Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

SOS LOXICHA CZYLI „ŚWIATŁO NADZIEI DLA TYCH, CO NIC NIE MAJĄ, A DAJĄ WSZYSTKO”

Od ponad 3 lat społeczność regionu Loxicha w południowym stanie Oaxaca w Meksyku cierpi terror i przemoc ze strony państwowych instytucji: 15 osób zamordowanych, 130 u-więzionych, 2 zaginione, gwałty i przemoc, wrogość, militaryzacja całego obszaru. Pozostałe 200 nakazów aresztowania jest już wydane przez rząd stanu Oaxaca.

Powód oskarżenia: udział w partyzantce EPR (Ejercito Popular Revolucionario – Ludowa Armia Rewolucyjna). A jaka jest prawda? Przed kilkoma laty odkryto w tym regionie złoża uranu i postanowiono podjąć próbę wydobywania tego surowca i sprzedaży do USA. Jednak Indianie – Zapotekowie nie chcą opuścić swoich ziem i postanowili sprzeciwić się planom budowy kopalń. Stąd ta wrogość i próby zastraszenia oraz fizycznej likwidacji przeciwników.

Do dzisiaj tylko 34 osoby zwolniono z wiezienia, pozostałe 96 osób nadal przebywa za kratami. Kobiety, dzieci i rodziny więźniów od 10.6.97 okupują plac przed siedzibą miejscowego rządu stanowego (w styczniu br., gdy byłam w Oaxace nadal tam przebywali). Oprócz ciągłego protestu, kobiety sprzedają wyroby wytwarzane przez więźniów (głównie koszyki).

Społeczność Loxici apeluje do wszystkich o pomoc i solidarność z więzionymi obrońcami swojej ziemi oraz o protest przeciwko militaryzacji indiańskich społeczności.

LOXICHA TO NIE SĄ KOSZARY, PRECZ Z WOJSKIEM!

Region Loxicha leży w wysokich górach na południu stanu Oaxaca, w okolicy miasta Pochutla. Zamieszkuje go 27 lokalnych społeczności, których łączna liczba mieszkańców wynosi 35 000. Używają swojego języka zapoteco, dziedzictwa po przodkach Xiches. Po nich odziedziczyli również organizację lokalnej władzy, kościelną i pracowniczą (na rzecz całej społeczności) zwaną Tequio.

Praca w tym regionie jest bardzo ciężka, a płace niewielkie. W 1978 r. chłopi utworzyli własne organizacje np. OPIZ (Organizacion de Pueblos Indigenas Zapotecos – Organizacja Indian Zapoteków), aby przejąć kontrolę nad własną ziemią nękaną przez pistoleros, płatnych bandytów (pamiętacie taki western „7 wspaniałych”?).

W 1980 r. pistoleros zamordowali ponad 80 osób, zgwałcili kobiety, obrabowali domy i posiali marihuanę, aby oskarżyć chłopów. Dziś ci sami pistoleros są w bojówkach paramilitarnych.

29.8.96 grupa powstańców z EPR dokonała ataku w La Cruceita. Wówczas zginął Fidel Martinez, który 3 miesiące wcześniej był zarządcą haciendy w Loxicha. Ta sytuacja została wykorzystana przez rząd, aby powiązać całą ludność Loxichi z EPR. W konsekwencji wojsko i pistoleros wzięli siłą ratusz, podpalili papiernie, aresztowali bez zezwolenia władze samorządowe i zwykłych ludzi. W tej operacji udział brało wojsko meksykańskie i FBI. Od tego zaczęły się represje dla całej Loxichi. Więźniowie nie mówią po hiszpańsku i nie mogą się skutecznie bronić. W mediach są pokazywani jako członkowie EPR.

Sekretarz rządu Diodoro Carrasco Altamirano w oficjalnej wypowiedzi oświadczył, że nigdy nie dojdzie do negocjacji z ludnością Loxichi. Według niego ,,więźniowie polityczni w Meksyku nie istnieją, tylko zwykli przestępcy”.

Kontakt z ludźmi z Loxichi:
Union de pueblos contra la Represion y Militarizacion de la Region Loxicha
c/ Porfirio Diaz # 100-2 Altos,
Colonia Centro, C.P. 68000,
Oaxaca de Juarez, Oaxaca, Mexico
e-mail: iochoa@oax1.telmex.net.mx

lub

Red Nacional de Apoyo
a Las Comunidades Xiches
e-mail: loxicha@yahoo.com

Finansowo można wesprzeć ludzi z Loxichi wpłacając pieniądze na konto:

Juan Loenel Valencia Rojas ,
No. de cuenta: 1065254-3, Plaza 212,
Bancomer,Oaxaca,Oax., Mexico

tłumaczenie za biuletynem Meksykańskiego Anarchistycznego Czarnego Krzyża nr 6 styczeń 2000
(http://www.angelfire.com/zine/libertad) Natalia Krajewska
Inne języki: Espanol