Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

VARIA

POMOC BANKU ŚWIATOWEGO
Projekt ochrony lasów przed pożarami uzyskał wsparcie Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju. Został on opracowany wspólnie przez amerykańskich ekspertów Banku i Ministerstwo Gospodarki Leśnej Białorusi i nazwany „Zrównoważony rozwój gospodarstwa leśnego”. Program zakłada lotnicze patrolowanie (z wykorzystaniem systemów satelitarnych i obserwacji w podczerwieni) 9,2 mln. ha białoruskich lasów w celu uchronienia ich od pożarów i innych nieszczęść. Ciekawe tylko czy amerykańscy eksperci-ekolodzy wiedzą o tym, że największym nieszczęściem białoruskich lasów nie są pożary, ale konsekwentny, „zrównoważony” ograniczonymi środkami technicznymi wyręb wszystkiego, co w lasach przedstawia jeszcze jakąś wartość. Może to i najlepszy sposób uchronienia drzew przed pożarami.

ZMNIEJSZENIE FINANSOWANIA PROBLEMATYKI CZARNOBYLSKIEJ PRZEZ ONZ

Już nie pierwszy rok ma miejsce zaniepokojenie z powodu obniżenia finansowania programów czarnobylskich przez ONZ. Poinformował o tym na spotkaniu z prasą 10.11 Zastępca Ministra Spraw Zagranicznych Białorusi Aleksandr Syczew, będący wcześniej przez 6 lat stałym przedstawicielem Białorusi przy ONZ. Wg niego w warunkach stałej obecności konfliktów regionalnych i klęsk żywiołowych w różnych częściach świata, katastrofa w Czarnobylu, mająca miejsce 15 lat temu, odchodzi w cień. Państwa utrzymujące ONZ są głównie zainteresowane rozwiązaniem problemów bezpieczeństwa jądrowego, w tym wypadku zamknięcia Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i rozwiązania problemu „sarkofagu”. Natomiast, jak podkreśla Min. Syczew, nie wolno ograniczać problemu Czarnobyla tylko do kwestii zamknięcia elektrowni i zapominać przy tym o zdrowiu przyszłych pokoleń.
Minister wspomniał o dużych nadziejach jakie wiązano niegdyś z przyjętym w ramach ONZ przez wiele organizacji i agend programem udzielenia pomocy ludności żyjącej na zanieczyszczonych terenach (najwięcej zanieczyszczonych terenów na Białorusi). Niestety, na finansowanie 70 projektów na Białorusi, Ukrainie i w Rosji zebrano jedynie 3,5 mln. USD, co uniemożliwiło wypełnienie programu ONZ.
Zdaniem Syczewa władze Białorusi mają nadzieję na uzyskanie środków od konkretnych krajów-ofiarodawców, organizacji pozarządowych i przedstawicieli biznesu.
Dodatkowym dowodem zmęczenia społeczności międzynarodowej Czarnobylem, na który zwrócił uwagę minister, jest przygotowanie przez komitet naukowy ONZ raportu poświęconego problematyce czarnobylskiej, w którym – jakoby – utrzymuje się, że nie ma już negatywnego wpływu na życie ludzi zamieszkujących na zanieczyszczonych terenach.
Cóż, biedny minister chyba nie ma racji krytykując raport ONZ. Toż jego własny, nieomylny prezydent już od wielu lat rozgłasza, że zanieczyszczone tereny są całkowicie bezpieczne dla życia i pracy ludzi, cofa dekretami ograniczenia w zamieszkiwaniu na skażonych terenach (w sytuacji Białorusi oznacza to dla wielu niemal nakaz wyjazdu na te tereny), nakazuje tam uprawę roślin, nakazuje wyręb zanieczyszczonych lasów. Czyżby minister o tym nie wiedział? Jeśli wszystko jest w porządku, to nawet 3,5 mln. USD nie jest potrzebna. Czy eksperci białoruscy, których minister chce włączyć do prac nad przyszłymi raportami, okażą się wyłącznie ekspertami w pieczeniarstwie i poniżającym błaganiu o pieniążki z Zachodu (opluwanego przez ich państwo), czy też może chcą włączyć do raportu expresis verbis oskarżenia swego prezydenta Łukaszenki o bezczelne kłamstwo?!
Czy potrzebują pomocy rządy Ukrainy, rozkradającej znaczną część pomocy i Rosji, mającej wielomiliardową nadwyżkę handlową, zwiększającej budżet wojskowy i wydającej setki milionów dolarów na wojnę w Czeczenii?

OBSERWACJA PTAKÓW
Ok. 500 Białorusinów wzięło udział w ogólnoeuropejskich dniach obserwacji ptaków (30.9 i 1.10). Ornitolodzy-amatorzy zauważyli 58 tys. ptaków ze 125 gatunków. Niestety niezawodowiec może rozpoznać tylko niewielką liczbę gatunków, dlatego też zarejestrowano dużą ilość ptaków „nieokreślonego gatunku”. Nadesłane obserwacje uzupełnią europejską ornitologiczną bazę danych.

3 x Stanisław Górka

Stanisław Górka