URLOP U EKOROLNIKÓW, 10 LAT ECEAT-POLSKA
URLOP U EKOROLNIKÓW,
10 LAT ECEAT-POLSKA
ECEAT-Polska (Europejskie Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki w Polsce) jest stowarzyszeniem, które zainicjowało ideę turystyki w gospodarstwach ekologicznych. Głównym celem i zadaniem organizacji jest przede wszystkim promocja rolnictwa ekologicznego poprzez turystykę w gospodarstwach ekologicznych, a także edukacja w zakresie proekologicznych działań w środowisku wiejskim, głównie wśród dzieci i młodzieży. ECEAT-Polska zostało założone w 1993 r. Wśród krajów współpracujących w ramach ECEAT znajdują się także: Węgry, Niemcy, Czechy, Słowacja, Łotwa, Belgia, Bułgaria, Finlandia, Szwecja, Francja, Grecja, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Słowenia.10 LAT ECEAT-POLSKA
Ekoturystyka na obszarach wiejskich utożsamiana jest z wypoczynkiem w atestowanych, ekologicznych gospodarstwach rolnych. Zainteresowanie tą formą wypoczynku wynika z faktu pozytywnego wpływu środowiska wiejskiego na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne oraz rosnącej popularności żywności ekologicznej. Prekursorem rozwoju ekoturystyki w Polsce jest ECEAT-Poland: Europejskie Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki w Polsce. Działalność stowarzyszenia polega przede wszystkim na propagowaniu rolnictwa ekologicznego poprzez promowanie turystyki w ekogospodarstwach, a także edukacji, ochrony środowiska naturalnego oraz tradycji i kultury polskiej wsi.
Początkowo w projekcie EAT – EkoAgroTurystyka zapoczątkowanym przez ECEAT w 1993 r., później przemianowanym na Turystykę Ekologiczną w Gospodarstwach Ekologicznych, uczestniczyło 16 gospodarstw. W r. 2003 jest ich ponad 80. Z tej początkowej grupy do dziś z ECEAT-em współpracują gospodarstwa w Bukówce oraz w Popowicach. Początkowo siedziba stowarzyszenia mieściła się w Głębocku, w Karkonoszach. W r. 1998 została przeniesiona do Stryszowa, a po 5 latach wróciła w Sudety, do Bukówki.
Dlaczego powstał ECEAT? Warte przytoczenia są słowa Petera Bisschopa, jednego z twórców sieci ECEAT: doceńcie to co macie i sprzedajcie codzienność życia na wsi... Gdy następnym razem przyjadę do Polski, nie chciałbym kupić hot-doga, hamburgera, ale coś swojskiego: czarny wiejski chleb, biały ser, oscypki. Dla nas wypoczynek na wsi to jak powrót do dzieciństwa, najnowocześniejszy sposób życia w harmonii z naturą, który jest najtrudniej osiągalne, najdroższy, tylko dla elity
Właśnie dlatego powstała idea połączenia rolnictwa ekologicznego i turystyki. Ponieważ od początku ECEAT stał się organizacją międzynarodową, dużą grupę turystów odwiedzających gospodarstwa, stanowią obcokrajowcy: Holendrzy, Anglicy, Belgowie dla których pobyt w Polsce to powrót do już niemal zapomnianych obrazów z dzieciństwa – ukwieconych łąk, lasów i pól ożywianych radosnym śpiewem ptaków.
Ekoturystyka w gospodarstwach rolnych, staje się coraz bardziej popularną formą wypoczynku. Świadczy o tym wzrastająca wciąż liczba gości wypoczywających w ekogospodarstwach. Warte przytoczenia są opinie gości, którzy już korzystali z takiej formy spędzania wolnego czasu.
Jesteśmy tu po raz kolejny, spotkaliśmy to, czego oczekiwaliśmy: ciszę, spokój, piękno przyrody, przemiłych gospodarzy i doskonałą kuchnię.
Jest to śliczne miejsce, z pięknym otoczeniem i ... jest tu tak cicho! Spotkaliśmy się z prawdziwą polską gościnnością.
...Wydawało nam się, że mieszkamy w cichym i czystym miejscu, ale tak naprawdę, co jest ciszą, nieskażoną przyrodą i prawdziwym kontaktem z naturą, przekonaliśmy się dopiero tutaj.
Trzeba mieć sporo szczęścia, żeby znaleźć sobie na wakacje drugi dom i to jaki! Nam się to udało.
W ciągu 10 lat istnienia ECEAT-Poland realizował wiele projektów; wśród nich wymienić można następujące:
• Wspólna Kampania na rzecz Rolnictwa Ekologicznego;
• Edukacja ekologiczna w ekogospodarstwie – nowe formy współpracy wieś-miasto;
• Ekoturystyka w gospodarstwach szansą rozwoju dla gminy;
• Ekoturystyka zorganizowana – trasy piesze, rowerowe i konne w Karkonoszach i Karpatach;
• Warsztaty artystyczne w ekogospodarstwach (gra na bębnach, malowanie, ceramika i rzeźba);
• Rozwój Ekologicznej Świadomości – współpraca;
• Promocja ekoturystyki w Bilateralnym Rezerwacie Biosfery Karkonosze/Krkonose – współpraca;
• Wzmocnienie sytuacji społeczno-ekonomicznej kobiet prowadzących lub współprowadzących gospodarstwa – projekt demonstracyjny w rejonie Stryszowa;
• Gospodarstwa ECEAT a ochrona przyrody;
• Ekoedukacja szansą rozwoju lokalnego.
ECEAT-Poland został uhonorowany wieloma nagrodami. Do najważniejszych zaliczyć trzeba nagrodę “Turystyka jutra” – “Tourism for Tomorrow”, przyznawaną od 1998 r. w 6 dziedzinach dla turystyki odpowiedzialnej za środowisko, uznawanej za najbardziej prestiżową w tej kategorii. ECEAT-Poland został wybrany z pośród 150 organizacji z 48 krajów. Uznano, że projekt “Ekoturystyka w gospodarstwach ekologicznych” realizowany przez ECEAT-Poland jest projektem wzorcowym, łączącym 3 kluczowe dziedziny: ekologię, turystykę i rolnictwo.
Eko-rolnicy zrzeszeni w ECEAT-Poland zapraszają do swoich gospodarstw, wszystkich szukających miejsc cichych, oddalonych od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu, w których oferowana żywność i rodzinna, serdeczna atmosfera gwarantuje udany wypoczynek!
Zachęcamy do kontaktu także organizacje zainteresowane współpracą z ECEAT-Poland.
ECEAT-Poland
Bukówka 71
58-420 Lubawka
tel./fax 0-75/74 11 395
info@poland.eceat.org
www.poland.eceat.org
Bukówka 71
58-420 Lubawka
tel./fax 0-75/74 11 395
info@poland.eceat.org
www.poland.eceat.org
Członkowie i obecny Zarząd ECEAT – Poland bardzo dziękują Pani Jadwidze Łopacie, inicjatorce idei turystyki w ekogospodarstwach, za jej niemal dziesięcioletnie kierowanie pracą stowarzyszenia, a także dotychczasowe działania związane z ochroną wartości kulturowych i przyrodniczych polskiej wsi.
Barbara Jochymek
Sebastian Wieczorek
Michał Jochymek
Sebastian Wieczorek
Michał Jochymek