Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

ROZMOWA Z SENATOREM RYSZARDEM JARZEMBOWSKIM

ROZMOWA Z SENATOREM RYSZARDEM JARZEMBOWSKIM

Co pan sądzi nt. wegetarianizmu?
W Polsce przez wieki ukształtowała się tradycja mięsożerstwa (zwłaszcza wieprzowiny) i… mnie to też nie ominęło. Ale z wiekiem jem coraz mniej, coraz bardziej po wegetariańsku i musi chyba nas cieszyć, chociaż martwi rolników, że w dzisiejszych czasach pełnej podaży mięsa jemy go w sumie mniej, aniżeli w czasach niedoborów. Jest w tym coś prawdy, że „komuna” padła z powodu podwyżki cen boczku i kaszanki.

Co lepsze: futra naturalne czy sztuczne?
Z futrami jest podobnie: tradycja ukształtowała tę modę, ale nowoczesne technologie (np. polar) zapewniające lekkie, ale bardzo ciepłe odzienie na zimę są moją i naszą nadzieją. Sam takie noszę!

Jak pan widzi kwestie transportu (rowery, autostrady, kolej)?
Jestem zwolennikiem kolarstwa, ogromnie żałuję że solidarnościowa władza zamordowała Wyścig Pokoju; wielkie imprezy przysparzają kolarstwu nowych zwolenników. Tymczasem w Polsce padł „Romet”. Osobiście jeżdżę z żoną rowerem kiedy się tylko da, a w specjalnym pojemniku wozimy naszą suczkę Elzę. Nie jestem wrogiem autostrad uważam jednak, że większość transportu towarowego, zamiast TIR-ami powinna się odbywać koleją lub rzekami. Staram się ten pogląd upowszechniać.

Jakie są szanse ochrony ginących gatunków flory i fauny w Polsce?
Ginące gatunki roślin i zwierząt trzeba ratować, ale można to skonkretyzować tylko wówczas, gdy zdołamy uruchomić silniejszy ruch ogólnospołeczny w tej sprawie. Dziś nikogo nie razi, gdy w lokalnych stawach ryby „łowi się” prądem elektrycznym…

Czy popiera pan akcje bezpośrednie i obywatelskie nieposłuszeństwo?
Zdecydowanie nie popieram tzw. obywatelskiego nieposłuszeństwa. Tak naprawdę to właśnie „obywatelskie nieposłuszeństwo” powoduje, że nie szanuje się przyrody, znęca nad zwierzętami i poraża ryby prądem. Mój rząd jest i zawsze był „za” ochroną przyrody, chociaż niektóre rządowe akcje, jak np. zapora w Czorsztynie (lub pod Ciechocinkiem) nie od razu są powszechnie aprobowane.

Jak pan widzi idealną gospodarkę odpadami (spalarnie śmieci, recykling)?
Co do gospodarki odpadami uważam, że obowiązkiem tych, którzy śmieci produkują, jest ich unicestwianie lub korzystne dla środowiska uzdatnianie i ponowne wykorzystywanie w obiegu biologicznym.

Czy edukacja ekologiczna robi u nas postępy?
Edukacja ekonomiczna czyni postępy: jadałem ryby z Wisły 15 lat temu i jadam teraz – nie ma porównania, dzisiaj po prostu już nie śmierdzą.
Zwierzęta i my – czy ma pan jakieś zwierzęta domowe?
Mam wspaniałą, łaciatą suczkę-jamniczkę, Elzę. Jest to nasz domownik numer 1.


Ucieczka do natury – szansa czy utopia?
Powrót do natury jest szansą i nie jest utopią. Przyroda, najlepiej regulująca się samoistnie, sprzyja reprezentowanemu u nas obecnie trendowi powrotu do natury. Szkoda tylko, że ta natura nie zawsze i nie dla wszystkich jest łaskawa …