o uprzedzenia w stosunku do policji. Wynik sprawy, w której wina wydaje się być w oczywisty sposób po stronie policji, nadal nie jest pewny.

W sprawie wywiadów kontaktować można się z Martinem Shaw oraz Gesine Wenzel pod numerem telefonu 00 34 645 461 167 lub mailem aubonnepress@yahoo.com.

Więcej informacji nt. incydentu na moście w Aubonne oraz o kampanii przeciwko represji znajduje się na stronie internetowej www.aubonnebridge.net.

oświadczenie prasowe Grupa Aubonne 1.6.2004
nadesłał Jacek Gemzik
tłum. Piotr Jurczak
Jacek Gemzik