SYMBOLICZNY PROTEST WIEJSKI „OBRONIĆ POLSKĄ WIEŚ”WARSZAWA, PLAC ZAMKOWY, 19.9.2001
Zorganizowany przez ICPPC symboliczny protest rolników „OBRONIĆ POLSKĄ WIEŚ” przebiegał spokojnie, w atmosferze ogólnego zrozumienia. Poprzedzała go konferencja prasowa z udziałem Dyrektorów ICPPC – Jadwigi Łopaty oraz Sir Juliana Rose, Przewodniczącego OKP NSZZ „Solidarność” – Mariana Zagórnego, a także Dyrektorki KZRKiOR – Ireny Frąszczak i przedstawicielki LOP. Wszyscy przygotowali wypowiedzi dotyczące postulatów zawartych w „Karcie 21 – Manifeście dla polskiej wsi XXI wieku”. Konferencja odbyła się w sali narad Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.Protest rozpoczął się o godz. 1200 symbolicznym odśpiewaniem „Roty”. Na ziemi rozłożono materiał z napisem „Karta 21”, na którym Sir Julian Rose i Jadwiga Łopata oraz pozostali uczestnicy protestu rozkładali tegoroczne owoce pracy rolników.
Protest wsparli nasi rolnicy, konsumenci, artyści, ekolodzy, związkowcy, naukowcy, studenci, turyści, prasa; nawet policja nam sprzyjała. Do protestu dołączył się również ksiądz Bijak z Parafii w Wilanowie, który złożył podpis pod „Kartą 21” i wyraził szacunek i wyrazy uznania na ręce Jadwigi Łopaty. Swoje poparcie wyraził również astrolog – Leon Zawadzki, który napisał „Śmiało do boju o polską wieś! Sprzyja Wam Niebo. Ziemia się cieszy. Chroni Was modlitwa, medytacja, racja i adoracja”. Takie słowa krzepią i zachęcają do dalszego działania. Zabrakło przedstawicieli władz i polityków...
Nie jestem świadoma, jakie są efekty wiejskiego protestu. Ludzi było mało, ale chyba duża była moc i dużo było miłości. Byli wspaniali nasi rolnicy, konsumenci, artyści, był ksiądz, byli ekolodzy, związkowcy, naukowcy, studenci, turyści, prasa, nawet policja nam sprzyjała. Było wsparcie, modlitwa i medytacja. Zabrakło przedstawicieli władzy i polityków... Planujemy ponowić protest w październiku w Krakowie (21 na Rynku o godz. 1500). Jadwiga
|
Podczas protestu Dyrektorzy ICPPC czytali tekst „Karty 21” i odczytywali organizacje, które poparły „Kartę 21”. Wypowiedziom towarzyszyły przygrywki na bębnach zespołu muzyka Słomy spod Lublina. Uczestnicy protestu trzymali plakaty z następującymi hasłami: „Wolni polscy rolnicy nie unijni niewolnicy”, „Polska wolna od GMO”, „Prawdziwi rolnicy, prawdziwa żywność”, „Małe gospodarstwa to bioróżnorodność”, „TAK dla lokalnego przetwórstwa”, „NIE do UE bez reform”. Plac zamkowy ozdabiało kolorowo pomalowane płótno, na którym dzieci przedstawiły wieś swoich marzeń. Elżbieta Rynka pytała zebranych ludzi, dlaczego przybyli i dlaczego popierają „Kartę 21”. Wszystkiemu przyglądali się dziennikarze. Zjawiła się również TV.
Protest skończył się ok. godz. 1400 i wszyscy spokojnie z głową pełną myśli dotyczących dalszego rozwoju rolnictwa w Polsce i losów polskiej wsi, rozjechali się do domów.
My, jako organizatorzy, mamy nadzieję, że to publiczne wystąpienie przyniesie korzyści zarówno rolnikom, jak i konsumentom, gdyż ukazały się liczne artykuły na temat protestu i sytuacji polskiej wsi w prasie polskiej. Również na temat protestu ukazały się informacje w zagranicznej prasie i radiu, takich jak: Farming Today, Farming Online, Euobserver/online news, Reuters.
informacja prasowa ICPPC
.......................................................................................................................................................................................................................................................................................1. Rolnicy z gminy Stryszów przyłączyli się do protestu.
2. Protestujący rolnicy na Placu Zamkowym w Warszawie 19.9.2001.
3. Publiczna dyskusja na temat rolnictwa ekologicznego podczas protestu.
4. Publiczne odczytanie „Karty 21 – Manifestu dla Polskiej Wsi XXI wieku” i wszystkich 220 organizacji popierających ICPPC i „Kartę 21”.
5. Na symboliczny protest „Obronić Polską Wieś” przybył również ks. Bijak, Duszpasterz Rolników KZRiOR, który złożył podpis pod „Kartą 21” i dał błogosławieństwo.
6. Młodzież ze wsi domaga się, aby chronić polską wieś i aby stała się ona dla nich miejscem do życia.
8. Konferencja prasowa ICPPC przed Wiejskim Protestem 19.9.2001.
7. Symboliczne złożenie tegorocznych owoców pracy rolników przez Dyrektorów ICPPC – Jadwigę Łopatę i Sir Juliana Rose jako symbol poparcia dla „Karty 21” i polskich rolników. Dyrektorzy również na wyraz poparcia rolników założyli chłopskie, jakże piękne, ubrania.