Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Sztuka jedności

Zaledwie 14 km na północny-wschód od Sanoka, we wsi Grabówka, już od ponad roku realizowany jest eksperymentalny projekt gospodarstwa ekologicznego.

Jego koordynatorem jest niedawno zarejestrowane Stowarzyszenie Arte Unite, którego głównym celem jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt.

Projekt ten jest pewnego rodzaju eksperymentem ekospołecznym skupiającym obecnie sześcioosobową grupę ludzi, którzy podjęli się razem zamieszkać na “Ziemi niczyjej”, czyli nie podlegającej żadnej prywatnej osobie. Projekt “Ziemia niczyja”, poprzez wykorzystanie możliwości prawnych stowarzyszenia pozarządowego, ma na celu stwarzanie ludziom możliwości życia na wspólnej ziemi, zgodnie ze zrównoważonym rozwojem ekologicznym gospodarstwa wiejskiego. Obecnie Arte Unite dysponuje na zasadzie dzierżawy około 14 arami ziemi gospodarczej, na której usytuowany jest 100-letni drewniany dom ze stodołą, stajnią oraz drzewami owocowymi.

Mieszka tam grupa artystów zajmujących się rękodziełem, działaniami ekokulturalnymi, a przede wszystkim wspólnym życiem na wsi, opartym na odczuwaniu harmonii z przyrodą. W gospodarstwie przyjęło się prowadzenie wspólnej kuchni wegetariańskiej, nieużywanie alkoholu, jak również chemicznych środków zmieniających świadomość. Decyzje odnośnie chaty, jak i działań z niej wypływających, mieszkańcy podejmują poprzez jednomyślność w naradach “plemiennego kręgu”.

Każdy, komu bliska jest Matka Ziemia oraz chęć współistnienia, jest mile widzianym gościem w gospodarstwie. Jest to dom otwarty na ludzi chcących razem zmieniać świat na lepsze.

Obecnie Stowarzyszenie Arte Unite przymierza się do wykupienia kolejnego domu w Grabówce, powyżej obecnego gospodarstwa.

Chcemy stwarzać nowe miejsca mocy, w których to moglibyśmy stać na straży przyrody i jednocześnie dawać możliwość wspólnego życia tym ludziom, którym życie Planety jak również drugiego człowieka nie jest obojętne, a którzy chcieliby się do nas przyłączyć – mówi Hałabała, jeden z mieszkańców ekogospodartswa.

Zainteresowanych projektem prosimy o kontakt telefoniczny lub korespondencyjny:

Stowarzyszenie Arte Unite
Grabówka 91
36-207 Grabownica
tel. 0-13 430 47 28
Jarosław Stadnik
Jarosław Stadnik