Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

USZANUJMY DZIEDZICTWO KARKONOSZY

USZANUJMY DZIEDZICTWO KARKONOSZY
Apel przedstawicieli świata kultury i nauki Dolnego Śląska w sprawie Karkonoskiego Parku Narodowego

W bieżącym roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Gór, szczególnego znaczenia nabierają słowa Kofiego Annana, Sekretarza Generalnego tej organizacji oraz laureata pokojowej nagrody Nobla: „dla mnie góry są źródłem wielkiej siły”. Pozwalają one uzmysłowić nam także wartość polskich gór – Karkonoszy, miejsca, które zawsze było źródłem inspirującej mocy i fascynacji.
Miejsce Karkonoszy w naszej kulturze stanowi wypadkową zarówno indywidualnych ludzkich doznań, jak i twórczej działalności wielu pokoleń. Góry te są dziedzictwem nie tylko ogólnonarodowym, ale i światowym. Ich najcenniejsza część, będąca Parkiem Narodowym, została uznana przez UNESCO za Bilateralny Rezerwat Biosfery.
Unikatową wartość przyrodniczą Karkonoszy chroni się w interesie wszystkich obywateli. Góry te odgrywają także wielką rolę w procesach kulturotwórczych, a kryjąc w sobie piękno oraz potęgę miejsc niezwykłych, od ponad wieku otwierają całym koloniom artystów nowe przestrzenie dla kreatywnej pracy. Jako miejsce swojej aktywności twórczej wybierały je pokolenia Polaków, Niemców i Czechów. Ich urokowi nie mogli oprzeć się m.in. pisarz i noblista Gerhart Hauptmann, malarze Vlastimil Hofman, František Kaván czy Friedrich Iwan, kompozytor Ludomir Różycki. Góry te stanowiły źródło inspiracji dla poetów: Wincentego Pola, Karla Hynka Machy, Kornela Ujejskiego czy Teofila Lenartowicza, jak i grafika Józefa Gielniaka.
Dziś tę ponadczasową wartość Karkonoskiego Parku Narodowego próbuje się negować, przeliczać na doraźne zyski i – nie licząc się z ochroną przyrody – sprowadzać do zespołu terenów przygotowywanych pod inwestycje narciarskie. Nasze zaniepokojenie budzi wiadomość o złożeniu przez lokalne władze wniosku do Rady Ministrów o zmniejszenie obszaru KPN o jedną ósmą. Lokalne władze zdają się przy tym być obojętne na głosy rozsądku i propozycje kompromisowych rozwiązań, przedstawiane przez dolnośląskie środowisko przyrodników. Nie możemy pozostać biernymi, gdy w majestacie prawa podejmowane są próby zniszczenia tego, co zostało objęte najwyższą formą ochrony.
Apelujemy o odstąpienie od planów niszczenia Karkonoskiego Parku Narodowego. Chcemy zwrócić uwagę osób odpowiedzialnych za zaistniałą sytuację, na potrzebę podejmowania mądrych i rozważnych decyzji, z poszanowaniem dla przyrodniczych i kulturowych wartości tych terenów.

Tadeusz Różewicz, poeta
Olga Tokarczuk, pisarka,
Henryk Waniek, pisarz, malarz
Stefan Arczyński, fotografik
prof. Jacek Kolbuszewski, Uniwersytet Wrocławski
prof. Mieczysław Zdanowicz, ASP, Wrocław
prof. Bogusław Fiedor, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu, członek PROŚ
prof. Janusz Degler, Uniwersytet Wrocławski
Antoni Matuszkiewicz, poeta
Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego, Wrocław
Urszula Kozioł, poetka
red. Mieczysław Orski, redaktor naczelny miesięcznika „Odra”
prof. Ludwik Tomiałojć, Przewodniczący Polskiego Komitetu Światowej Unii Ochrony Przyrody IUCN
Piotr Wieczorek, Prezes ZPAP, Okręg Dolnośląski
Karol Maliszewski, poeta, krytyk
Andrzej Dudek-Durer, artysta plastyk, kompozytor
Andrzej Paczos, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze
prof. Jerzy Fabiszewski, Akademia Rolnicza, Wrocław

Publikowany powyżej list (z grudnia 2002 r.), krytykujący plany częściowej likwidacji Karkonoskiego Parku Narodowego i nowych inwestycji narciarskich na jego terenie, powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Zielona Kultura”, a jego adresatami są:
Minister Środowiska, Państwowa Rada Ochrony Przyrody, władze miasta Szklarska Poręba, media regionalne i ogólnopolskie.
Robert Borkacki,
prezes Stowarzyszenia „Zielona Kultura”, Wrocław
Robert Borkacki